Geleceğin Dünyası: Cyborg (Siborg) Nedir?

Her ne kadar zihnimizde Dünyanın bir gün yapay zeka tarafından elle geçirileceği distopyalar olsa da teknolojik gelişmelerin birçok alanda hayatımızı kolaylaştıracağı aşikar.Bu yazıda ‘Geleceğin dünyası; cyborg (siborg) nedir?’, ‘Gelecekte cyborg nasıl olunur?’ ve ‘İlk yarı cyborg insan kimdir?’ sorularını yanıtladık. Keyifli okumalar dileriz.

04 Eylül 2021 22:32 Teknoloji
Geleceğin Dünyası: Cyborg (Siborg) Nedir?

Geleceğin Dünyası: Cyborg (Siborg) Nedir?

Ciddi kırılmaların yaşandığı bir yüzyıldan geçiyoruz. Bu kırılmalardan biri de hiç kuşkusuz yapay zekanın doğuşudur. Yapay zeka, insan üstü bir varlığın insan tarafından yaratılmasının ilk adımıdır diyebiliriz. Yapay zekanın temel uzantılardan biriyse Cyborgdur. Cyborg teknolojisi yapay zekanın bir alt varyasyonudur diyebiliriz. Günlük hayata henüz çok sık duymasak da geleceğin dünyasında cyborglar, hiç kuşkusuz baş aktörler olarak hayatımızda yer alacak. Geleceğin dünyasını yani makinalar çağını ne kadar ön görebiliyoruz ya da ne kadar hazırlıklıyız? Bu sorunun yanıtını çoğumuz bilmiyoruz. Ancak bir süre daha yeryüzünde yaşayacağımızı farz edersek bazı kavramlara yavaş yavaş uyum sağlamanın vakti geldi.

Her ne kadar zihnimizde dünyanın bir gün yapay zeka tarafından elle geçirileceği distopyalar olsa da teknolojik gelişmelerin birçok alanda hayatımızı kolaylaştıracağı aşikar.

Bu yazıda ‘Geleceğin dünyası; cyborg (siborg) nedir?’, ‘Gelecekte cyborg nasıl olunur?’ ve ‘İlk yarı cyborg insan kimdir?’ sorularını yanıtladık. Keyifli okumalar dileriz.

Cyborg Nedir?

cyborg-2.png

 • Organik ve biyomekanik maddelerin bir araya gelmesiyle oluşan ve işlevselliğini devam ettiren yapıya cyborg denir.
 • Cyborg terimi, 1960 yıllında Manfred Clynes ve Nathan S. Kline tarafından uydurulmuştur.
 • Cyborg, bionic, biyorobot ya da anroid gibi mekaniklerle aynı işleve sahip değildir.
 • Robotlar kendi başlarına ayrı birere mekanizmayken Cyborg ise başka bir canlının bedenine biyomekanik parçaların modifiye edilmesiyle ortaya çıkar.
 • Bazı tanımlamalarda yapay kalp kapakçıklarının, implantların, pille çalışan kalplerinde birer cyborg örneği olduğu belirtiliyor.
 • Tam olarak cyborg olduklarını söyleyemeyiz ancak Biyomekanik maddelerin kullanılarak üretilen ürün ve kaynaklara sibernetik teknoloji varyantları denir.
 • Sibernetik teknoloji, akıllı cihazlardan, elektrikle çalışan tüm cihazlara kadar aklınıza gelebilecek biyomekanik çıktıların hepsini kapsar.
 • Diğer taraftan dış görünüş itibariyle tamamen insan gibi görünse de aslında sentetik olan yapay zekaya sahip makinelerin de Cyborg olduğunu savunan bir kesim de var.

Gelecekte Cyborg Olmak

cyborg-3.png

Gelecekte cyborg olmak ister miydiniz? Aslında cyborg olmak geleceğin dünyasında hiç de imkansız değil aksine oldukça sıradan bir hale gelecek. Cyborgları yaşamın hangi alanlarında var olacağı üzerine bazı öngörüler var. Bunlardan bazıları şu şekilde;

 • Vücudumuzda bulunan tüm uzuvların sentetik karşılığının, implantının veya protezinin üretilmesi ve ardından vücuda modifiye edilerek homeostatik bir sistemin yaratılması, herhangi bir uzvunu kaybetmiş veya değiştirmek, yenilemek isteyen kişilerin cyborg olmasını sağlayacak.
 • Dünya dışına seyahatlerin yapılması ve yeni gezegenlerde yaşama ihtimali dolayısıyla insan bedeninin daha gelişkin hale getirilmesi için yeni parçaların eklenmesi zorunlu hale gelecek. Böylece yeni nesil yarı cyborg insanlar ortaya çıkmış olacak.
 • Görme, işitme gibi duyularımızın yanı sıra koşmak gibi işlevsel özelliklerimizin niteliğini, kapasitesini ve hızını artırmak için sentetik mekanizmalar üretilecek. Bunun sonucunda gayet sağlıklı olan insanlar, gelecekte cyborg olmak için sıraya girecekler.

İlk Yarı Cyborg İnsan

cyborg4.png

 • Neil Harbisson, tam renk körlüğü anlamına gelen anopia hastalığına sahip olarak doğmuştur.
 • Neil Harbisson, yarı cyborg görünümüne ve dünyanın ilk cyborgu unvanına sahiptir.
 • Cyborg aktivisti ve transpecies aktivisti olarak tanımlanan Neil Harbisson, kafasındaki anten görevi gören implant sayesinde renkleri görebiliyor. Evet, yanlış anlamadınız. Neil Harbisson, renkleri göremiyor ama beynine gelen frekanslar sayesinde onları duyabiliyor.
 • Renkleri müzikal ölçekte sesler olarak görselleştiren özel bir elektronik göz veya eyeborg adı verilen bu cihazda her rengin belli bir frekans aralığı var.
 • Eyeborg, karşıdaki rengin hangi frekans aralığında olduğunu belirtiyor. Bu sayede Harbisson renkleri seslerine göre tanıyabiliyor.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Önceki ve Sonraki Haberler