iPhone’ların Kilitlenmesine Neden Olan Instagram Sorununun Sırrı Çözüldü!

Geçtiğimiz haftalarda birçok iPhone kullanıcısının ortak sorunu hale gelen telefonun kilitlenmesi probleminin kaynağı sonunda çözülebildi.

Geçtiğimiz haftalarda birçok iPhone kullanıcısının ortak sorunu hale gelen telefonun kilitlenmesi probleminin kaynağı sonunda çözülebildi. Instagram hikayesinden kaynaklanan bu kilitlenme sonrası sorun yaşayan birçok IOS kullanıcısı durumu yetkililere bildirirken, yaşananlara neden olan şeyin ise 14 yaşındaki bir çocuğun kodladığı bir veri olduğu öğrenildi. Canı sıkılan kodlamacı çocuğun ortaya çıkardığı bu buluş Android telefonları etkilemezken; birçok iPhone telefonunun kilitlenmesine neden olmuştu. Bu konuya dair çalışmalar yapan yetkililer ise sonunda kaynağı bulmayı başardılar.

untitled.png

Bir hikaye olarak paylaşılan veriye tıklayan iPhone kullanıcılarının önce Instagram uygulamaları kilitlenmekte ve sonrasında ise telefonları kilitlenmekteydi. Bu durum birçok telefon kullanıcısı tarafından şikayet haline gelince Instagram yetkilileri ile Apple yetkilileri çalışmalara başladılar. Yapılan çalışmalar neticesinde ise yapılan hatalı kodlamanın sahibinin ise 14 yaşındaki bir çocuk olduğu öğrenildi. On binlerce iPhone telefonunun kilitlenmesine neden olan 14 yaşındaki çocuğun paylaştığı veri hikayesinde mor bir arka plan ve bir şarkı bulunmakla birlikte patlayan konfetiler ve Your Love yazısı bulunmaktaydı.

pgtalal-instagram-viral-hack-1024x1024.jpg

Yapılan çalışmalar neticesinde bu hataya neden olan kişinin 14 yaşındaki Talal adında bir çocuk olduğu öğrenilirken, çocuğun savunması ise oldukça güldürmeyi başardı. Bir Youtuber’a açıklama yapan Talal; pandemi sürecinde sıkıldığını belirterek; Instagram’ın bazı hataları üzerine yoğunlaştığını ifade etti. 11 yaşından veri programlama ve kodlama üzerine çalıştığını belirten 14 yaşındaki çocuğun, bu hikayeyi eğlenmek için ortaya çıkardığı da öğrenilmiş oldu.