Kripto Paralarla Anonimlik Nasıl Korunur?

Dijital işlemlerin yükselişi ve artan e-ticaretle birlikte tüketiciler büyük ölçüde gizliliklerini kaybetti. Her işlem banka, ödeme işlemcisi vb. kurumlar tarafından kaydedilir. Veriler söz konusu olduğunda farklı şirketlerin belirli yönergeleri ve politikaları olacaktır. Bazıları çok fazla mahremiyet vaat ediyor, ancak gerçek şu ki, tam gizliliğe kimse sahip olmamaktadır.

09 Eylül 2021 06:40 Teknoloji
Kripto Paralarla Anonimlik Nasıl Korunur?

Dijital işlemlerin yükselişi ve artan e-ticaretle birlikte tüketiciler büyük ölçüde gizliliklerini kaybetti. Her işlem banka, ödeme işlemcisi vb. kurumlar tarafından kaydedilir. Veriler söz konusu olduğunda farklı şirketlerin belirli yönergeleri ve politikaları olacaktır. Bazıları çok fazla mahremiyet vaat ediyor, ancak gerçek şu ki, tam gizliliğe kimse sahip olmamaktadır.

coins-bitcoin-litecoin-against-background-europe-european-flag-concept-virtual-money-close-up-169016-3366-1615830330.jpg

Bitcoin'in yükselişi

Kripto paralar, merkezi olmayan bir dijital para birimi vaat eden Bitcoin ile başladı. Blok zinciri adı verilen şeffaf bir "defter", blok zincirindeki tüm işlemleri sık sık tersine çevirerek işlemlerin meşru olmasını sağlar. Bu sürekli çapraz dönüş, katılmak isteyen herkes tarafından yapılır.

Bitcoin'in merkezi olmayan doğası, onu mahremiyet arayanlar için çekici bir seçenek haline getirdi. Para göndermeye ve almaya başlamak için kişisel bilgi gerektirmeyen bir Bitcoin cüzdanı kurmak kolaydır. Uzun süreli saklama ve artırılmış güvenlik için, kişi tekrar işlem yapmaya başlamak isteyene kadar Bitcoin'i çevrimdışı olan soğuk bir cüzdanda kullanmak mümkündür.

Kimin içindir?

Finansal sansür giderek yaygınlaşan bir olgudur. Ödeme işleme dünyasında sadece birkaç önemli oyuncu vardır. Bu şirketlerin kimi zaman ödemeleri askıya aldığını ve kullanıcıları tamamen yasakladığı da bilinen bir durumdur. Çoğunlukla hükümetlerin baskısı nedeniyle, ancak giderek artan oranda kendi kültürel ve politik hedef ve idealleri nedeniyle bu gibi yasaklar getirebilmektedirler.

Sorun sadece ödeme işlemcilerinde değildir. Bankalar ve Patreon gibi hizmet sağlayıcılar benzer nedenlerle hesapları sonlandırabilmektedirler.

Bu nedenle, bu grupların ve bireylerin Bitcoin ve diğer kripto para birimlerini benimsemesi şaşırtıcı değildir. Bağış yapmak ve abone olmak o kadar kolay olmasa da, kripto para bu kişilerin kurtuluş yolu olabilir. Ayrıca tartışmalı projelerin potansiyel bağışçılarına anonimlik sağlamaktadırlar.

Gizlilik ve Bitcoin

Bununla birlikte, Bitcoin blok zincirindeki açık “defter” önemli bir dezavantaja sahiptir: tüm cüzdanlar ve işlemler herkese açıktır. Herkes bir cüzdana bakıp içinde ne olduğunu görebilir, madenciliğin yapıldığı andan itibaren para biriminin nereden geldiğini ve nereye gittiğini izleyebilir.

kripto-para-nedir-kripto-para-hakkinda-en-onemli-bilgiler.jpg

Çoğu pazar yeri, bilgileri üçüncü taraflarla paylaşmayacağına söz verir, ancak hiçbir garanti yoktur. Bir saldırı durumunda, işlem geçmişi yeniden oluşturulabilir ve kişiye karşı kullanılabilir.

Bir adresi asla yeniden kullanmama ve kripto para kontrolü gibi blok zincirindeki işlemleri gizlemenin sayısız yöntemi vardır. Ancak, bu yöntemler hala bir iz bırakabilir. Tumbler, mikser ve coinjoin gibi servisleri kullanarak daha fazla anonimlik kazanılabilmektedir. Ancak bu yöntemler risklidir.

Bitcoin'in kusurları olsa da bankaları ve ödeme işlemcilerini kullanmaktan kaçınmak isteyenler için mükemmel bir seçenek olduğu açıktır. Bitcoin ile anonimleştirmeyi garanti etmek, hem çevrimiçi hem de çevrimdışı olarak oldukça fazla teknik bilgi ve gelişmiş gizlilik uygulamalarını gerektirir.

Monero (XMR)

Monero işte burada devreye giriyor: Optimum gizlilik ve bilgi güvenliği için en popüler kripto para tasarımıdır. Zorunlu gizlilik, halka gizli işlem, gizli adresler ve halka imzaları gibi özelliklerle öne çıkmaktadır.

Bu özellikler bir araya geldiğinde, bir işlemde hem gönderen hem de alan cüzdanın anonim kalmasını sağlar. Ayrıca, işlem ve cüzdan değerleri halk tarafından bilinmiyor. Bu nedenle, bir genel adresin varsayımsal gözlemcisi, gelen veya giden bir işlemi yeniden oluşturamaz. Bu, Monero'yu işlemlerinin anonim olmasını isteyenler için tercih edilen seçenek haline getiriyor.

Buna rağmen Monero'nun anonimleştirilmesiyle ilgili teorik sorunlar olduğu belirtilmelidir. Araştırmalar, doğru koşullar altında anonimleştirmenin mümkün olduğunu gösteriyor. Ancak, bu yöntemler önemli ölçüde yeniden oluşturulmamıştır ve kolluk kuvvetleri tarafından kullanılması pek olası değildir. Madencilik havuzunun büyüklüğü ile ilgili de önemli bir endişe vardır ve bir işletmenin çoğunluk hissesi alması durumunda sorun haline gelebilir. Monero’nun havuzu çeşitliliği gelişiyor olsa da hala eksikleri vardır.

Pazar yerleri ve kötü amaçlı yazılımlar

Kripto para biriminin anonimliği ve Tor gibi kullanıcı dostu programların karanlık ağlara göz atmayı kolaylaştırmasıyla birlikte, tamamen yeni bir pazar artışı görüldü. Bu araçların merkezi olmayan yapısından yararlanan büyük bir yeraltı ağıdır. Pazar yerleri yaygındır ve tercih edilen para birimi Bitcoin veya Monero'dur.

Aynı şekilde normal internetteki hizmetleri satıcıları, gözetim ve bir müşteriyle bir anlaşmazlık olması durumunda istemsiz geri ödeme yapılmaması nedeniyle kripto para birimini kullanmayı tercih etmeye başladılar.

crypto-wallet.jpeg

Verileri şifreleyen ve ardından kripto para birimi karşılığında bir şifre çözme anahtarı sunan kötü amaçlı yazılımlar da daha yaygın hale geldi. Bu işlemlerin anonim doğası ve kripto para birimleri satın almanın göreceli kolaylığı onu karlı hale getirdi.

Yaygınlaşmaya doğru

Kripto para birimlerinin yükselişi ve bunların göreceli kullanım kolaylığı, merkezi olmayan yapısı ve anonimleştirme gibi birçok yeni kullanım alanını oluşturdu. Bu, merkezi bankacılık dışında servet depolamak ve ticaret yapmak isteyen bireyleri ve finansal olarak kara listeye alındıktan sonra fon almaya devam eden kuruluşların işini kolaylaştırır. Ayrıca, bu tür kuruluşların üyelerinin anonimliğini de korur.

Ayrıca, karmaşık teknoloji nadiren mükemmeldir: kusurlar ve zayıflıkları da mevcuttur. Örnek vermek gerekirse kripto paralar nadiren stabildir ve altın veya nakdin göreli istikrarını sağlayamaz.

Ancak kripto para birimleri, sahip oldukları ve yeni finansal olanaklar sunmaya devam edecekleri için yakından izlenmesi gereken heyecan verici teknolojilerdir. Bununla birlikte, yaygın olarak benimsemek için henüz çok erkendir.

haberay.com.tr

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Önceki ve Sonraki Haberler