Dark Web Nedir Ve İçerisinde Neler Vardır?

Karanlık (dark) Web, çocukların riskli web sitelerine girmesini önlemek için oluşturulmuş korkunç bir hikayeye benzemektedir. Peki karanlık ağ tam olarak nedir ve ne için kullanılır?

05 Eylül 2021 12:13 Teknoloji
Dark Web Nedir Ve İçerisinde Neler Vardır?

Dark web hakkında sürekli dolaşan bir söylenti, halka açık olan internetten 400-500 kat daha büyük bir ölçekte çalışmaktadır. Gerçekte, bu korkutucu söylentiler, dark webi çoğunlukla zararsız olan deep web ile karıştırmaktan kaynaklanmaktadır. Karanlık (dark) web, derin (deep) web kadar büyük olmasa da, yine de suç faaliyetlerine ev sahipliği yapmaktadır.

0x0-internetin-karanlik-dunyasi-deep-web-1529761440284.jpg

Dark web nedir?

Dark web, konumları ve kimlikleri Tor gibi şifreleme araçlarıyla gizlendiği için arama motorlarında bulunamayan veya geleneksel web tarayıcıları aracılığıyla erişilemeyen bir web siteleri topluluğu olarak öne çıkmaktadır.

Çeşitli şifreleme araçları bulunduğundan, siteye gelen ziyaretçilerin site ile aynı şifreleme aracını kullanmaları ve en önemlisi siteyi nerede bulacağını bilmeleri, URL'yi yazıp siteye erişim sağlamaları gerekmektedir.

Artık dark web için ana erişim noktalarından biri olan Tor, başlangıçta kullanıcılarının IP adreslerini gizleyerek askeri iletişimi korumak için oluşturulmuştu.

Bir kullanıcı Tor kullanarak bir web sitesine erişmeye çalıştığı zaman Tor, site erişimi talebini dünya çapındaki kullanıcılar tarafından yönetilen birden fazla bilgisayara geri göndermektedir. Bu sayede gizlilik yüzünden kötü yönlü kullanım alanları da olabilmektedir.

Tor'un iyi niyetli kullanımları da vardır. İnternet erişimini kontrol eden baskıcı rejimler altında yaşayan insanlar, Tor'u temel engellenen sitelere erişmek veya yardım istemek için kullanabilmektedirler. Bu, özellikle önemli hikayeleri ve olayları dış dünyaya aktarmaya çalışan gazeteciler için faydalı olabilir.

Tor iyi niyetlerle kurulmuş olsa da, insanların onu daha kötü amaçlar için kullanmanın bir yolunu bulması çok uzun sürmemiştir. Tor, kullanıcının konumunu gizlediğinden, özellikle yasa dışı faaliyetler yürütüldüğü zamanlarda kullanıcının izlenmesini zorlaştırmaktadır.

Dark web'de yasa dışı web siteleri oluşturan kişiler, hem operasyonlarının hem de müşterilerinin konumlarını gizlemek için Tor'u kullanmaktadırlar.

İnsanlar Neden Dark Web'i Kullanıyor?

Daha önce belirtildiği gibi dark web, totaliter yönetim altında yaşayan insanlar tarafından bilgi paylaşmak için kullanılabilse de bazı tahminlere göre dark webte olan sitelerin yüzde 50'sinden fazlası suç faaliyetleri için kullanılıyor.

Dark Web'in en yaygın kullanımlarından biri yasa dışı malları alıp satmaktır.

Dijital para biriminin anonim biçimleri olan kripto para biriminin yaygınlaşması bu satışları kolaylaştırmıştır. Özellikle Bitcoin adlı bir kripto para birimi, özellikle karanlık ağda yaygındır.

Dark web'i kullanmayan ortalama bir kişi için en tehlikeli kullanımı kişisel bilgilerinizin satışıdır. Bilgisayar korsanları, işletmelerden veya kişisel cihazlardan hesap şifrelerinden sosyal güvenlik numaralarına kadar çeşitli bilgileri çalar.

dark-web-nedir-2-1.jpg

Bir kişinin çalınan kimlik bilgileri genellikle karanlık ağda 1-8 dolara satılabilir. Çalınabilecek daha fazla bilgi varsa suçluların isteyebileceği fiyat da o kadar yüksektir.

Genellikle bilgisayar korsanları, büyük şirketleri hedef almaktadır. Ancak işletmeler her gün 4.000 siber ihlalle karşılaşıyor ve çoğu küçük işletmelere düzenlenmektedir.

Bilgisayar korsanlarında kimlik bilgileri çeşitli amaçlar için kullanılabilirler. Bilgisayar korsanları hesap şifrelerini ele geçirdiği zaman finansal bilgilere de erişebilirler. Ek olarak, aynı şifreleri kullanan diğer hesapları tehlikeye atabilir ve bu nedenle hasarı büyütürler.

Bir bilgisayar korsanı, e-posta gibi bir iletişim aracının parolalarına sahipse, kişilere e-posta göndererek kimlik avı saldırıları gerçekleştirebilir. Bu, arkadaşların ve ailenin bilgilerinin de çalınmasına neden olarak büyük bir etki de oluşturabilmektedir.

Bilgisayar korsanları, sosyal güvenlik numarası veya tıbbi bilgiler gibi hassas bilgileri içeren dosyalara eriştikleri zaman dosyaları fidye için de tutabilirler .

Dark web platformunda ise bu kişilere kripto para birimi aracılığıyla ödemeler ve transferler yapılabilmektedir.

Son olarak, bir bilgisayar korsanı, utanç verici bilgilere eriştiği zaman bu bilgileri ifşa edebilmektedir. Örneğin Ashley Madison hack olayında hackerlar, hile yapanları utandırmak için kullanıcıların isimlerini ve profillerini ifşa etti.

Bilgilerimi Dark Web'den Nasıl Uzak Tutabilirim?

Dark Web'e hiç girilmese bile, kişisel bilgiler hala internette dolaşıyor olabilir. Kimlik bilgileri dark web'de yayınlandıktan sonra bunları kaldırmak için yapılabilecek pek bir şey yoktur.

Ancak cihazları bilgisayar korsanlarından korumak için alınabilecek çeşitli önleyici tedbirler vardır. Örneğin, şifreler altı ayda bir değiştirilmelidir. Parolalar dark web'e sızarsa eninde sonunda eski ve bu nedenle işe yaramaz hale gelmeden önce yalnızca kısa bir süre orada kalırlar, ancak zamanlama her şeydir. Dark web taraması yapmak, şirketin ya da kişinin ifşa olup olmadığını anlamanın harika bir yoludur.

deep-web-cover.jpg

Ek olarak, cihazlarda iki faktörlü kimlik doğrulamayı etkinleştirmek, bilgisayar korsanlarının önemli hesaplara erişmeye çalışması durumunda ek bir güvenlik katmanı olmasını sağlar.

Kimlik bilgilerini dark web'den kaldırmak zor olsa da ağ güvenliğinde hemen değişiklik yapabilmek için en azından bilgilerin dark web'de olup olmadığı bilinmelidir.

Bir işletme sahibi, kimlik bilgilerini Dark Web'de gördüğünde kişiyi uyaran tam bir karanlık web taramasından yararlanmak önerilmektedir . Bu hizmetler sürekli olarak bilgileri tarar ve şüpheli bir şey göründüğünde kişiyi uyarır.

Bu uyarılar mutlaka bir ihlal olduğu anlamına gelmez, ancak bir siber saldırı tehdidinin gerçek olması durumunda kişiye zaman tanır. Son 36 aydaki veri ihlallerinin olası kaynağını ortaya çıkaran alan adının ön taraması yapılabilmektedir.

haberay.com.tr

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Önceki ve Sonraki Haberler