Tüm Zamanların En Büyük 7 Kripto Para Hırsızlığı

Kripto soygunlarının neden halkın dikkatini çektiğini görmek oldukça kolaydır. Birincisi, çalınacak çok büyük miktarda para vardır ve eski bankacılık kurumları nadiren bu kadar büyük miktarda paradan mahrum kalmaktadırlar.

09 Eylül 2021 07:05 Teknoloji
Tüm Zamanların En Büyük 7 Kripto Para Hırsızlığı

İkincisi, kripto para birimleri kamuoyunun ilgisini daha yeni yeni çekmeye başladı, bu nedenle herhangi bir hack her zaman öncelikli bir haber olarak görülmektedir. Üstüne üstlük, paranın izini sürmek çok zor, bu da hırsızlığı kusursuz bir suç haline getiriyor. En olası hedefler, çok sayıda kullanıcı tarafından büyük miktarlarda para biriminin depolandığı kripto borsalarıdır.

bitcoin-aa-1496386.jpg

Tüm bunları ortaya koyduktan sonra, tüm zamanların en büyük kripto para soygunları da incelemeye alınmış ve medyada kendilerine yer bulabilmiştir.

1)Coincheck

Japon kripto borsası Coincheck, Ocak 2018'de 500 milyon NEM (veya yaklaşık 532 milyon USD) seviyesinde kripto para çalınması ile gündeme geldi. Coincheck'in kendisi 2014'ten beri faaliyetteyken, söz konusu para birimi NEM ve soğuk cüzdanı ayarlanmamıştı.

Saldırıdan başlangıçta Kuzey Kore'den devlet destekli ajanlar sorumlu tutuldu, ancak daha sonra saldırının muhtemelen Rus kökenli olduğu ortaya çıktı. Bazı borsa çalışanlarının kişisel dizüstü bilgisayarlarına kötü amaçlı yazılım yollandı ve bilgisayar korsanları bu şekilde bilgisayarlara erişimi gerçekleştirdikten sonra sistem güvenlik açıklarından yararlandılar.

Çoğu gözlemciyi şaşırtacak şekilde, Coincheck, süreçte biriktirdiği devasa kârları kullanarak müşterilerine tüm zararı karşıladı. Bununla birlikte, Japonya'nın mali düzenleyicisine, gelişmekte olan bu kripto para ekosisteminin daha da kısıtlanması için ilham verdi.

Coincheck hack, dönemine göre tarihteki en büyük kripto para soygunu olarak tarihe geçti.

2)Mt Gox

Mt Gox hack, küresel kripto topluluklarında şiddetli bir şekilde yankılandı. Kaç saldırganın tam olarak ne kadar çalabildiği hala tam olarak belli değildir, ancak kullanıcıların sahip olduklarından daha yüksek miktarda Bitcoin çekimine onay veren bir güvenlik açığının oldukça uzun bir süre devam ettiği bilinmektedir. Mt Gox, çöktüğü dönemde büyük bir pazar payına sahipti ve önceki yıllarda platformunda gerçekleşen tüm işlemlerin yüzde 90'ına varan oranlarda hakim bir borsaydı.

İlk olarak şirket, o sırada yaklaşık 450 milyon USD değerinde olan 850.000 Bitcoin'lik bir kayıp ilan etti.

Mt Gox ilk olarak Jed McCaleb tarafından oyun içi jeton ticareti yapmak amacıyla kurulan bir platformdu. McCaleb, para biriminin artan popülaritesini fark ettikten ve tüccarlara yardım etmek istedikten sonra borsa, Bitcoin'i içerecek şekilde bir değişim gösterdi. Ancak, güvenli işlemleri etkinleştirmek için gereken karmaşıklık düzeylerine hiçbir zaman ulaşamadı.

Başlangıçta kayıp olarak bildirilen yaklaşık 200.000 Bitcoin geri alındı, ancak devam eden davalar ve iddialar, bunların hak sahiplerine iade edilmesini engelledi.

bitcoin-dark-background-ethereum-bitcoin-rise-fall-price-great-value-cryptocurrency-economy-market-trading-new-opportunities-bitcoin-min-scaled.jpg

3)Bitfinex

Bitfinex hack'i ilk olarak Ağustos 2016'da yılında ortaya çıktı ve o sırada 72 milyon USD kadar bir parayı temsil eden toplam yaklaşık 120.000 Bitcoin çalınmıştı. Mt gox borsasından farklı olarak bu tür bir başarısızlığı önlemek için bazı önlemler almış olmalarına rağmen, paralar şirketin cüzdanlarından tek bir saldırıda çalındı. Hala nasıl ve hangi mekanizmaların başarısız olduğu ve saldırganların böyle bir soygundan nasıl kurtulduğu belli değildir.

Bitfinex, kullanıcılarına bir belirteç şeklinde bir 'IOU' kullanarak telafi etmeyi teklif etti. Jeton sahipleri, onu hemen indirimli olarak satabilir veya Bitfinex'in ticari karlarını kullanarak geri satın almasını bekleyebilirdi. Bir yıl içinde, Bitfinex, verilen tüm jetonların yaklaşık yüzde 95'ini satın aldı.

Bitfinex bu güne kadar çalışmaya devam etmektedir. Temmuz 2019'da, iki İsrailli saldırıyı gerçekleştirdikleri şüphesiyle tutuklanmıştır.

4)NiceHash

Listede yer alan NiceHash, Aralık 2017'de 4.700 Bitcoin'i (yaklaşık 64 milyon USD) çaldıran bir şirkettir. NiceHash, bağımsız madencilerin hash gücü olmayan kullanıcılara hash gücü kiralayabileceği bir Sloven kripto para madenciliği pazarıydı ve kendi madencilik makinelerine sahipti.

NiceHash, üyeleri arasında madencilik ödüllerini dağıtmak için bir dizi sıcak ve soğuk cüzdan işletmekteydi. Hedeflenenler bu cüzdanlardı, ancak kaybedilen çok sayıda fona rağmen NiceHash tüm kayıpların yüzde 75'inden fazlasını mağdurlara geri ödemeyi başardı.

5)Zaif

Zaif borsasından Bitcoin, Bitcoin Cash ve Monacoin dahil olmak üzere çeşitli kripto para birimleri çalındı ve bunların değeri Eylül 2018'de fiat yaklaşık 62 milyon USD’ydi.

Borsanın sıcak cüzdanlarındaki fonların eksik olduğunu anlaması üç gün sürdü, ancak derhal şirket fonları tüm müşterilerin zararlarını karşıladı.

futuristic-golden-bitcoin-digital-currency-185386-704-1615830956.jpg

6)Binance

Hackerlar, Mayıs 2019'da dünyanın en popüler kripto borsalarından biri olan Binance'den 7.000 Bitcoin çalma girişiminde bulundular ve bunu başardılar. Tutar, yaklaşık 40 milyon USD'yi buldu. Binance, bu amaç için kurulmuş özel bir "sigorta fonu" ile kullanıcılarına geri ödemede bulundu. Ancak borsa neyin yanlış gittiğini anlamaya çalıştığı için para çekme işlemleri birkaç gün askıya alındı. CEO Zhao Changpeng, saldırıyı detaylı şekilde açıklayan kapsamlı bir blog yazısı kaleme aldı ve bunu yayınladı.

7)BitGrail

İtalyan kripto para borsası BitGrail, Şubat 2018'de 17 milyon Nano (XRB) tokeni çalındı ve bu, o sırada 170 milyon USD'ye eşdeğer bir fiat karşılığıydı. BitGrail, kripto para ile uğraşan kişiler arasında pek iyi bilinmiyordu ve ticaret likiditesinin çoğunu Nano'nun oluşturduğu çok az bir miktarda para teklif etti. BitGrail, kayıpları karşılamak için Blockchain'ini değiştirmeyi teklif etti. Bu öneri, şaşırtıcı olmayan bir şekilde Nano'nun geliştiricileri tarafından reddedildi.

Kripto paralar asla bir borsada saklanmamalı

Kripto para birimlerinin yükselişi, insanlara hiçbir başka etken ya da müdahale olmadan “kendi bankası olma” ilkesinin önünü açmış ve bunu hızlandırmıştır. Ne kadar yüksek miktarda olduğuna bakılmaksızın herhangi bir miktarı güvenli ve aracısız bir şekilde saklamak için sadece yazılıma (kripto para cüzdanı) veya bazı durumlarda yalnızca bir kağıt parçasına ihtiyaç vardır. Bakiyelerin denetlenmesi kolaydır, çalınması zordur ve aktarılması hızlıdır. Öyleyse neden kripto para kullanıcıları, kripto paralarını bankaların tüm dezavantajlarını taşıyan hiçbir avantajı olmamasına rağmen neden borsalarda saklarlar?

bitcoin-not-anonymous-1024x538-1.jpeg

Kripto paraları bir borsada saklarken, borsanın yasalara aykırı hareket etmemesi, yöneticilerin parayı kaçırmaması ve sağlam koruma sağlayan güvenlik politikaları konusunda yöneticiye güvenmek zorunda kalınmaktadır.

Geleneksel bankaların aksine, kripto para sahiplerinin kripto paralarını bir borsada tutmasına gerek yoktur. Bunun yerine, telefonlarında veya özel bir cihazda bir cüzdan içinde saklayabilirler.

haberay.com.tr

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Önceki ve Sonraki Haberler