GittiGidiyor Satışlarını Arttırmanın 10 Yolu

Özellikle pandemi döneminden sonra insanlar daha çok internet alışverişi yapmaya başladı. En çok satış yapan bu sitelerden biride GittiGidiyor’dur.

16 Ağustos 2021 23:19 Teknoloji
GittiGidiyor Satışlarını Arttırmanın 10 Yolu

GittiGidiyor üzerinde yüzlerce dükkân satış yapıyor ve bundan dolayı da aynı ürünü satan birden fazla mağaza bulunuyor. Yüksek rekabetin bulunduğu bu ortamda satışlarınızı arttırmanın bazı yolları vardır. Diğer işlerde olduğu gibi bunda da rakiplerinizin önüne geçmek için çaba sarf etmeniz gerekir. Burada sattığınız ürün ya da dükkân tipi fark etmeden satış arttırmanın yollarından bahsedeceğiz.

Öncelikle ürünlerinizi diğer dükkanlardan daha uygun fiyata vermek satışlarınızda önemli bir artışa sebep olacaktır. Bunun haricinde sattığınız ürünleri hemen kargolamanız müşteri için bir sonraki alışverişte sizi tekrar tercih etmesini sağlayacaktır. Müşterilerin güvenini kazanmak oldukça önemlidir. Güvenini kazandığınız müşteri hem kendisi sizden alışveriş yapar hem de sizi başkalarına tavsiye eder. GittiGidiyor satışlarını artırmanın 10 yolu ile satışlarınızı arttırıp daha çok para kazanabilirsiniz. 

1. Dükkân Bilgilerinizi Eksizsiz Doldurun     

Dükkanınızı açmakla işe başladınız. İşyerinize isim verdikten sonra ise yapmanız gereken dükkanınıza ait adres, fatura ve banka bilgilerini doldurmak olacaktır. Ayrıca satıcı profilinde bulunan telefon numarası, logo ve profil açıklaması kısmını kesinlikle doldurmanız gerekir. Çünkü profil açıklaması dükkanınızı tüm arama motorları tarafından indexlenmektedir. Yine profil açıklama kısmına hangi kategoriden ürünler satıyorsanız orada belirtin. Müşteriler arama motorunda hangi ürünü ararsa benim dükkanım karşılarına çıkar diye düşünün. Bu sayede ürünleriniz müşterilerin karşısına çıkar ve GittiGidiyor satışları artar.

2. Başarılı veya Çok Başarılı Rozetlerini Almaya Çalışın

GittiGidiyor dükkanların başarılarına göre bazı rozetler verir. Bu rozetler müşterilere dükkân sahibi hakkında bilgiler verir. Rozet alan dükkân sahiplerinin birtakım ayrıcalıklara sahip olur. Bu sistemin adı Satıcı Gelişim Sistemi (SGS) dır. En önemli ayrıcalık ise müşteri GittiGidiyor’da arama yaptığında rozet sahibi olduğunuzdan dolayı “akıllı sıralama” özelliğiyle sizi en üst sıralarda görecektir. Bunun dışında sıralamada rozetin olması, müşteri hizmetlerine ulaşmada daha ayrıcalık sağlar. Rozet alabilmek için dükkânı açtıktan sonra en az 30 gün geçmiş olması gerekir. Son 90 günde ise en az 50 adet satış yapmış olmanız şartı vardır. Puanlama sistemi ise bu 90 gündeki kargoladığınız ürünlerin sayısı, tamamlanan siparişler ve memnuniyet oranları gibi kriterler göz önünde bulundurularak başarılı ya da çok başarılı rozet verilir.

3. Kategori Yöneticileri ile Aranızı İyi tutun

GittiGidiyor ana sayfasında kategori görünümünde birçok ürünün öne plana çıkaran bazı etiketler ve bölümler vardır. Bu işleri ve düzenlemeleri kategori yöneticileri yapmaktadır. Son zamanlarda GittiGidiyor, banner ve slider gibi bölümlerde yer almak isteyenlerden ücret istemektedir. Ancak “Günün Fırsatı” ya da “Süper Fırsatlar” gibi etiketler kategori yöneticileri tarafından belirleniyor. Ürünlerinizin Süper Fırsatlar kategorisinde yer alması için sattığınız ürünün GittiGidiyor’da ki en uygun fiyat olması gereklidir. Bu durumda en az 10 satış yapmanız ve dükkân profilinizin puanının %98 olması gerekir. Günün Fırsatları kategorisinde yer almak satış oranlarınızı oldukça arttıracaktır.  

4. Çok Satan Ürünlere Özgünler Verin, Açıklama, Resim, Video Ekleyin

Çok satan ürünler üzerinde ekstra çalışmalar yapmak ürün satışlarını arttırır. Ürün açıklamaları kısmında ürün hakkında detaylı bilgilere yer verilmeli, ürünün resmi hatta videosu eklenmelidir. Ürünüz en az 5-6 fotoğrafı eklenmelidir. Yine açıklama kısmında kargolanma süreci, fatura bilgisi ve iade bilgilerine yer vererek detaylı açıklama yapılmalıdır. Akıllı arama sisteminde ön sıralara çıkabilmek için özgün ürün isimleri tercih etmeniz gerekir.

5. Gelir Azda Olsa Ücretsiz ve Aynı Gün Kargolama Yapın

Aynı gün ve ücretsiz kargo GittiGidiyor’da satışları attırmanın yolları arasındandır. Bu sayede hem akıllı sıralamada üst sıralara çıkar hem de satış oranınızda artış yaşarsınız. Bu durumda dükkanınızda bulunan diğer ürünlerinde satılmasına yardımcı olursunuz. Dükkanınızda en çok sattığınız ürünleri belirleyip bu ürünleri ücretsiz kargolamak satış miktarınızı artıracaktır. Çünkü müşteriler genellikle aynı gün ve ücretsiz kargo yapan dükkanlardan daha çok alışveriş yapar.

6. Akıllı Sıralama Mantığına Dikkat Edin

GittiGidiyor’da aynı google gibi akıllı sıralama yaparken bazı kriterleri değerlendirerek sıralama yapar. Bu sıralamayı etkileyen faktörler bulunur. Bunlar; dükkân profil yüzdesi ve ücretsiz kargo seçeneği gibi kriterlerdir. Bunlar sizi sıralama en üste çıkaracak etkenlerdir.

7. Dükkân Puanınızı Yüksek Tutun

GittiGidiyor’da müşterilerin bizimle ilgili görüşleri direk dükkân puanımızı etkiler. Bu durumda da satış oranları üzerinde etkilidir. Müşterilerden tam puan almak için; ürünü doğru göndermek, zamanında kargolamak ve eksizsiz faturalamak oldukça önemlidir. En önemlisi ise müşterilerin sorularına mutlaka cevap vermektir. Müşterilerin size kolayca ulaşabilmeleri puanınızın yükselmesinde oldukça etkili olacaktır.

8. Müşterilere Yorum Yapın, Sattığınız Ürünlerde Yorum Yapılmasını Rica Edin

Müşteri yorumları, ürünlerinizi satın alacak diğer müşterilere yol gösterecektir. Sattığınız üründe yorumların çok olması önemlidir. Özellikle olumlu yorumlar ürün satışlarınızı oldukça arttıracaktır. Müşterilerin yorumlarına yanıt verin ve sattığınız ürünlerde müşterinin ürüne yorum yapmasını rica edin. Bu sayede satışlarınız artacaktır.

9. Sattığınız Ürünü Kargolarken Pakete Küçük Hediyeler Koyun

Sattığınız ürünlerin içerisine küçük hediyeler koymak müşterinizi memnun edecektir. Hediyenin yanına bir teşekkür kartı ekleyip müşteriden aldığı ürün için yorum yapmasını rica edebilirsiniz. Müşteri paketi açtığında dükkanınız ve sizin hakkınızda olumlu şeyler düşünecektir. Unutmayın hediyenizin illa pahalı bir şey olması gerekmez. Önemli olan müşterinizi mutlu etmektir.

10. GittiGidiyor Listeleme Ek Özelliklerini Kullanın

Listeleme özelliği ürününüzü ön plana çıkaran önemli bir özelliktir. Ürünlerinizin satış oranını artırmak ve sıralamalarda ön plana çıkmak için bu özelliği kullanmanızda fayda vardır. Bu sayede GittiGidiyor satışlarınız artacak, dükkanınıza daha çok takipçi bularak daha çok para kazanmış olacaksınız.

 

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Önceki ve Sonraki Haberler