Elon Musk’ın Herkesi Şakına Çeviren Tesla Bot Şakasının Aslı Ne ?

Elon Musk, herkesi şaşırttı ve şaşırtmakla da kalmayıp komik saniyelere neden oldu. Sunumun ardından sahneye çıkan aslında bir robot değil, tayt giymiş bir dansçıydı. Sahnede bir süre dans ettikten sonra gösterisine son veren dansçı, sahneden ayrılarak yerini Elon Musk’a bıraktı.

10 Eylül 2021 14:02 Teknoloji
Elon Musk’ın Herkesi Şakına Çeviren Tesla Bot Şakasının Aslı Ne ?

Hemen hemen herkesin tanıdığı Elon Musk, geçtiğimiz zamanlarda bir sunum yaptı. Sunumunda “Tesla bot” adını verdiği ve yapay zeka ile yönetilen robot tanıtıldı. Konuşmasının ardından, robotunu tanıtmak için sahneye çağıran Elon Musk, herkesi şaşırttı ve şaşırtmakla da kalmayıp komik saniyelere neden oldu. Sunumun ardından sahneye çıkan aslında bir robot değil, tayt giymiş bir dansçıydı. Sahnede bir süre dans ettikten sonra gösterisine son veren dansçı, sahneden ayrılarak yerini Elon Musk’a bıraktı.

Bu durumun bir şakadan ibaret olduğunu ancak Tesla bot projesinin devam ettiğini ve yakın gelecekte prototipin sunulacağını açıkladı. Yapılan konuşmada, Tesla bot ile ilgili bilgilere de yer verildi. Verilen bilgilere göre Tesla bot 170cm boyunda ve 56 kilo ağırlığında olacak. Elleri, uzuvları ve kafa boyutu gibi ölçülerse insan fiziğine uygun yapılacak. Tesla bot insanların yapmayı sıkıcı bulduğu, korktuğu veya kendini tekrarlayan sıkıcı işleri yerine getirmek için tasarlanacak.

Tesla bot, Tesla arabasının tekersiz olanı olarak ele alınabilir

tesla1.png

Elon Musk, açıklamalarında yapay zekadan da bahsetti. Konuşmasında, zaten yaptıkları Tesla arabalarının da tekerlekleri olan duyarlı robotlar olduğuna değindi. Bu araçları insan formuna sokarak akıllı robotlar yapmanın da mantıklı olduğunu söyledi. Ayrıca Tesla şirketinin bu teknolojiye ve alt yapıya sahip olduğundan da bahseden Elon Musk, önümüzdeki sene içerisinde elimizde sizlere sunacak bir prototipimiz bile olabilir diyerek ekledi. Elon Musk için bile uzun boylu olan bu cümleler, Tesla bot’un tanıtımının bir şaka olmasıyla beraber ortalığı karıştırdı. Ayrıca bir yandan da Tesla ile ilgili devam eden soruşturma da dile getirildi. Yakın zamanda Tesla araçlarının park halindeki diğer araçlara çarparak kaza yaptığı konuşulmuştu. Elon Musk, bu durumlar üzerinde durmak istemedi ve odağı Tesla bot’a yöneltti. İnsanlara, bu olayları fazla kafaya takmamalarını ve önümüzdeki yıllarda bu tayt giyen dansçı gibi gerçek robotların hayatımızda olabileceğinden bahsetti. Herkesin kafasında bolca soru işareti olsa da Elon Musk tarafından hazırlanan bu sunum birçok insanı beklentiye soktu.

Elon Musk'a Güvenmeli Miyiz?

tesla2.png

Elon Musk’a güvenmeli miyiz ? Bu herkesin kendi tercihi olacaktır. Yine de belirtilmesi gereken şey şudur ki, park halindeki araçları fark etmekte zorluk çeken ve kazalara neden olan Tesla araçları konu dahilimizde. Henüz arabaları bile sorunsuz çalışmıyorken, seneye bu günlerde böyle bir robotun tanıtılmış olacağı iddiaları biraz şüphe uyandırmakta. Ancak hiçe sayamayacağımız bir şey var ki, o da Tesla kuruluşunun yaptığı hatalar yanında edindiği başarılar. Elon Musk, Tesla bot ile ilgili özgüvenli konuştu. Robotun markete alışverişe gitmek gibi görevleri yerine getirebileceğinden de bahsetti. Böyle bir robotun yapılabilmesinin gayet muhtemel olduğundan bahseden Elon Musk, tanıtımını yapacağı robot yerine biraz önce sahneye çıkardığı taytlı dansçıyı unutmuş gibiydi. En azından kısa da olsa güzel bir dans performansı izlediğimizi düşünerek sanırım kendimizi avutabiliriz.

Bir başka kuruluş olan Boston Dynamics, Atlas adı verilen bir robot geliştirmişti. Robot yıllardır geliştirilmesine rağmen hala ara sıra ayakta durmakta bile zorluk çekebiliyordu. Ayrıca bu kuruluş asla robotları hakkında Elon Musk’ın iddialı sözlerine yaklaşacak kadar bile konuşmamıştı. Atlas projesi süresince toplanan verilere göre, bu şekilde işlevsel bir robot yapmanın ne kadar zor ve zahmetli bir iş olduğu açıkça belirtilmişti. Ayrıca tamamlanmamış bir proje için bu şekilde reklam yapılması ve ürün henüz elde yokken emin konuşulması doğru değildi. Tüm bunlara rağmen Elon Musk, Boston Dynamics tarafından yapılan ve henüz hala tamamlanmamış Atlas seviyesinde bir robotu; 1 yıl içerisinde yapabileceğini iddia ediyordu. Bu akıl almaz ve kulağa mantıksız gelen açıklamalar bir kesimi umutlandırırken, başka bir kesimin de Elon Musk’ın itibarına olan saygısını kırmış gibi görünüyor.

Elon Musk Tesla bot ile ilgili eleştiri aldı

Çeşitli topluluklar ve kişiler tarafından eleştirilen Elon Musk, robotik mühendisleri tarafından hedef alındı. Yapılan sunum ve vaatlerin boş olduğunu, ilerletilen yolun yanlış olduğunu söyleyen kişiler; Elon Musk konusunda sözlerini esirgemediler. Bir makine yapılırken karmaşık olması değil, olabilecek en basit haliyle yapılmasının doğru olduğunu söylediler. Kısacası Elon Musk, belli bir grup bilim insanı tarafından gösterişçi şeklinde yorumlandı. Tesla bot tabi ki de iyi bir şey olabilir. Ancak unutmamamız gereken şey şu ki, yıllardır üzerine çalışılan robotik projeleri ve yapay zeka çalışmaları bile henüz meyvelerini tam vermemişken; Elon Musk’ın yaptığı açıklamanın güvenirliği gayet sorgulanabilir bir pozisyonda.

Bazı uzmanlara göre Elon Musk, Tesla bot’a benzer bir tasarım yapabilir ama bu robotun işlevsellik olarak söylediği kadar ileri seviyede bir makine olması sorgulanır. Estetik açısından vaatlere uysa bile, muhtemelen eğlence merkezlerindeki robotların işlevlerine denk bir robotla karşılaşabiliriz. Yine de erken konuşmak hata olur. Uzmanlara göre robotların, özellikle de işlevsellik amacıyla üretilen robotların insan gibi gözükmesi gerekmiyor. Aksine olabilecek en büyük verimi almak öncelikli hedef olarak görülüyor. Bu nedenle Tesla bot, bu konuda şimdilik topluluklardan yüksek not almış durumda değil gibi gözüküyor. Dünya genelinde özellikle de üretim alanında büyük öneme sahip robotlar da insana benzemiyor.

Bu şekilde bir sağ gösterip sol vurma durumu, Elon Musk konusunda alışagelmiş bir durum. Hyperloop konusunda planlarının bir anda değişmesi de buna iyi bir örnek. Bu tren sisteminin amacı insanları Los Angeles’dan San Francisco’ya yarım saatten kısa bir sürede ulaştırmak için tasarlanmıştı. Zamanla bu geliştirilen projeye olan şevk kırıldıkça yerini “The Loop” adı verilen bir tasarıma bırakmış oldu. İnsanların dilerse araçlarıyla geçebileceği ufak delikler, başka bir deyimle tüneller.

Elon Musk Robot Sophia'yı Örnek Mi Alıyor?

tesla3.png

Tesla bot ile ilgili konuşulduğunda ilk akla gelen Sophia oluyor. Bu robot bir dönem sanal alemde ve medyada büyük ilgi toplamıştı. Magazin kapaklarında bile gördüğümüz bir ikon haline gelmişti. Sophia genel olarak kullanıcıları şaşırtarak onları kandırmaya yönelik bir sisteme sahipti. Bu durum da onu yapay zeka uzmanları tarafından küçümsenmeye kadar götürdü. Yine de eklemeliyiz ki, Sophia’nın bir görevi vardı. Sophia’nın geliştirilmesinde yer alan bir uzmanın söylemine göre, bu robotun görevi insanların hayal güçlerini onlara karşı kullanarak algı oyunları yapmaktı. Kişileri kandırarak, gelecek hakkında kafa karışıklığına yol açıyordu. Bu süreçte Sophia, geliştiricileri için fon ve haber kayıtları sağlıyordu.

Eğer insanlara ortaya çıkan mantık hataları konularının önüne geçebilmek için ihtimaller üzerinden konuşulduğu söylense; muhtemelen kimse neyi kastettiğimi bile anlamamış olur. “Bir taraftan da eğer onlara gülümseyen ve el sallayabilen bir robot gösterilse, yüksek olasılıkla herkes yapay zekanın kısa süre içinde hayatımızda gireceğini düşünür. Anlaşılacağı üzere toplum bu tarz konularda algı olarak gayet seçicidir.

Elon Musk’ın takipçilerine aşılamaya çalıştığı duygu, kendisine yatırım yapmaya dayanıyor. Sophia stratejisine nazaran bu robotta kullanılan teknikte, Elon Musk bir robota ait hiçbir şey kullanmıyor. İhtiyacı olan tek şey, tayt giymiş ve robot numarası yapan bir dansçı. Buna da sanırım basitçe yenilik dememiz mümkün. Yapılan tüm eleştiri ve karşıt görüşe rağmen bile, bu teknik gayet pozitif dönütler de almış durumda.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Önceki ve Sonraki Haberler