Cressida Dick, Teknoloji Devlerinin Teröristleri Durdurmayı İmkansızlaştırdığını Söyledi

Cressida Dick isimli polis müdürü teknoloji devi firmaların gizlilik anlaşmaları gereğince, polislerin bazı durumlarda suçluların bulmasını zorlaştırdığıyla ilgili The Telegraph sitesi üzerinden bir paylaşım yaptı.

14 Eylül 2021 22:40 Teknoloji
Cressida Dick, Teknoloji Devlerinin Teröristleri Durdurmayı İmkansızlaştırdığını Söyledi

Başkent polis müdürü, teknoloji devlerinin teröristlerin saptanmasını zorlaştırdıkları konusunda konuştu.

Cressida dick isimli polis müdürü teknoloji devlerinin de araslarında olduğu firmaların gizlilik anlaşmaları gereğince, polislerin bazı durumlarda suçluların bulmasını zorlaştırdığıyla ilgili The Telegraph sitesi üzerinden bir paylaşım yaptı.

Birleşik Krallık hükümeti kalkınma bakanı olan Priti Patel, geçtiğimiz çarşamba günü çocukları koruma amaçlı üretilen yeni teknolojileri duyurdu. Ayrıca teknoloji şirketlerinden, kullanıcı güvenliğini karlarından daha çok önemsemeleri gerektiği hakkında da konuştu. Siber güvenlik uzmanlarına tarafındansa, hükümetin istediği gibi bir güvenlik oluşturulması neredeyse imkansız olduğu dile getirildi.

9/11 saldırılarının 20. Yıldönümü ile ilgili konuşması sırasında Cressida dick, artık teröristlerin sosyal medya ve diğer ağları kullanarak istedikleri kişiye, istedikleri yerde, istedikleri şekilde ulaşabileceklerinden de rahatsızlık duyduğunu konuşmasına ekledi. Buna karşılık olarak Birleşik Krallık hükümeti, teröristlerin teknolojiyi kendi lehlerine kullanmasına engel olmak için kendi teknolojilerini de geliştirmek istediklerini söyledi. Bu sözler, geçtiğimiz günlerde Güvenli Teknoloji Mücadele Fonu için G7 kapsamında içişleri bakanları ile görüşmelere katılan Priti Patel tarafından da duyuldu. Bu fonun amacı, dünya genelinde uzmanlarla birlikte bir birlik oluşturarak çocukların sanal alemde cinsel istismara uğramalarının önüne geçmekti.

Fon dahilinde çalışan kişiler, çocuk istismarı ile bağlantılı kişilerin bulunması ve tutuklanması kapsamında görevlendirilecekti. Bu amaca hizmet eden bir teknolojik sistem kuran 5 kişi ise, 85.000 £ ile ödüllendirilecekti. Lakin bu çalışmanın teknoloji şirketlerinin gizlilik politikasına aykırı olmaması gerekiyordu. Gizlilik sözleşmeleri, mesaj gönderen ve alan kişiler dışında kimsenin yazdıklarını okumamasını gerektiriyor. Bu nedenle de hukuki yönden zorluklar ile karşılaşabiliyor. Facebook gibi büyük kuruluşlar, gizlilik politikasına aykırı olduklarını düşündüğü için 2019 yılından beri böyle planlamalara ve çalışmalara karşı durdular. Bu durumlar Amerika, Birleşik Krallık hükümeti ve Avusturalya gibi pek çok ülkede de aynı şekildeler.

Apple Planında Anlaşmazlık

apple.png

Siber güvenlik ve gizlilik uzmanları, Bayan Patel ve Bayan Cressida dick'in görüşlerinin Apple'ın iPhone’ları bu ayın başlarında CSAM'A tarama planını erteleme kararına karşılık verme durumunun olabileceğine inanıyor. İlk olarak ağustos ayında açıklanan algılama teknolojisi, görüntüleri iCloud'a yüklenmeden önce Ulusal Kayıp ve İstismara Uğramış Çocuklar Merkezi tarafından tutulan bir veri tabanında bilinen CSAM materyalinin benzersiz "dijital parmak izleri" veya verileri ile karşılaştırır.

Apple'ın teknolojisi, gizlilik grupları ve siber güvenlik endüstrisi tarafından tehlikeli bir emsal teşkil ettiği için eleştirildi. Bunun nedeni potansiyel bir suçlu olup olmadıklarını kontrol etmek için bireyin kendi cihazının kontrol edilmesinin gerekmesiydi. Facebook Messenger için uçtan uca şifreleme teknolojisi oluşturan ekibin başında bulunan Alec Muffett, “Apple'ın iMessage manifatura teknolojisinde zaten uçtan uca şifrelememiz var. Hukuki yaptırımların ve hükümetin Apple'a bu konuda saldırmaması garip ama tek yaptıkları Facebook ve WhatsApp'a saldırmak. " dedi.

Teknoloji devlerinin hizmetlerinin kullanıcıları hakkında sahip oldukları veri zenginliği, özellikle de kişiselleştirilmiş reklamlar sunmak için kullanıcı davranışlarını ve ilgi alanlarını sürekli olarak takip ettikleri gerçeği hakkında çok şey yazılmıştır. Teknoloji firmalarının pedofilileri ve teröristleri tespit etmek için ihtiyaç duydukları teknolojiye zaten sahip olduklarını, sadece davranışlarını izleyerek ve kullanıcı gizliliğini tehlikeye atmadan - telefonlarındaki tüm kişisel dosyalarına bakmadan - da bu işi yapabileceklerini savunuluyor.

Siber güvenlik ve kriptografi alanında 30 yıldan fazla deneyime sahip olan Bay Muffett, "Bir düzine gence rastgele mesaj atan orta yaşlı bir erkeğin Facebook hesabını tespit ettiyseniz, potansiyel olarak şüpheli bir durum var demektir. Masum olabilir, ancak kesinlikle araştırmaya değer bir konudur. " dedi. "Birleşik Krallık hükümeti, davranışları gözlemlemeye çalışmak yerine, sanki gizlice birisini gözetlermiş gibi doğrudan kişisel verilere bakarak CSAM tespiti yapmaya çalışıyor." Bunun üzerine, birden fazla siber güvenlik araştırmacısının Apple'ın NeuralHash algoritmasını test ettiğini ve tamamen farklı iki görüntüyü aynı fotoğraf olarak karıştırdığını tespit ettiğini; bu nedenle Apple'ın kullanıcıları yanlış bir şekilde suç içeriğiyle suçlayacağından korktuklarını söylüyor.

Yeni Teknoloji Fonu Eleştirisi

siber.png

Adını vermek istemeyen ve önde gelen siber güvenlik uzmanlarından birisi, hükümetin istediği şeyin teknik olarak mümkün olmadığını söyledi. Uzman," Arazi yasasını değiştirebilirsiniz, ancak bilim yasasını değiştiremezsiniz - uçtan uca şifrelemenin korunmasını baltalamadan cihazların toplu taranmasına izin vermenin bir yolu yoktur " dedi. "Birisi çocuk cinsel istismarı görüntülerini tespit ederken uçtan uca şifrelemeyi canlı bir şekilde korumayı başarırsa, 85.000 £' dan çok daha fazla para kazanacaklar, bu yüzden ekonomi bilimi ne mantıkla buna inanıyor anlamıyorum." diye de ekledi.

Başka bir siber güvenlik yetkilisi de aynı fikirde: "Neredeyse hükümet, Facebook ve diğer sosyal medya kuruluşlarına daha fazla yaptırım uygulamak ve onlara daha fazla erişim sağlamasını sağlamak için özellikle böyle açıklamalar yapıyor gibi. Satır aralarına göz atarsanız, Bayan Patel aslında bilgisayar korsanlarını işe almak istediklerini söylüyor." Güvenli bir çocuk yaş ve kimlik doğrulama aracı olan Trustelevate'in de kurucusu olan, çevrimiçi çocuk güvenliği uzmanı Dr. Rachel O'Connell, "İktidardakilere bu yetkileri kötüye kullanmamaları konusunda güvenebilir miyiz?" sorusunu yöneltti.

tejknoloji.png

Veri koruma uzmanı Pat Walshe söz konusu olduğunda, Apple'ın çözümü yasal değildir. Teknoloji devlerinin Avrupa'da nasıl konuşlandırılabileceğini açıklamasını istediğini ve henüz bir cevap alamadığını söyledi. "Avrupa Adalet Divanı cep telefonunun özel alanımızın bir uzantısı olduğunu söylüyor ve mahkemeler, cihazın ve onunla ilgili herhangi bir bilginin hayatımızın özel alanının bir parçası olduğunu; yani Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi kapsamında koruma altında olması gerektiğini söyledi" dedi. Hükümet ve kolluk kuvvetlerinden sorumlu olan ve mobil operatör Three’de bir ekip yöneten Bay Walshe, gizlilik konusunda çok fazla soru sorulmasına neden olduğunu söyleyerek teknoloji fonu önerisiyle ilgili ciddi endişelere sahip olduğunu dile getirdi. Bunun yerine, hem vatandaşların hem de iletişim sağlayıcılarının CSAM'ı teknoloji firmalarına veya kolluk kuvvetlerine bildirmelerini sağlamak için daha iyi ve daha doğrudan raporlama kanallarının olması gerektiğini söylüyor. "Ve kolluk kuvvetlerinin raporlarla başa çıkmak için eğitim, insan gücü ve finansmanda büyük bir destek alması gerekiyor" dedi. "Buna, bizi her gün güvende tutan teknolojiyi sabote etmekten daha fazla önem vermek istiyorum." sözlerini de eklemekten çekinmedi.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Önceki ve Sonraki Haberler