WhatsApp ve İnstagram’ı Elinde Bulunduran Facebook’a Soruşturma Açıldı!

WhatsApp ve İnstagram’ı Elinde Bulunduran Facebook’a Soruşturma Açıldı!

Dünya devlerinden olan dijital platformun top listesinde her daim zirveleri oynayan Facebook’a ırkçılık soruşturması açıldı.

 

Dünya devlerinden olan dijital platformun top listesinde her daim zirveleri oynayan Facebook’a ırkçılık soruşturması açıldı. İşe alım ve primlerde ırkçılık yaptığı iddiası nedeniyle soruşturma açıldığı belirtilirken; Eşit İstihdam Komisyonu’nun soruşturmayı açan kurum olduğu belirtildi.

Geçtiğimiz yıllarda devlet seçimlerinde bir şekilde kendini hissettiren ve seçimlere etki eden Facebook’un tartışılırlığının arttığı görüldü. Geçtiğimiz aylarda bu sefer gizlilik ilkeleri ile birlikte gündeme gelen Facebook şimdi ise ırkçılık iddiaları ile gündeme geldi. İşe alımlarda ve primlerde ırkçılık yaptığı iddia edilen Facebook’a soruşturma başlatılırken, soruşturma için iş başvurusu yapan ve bu durumla karşılaşan kişilerin şikayetçi olduğu açıklandı. Ayrıca Facebook’ta yöneticilerden biri olan Oscar Veneszee adlı kişinin de ırkçılıktan dolayı şikayetçi olduğu belirtildi. 3 avukat ve Veneszee konuya dair açıklama yaparken, bu üç avukatın Facebook’a iş için başvuruda bulunan avukatlar oldukları belirtildi.

 

Siyahilere Irkçılık Yapılıyor!

Facebook şirketinde hali hazırda yönetici durumda olan Oscar Veneszee, durumla ilgili açıklama yapan ve şikayetçi olan kişilerden biri. Şirketin siyahi çalışanlara ve adaylara karşı farklı davrandığını savunan Veneszee, bunun ırkçılık olduğunu belirterek şikayetçi oldu. Siyahilerin işe alımda ve şirket primlerinde ikinci plana alındıkları iddia edilirken soruşturmanın ilerleyen günlerde neticelenmesi bekleniyor.