Facebook’tan geri adım!

Facebook’tan geri adım!

Avustralya, sosyal medya paylaşım platformu Facebook’un ülkedeki kullanıcıların haber paylaşma yasağını kaldırma kararı aldığını açıkladı.

 

Avustralya Maliye Bakanı Josh Frydenberg ve İletişim Bakanı Paul Fletcher imzalı olarak ortak yazılı açıklama gerçekleştirildi. Bu yazılı açıklamada teknoloji devlerinin kullandığı içerikler için haber kaynaklarına ödeme yapmasına ilişkin olarak yasal düzenlemede değişiklik yapılması konusunda Facebook ve Google ile anlaşmaya varıldığını duyurdu.

facebook-geri-adim-atti-h1611046786-29e02d.jpg

Facebook’un hükümete gelecek günler içerisinde Avustralya’da haber sayfalarını geri yüklemeyi planladığını belirtti. Bu açıklamada ‘’Bu değişikliler, dijital platformlara ve medya şirketlerine, yasanın işleyiş şekli hakkında daha fazla netlik sağlayacak ve medya işletmelerinin adil bir şekilde ücretlendirilmesini sağlamak için çerçeveyi güçlendireceğini düşünmekteyiz’’ dendi.

Facebook ise anlaşmaya ilişkin olarak Avustralya hükümetinin bazı değişiklikleri yapmayı kabul etmesi ve endişelerinin giderileceğini garanti etmesinden memnun olduklarını belirtti. Avustralya ülkedeki kullanıcıların haber paylaşımlarını engellediği gerekçesi ile dün Facebook’taki reklamların durdurduğunu belirtmişti.

facebook-avustralya-daki-krizde-geri-adim-atti-haber-yasagi-kalkacak-844720-5.jpg​​​​​​​

Avustralya hükümetine bakıldığında mevcut mali bütçede dijital reklamcılığa yaklaşık olarak 42 milyon dolar ayırdığı ve bunun yaklaşık olarak dörtte birinin de Facebook’a kullandığı bilinmekte.