Muhtemelen Bilmediğiniz 3 Güvenli Tarayıcı

Birden fazla araca sahip olmaktan asla zarar gelmemektedir. Ana web tarayıcıları popüler olsa da, genellikle hatalar, güvenlik açıkları, izleme ve reklamlarla doludur. Bu nedenle, dünyanın Firefox'larına, Chrome'larına ve Safarilerine daha güvenli bir alternatif aramak istenirse buradaki favori güvenli tarayıcılarından bazıları kullanılabilmektedir.

09 Eylül 2021 06:50 Teknoloji
Muhtemelen Bilmediğiniz 3 Güvenli Tarayıcı

Birden fazla araca sahip olmaktan asla zarar gelmemektedir. Ana web tarayıcıları popüler olsa da, genellikle hatalar, güvenlik açıkları, izleme ve reklamlarla doludur. Bu nedenle, dünyanın Firefox'larına, Chrome'larına ve Safarilerine daha güvenli bir alternatif aramak istenirse buradaki favori güvenli tarayıcılarından bazıları kullanılabilmektedir.

Brave

Brave, yerel mobil uygulamalara sahip birkaç güvenli tarayıcıdan biri olma ayrıcalığına sahiptir. Windows, macOS, Linux, Android, iOS ve Amazon için mevcut olan Brave, Chromium tabanlı açık kaynaklı bir tarayıcıdır. Chromium Google'ın eseridir, ancak Brave, yardımcı programını reklamlar veya izleyiciler olmadan sunar. Ayrıca çerez kontrolü sağlar. Kullanıcılar, tanımlama bilgilerine izin verme, tüm tanımlama bilgilerini engelleme veya üçüncü taraf tanımlama bilgilerini engelleme olanağına sahiptir. Genel olarak, Brave'in kullanımı inanılmaz derecede kolaydır. Ve tüm izleme ve reklamlar onu ağırlaştırmadan, aynı zamanda inanılmaz derecede hızlıdır.

alternatif-web-tarayici-brave-muthis-yukselisi-devam-ediyor.jpg

Dooble

Dooble başka bir açık kaynaklı tarayıcıdır. Ancak Brave'den farklı olarak yerel mobil uygulamalar için çok kullanışlı değildir. Dooble yalnızca Windows, macOS, Linux ve FreeBSD'de kullanılabilir. Gerçekten güvenli bir tarayıcı aranıyorsa Dooble değerli bir seçimdir, ancak bunun alışkın olunan tarayıcılara kıyasla daha keskin bir web deneyimiyle sonuçlanacağı unutulmamalıdır. Arayüz hantaldır ve hız aşırı değildir. JavaScript ve Flash varsayılan olarak devre dışıdır, bu da güvenli ancak garip bir web deneyimi sağlar. Örneğin YouTube, çoğu gömülü web içeriği gibi işlevsiz hale getirilir. Bu dezavantajlara rağmen, Dooble en hassas tarama için sağlam bir seçenektir. Örneğin, web geçmişinin kaydedilmesini sağlamak için bir ana parola gereklidir.

dooble3d.png

Tor Browser

Tor Tarayıcı, Windows, macOS ve Linux için kullanılabilen popüler bir tekliftir. Android ve iOS için uygulamalar var, ancak Tor tarafından resmi olarak onaylanmadılar. Brave ve Dooble'ın aksine Tor Browser basit bir kuruluma sahip değildir. Başlamadan önce destek kodu indirilmelidir. Gelişmiş yapılandırma tamamladığında mevcut en güvenli tarayıcılardan birine erişilebilecektir. Tor, etkinliği rastgele olarak çeşitli ara düğümlere yönlendirir. Bu, izlemeyi önlemeye yardımcı olur ve Tor'un göz atma geçmişinin günlüğe kaydedilmesini engellemesine olanak tanır. Ne yazık ki, diğer tarayıcılardan çok daha yavaş çalışır.

tor-browser-nedir-1614785784.jpg

Güvenli Tarayıcıların Dezavantajı

Brave, Dooble ve Tor tarayıcılarının tümü, kullanıcı gizliliği için öneme sahiptirler, ancak hiçbiri şu anda alışkın olunan deneyimi sunamaz. Örneğin, çeşitli eklentiler kullanılıyorsa Brave ideal değildir. Sık sık video oynatmak isteniliyorsa Dooble en iyi seçeneklerden biri değildir. Web'de makul bir hızda gezinmek isteniyorsa Tor tarayıcısı bu talebi karşılayamaz. Ayrıca, güvenli tarayıcılar, tarama sırasında yalnızca bir miktar gizlilik sunar. Uygulama kullanımı veya oyun oynama gibi diğer internet etkinlikleri sırasında kişiyi korumazlar. En önemlisi, güvenli tarayıcılar cihazın çevrimiçi bağlantısını şifrelemeyle korumaz, bu nedenle VPN çalıştırmaya devam etmek gerekir.

haberay.com.tr

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Önceki ve Sonraki Haberler