Apple Yanlışlıkla Satın Alınca İade Yapmıyor mu? Şirketten Şok Açıklama Geldi!

Apple, Appstore üzerinden alışveriş yapan bir kullanıcısına bakiyesini iade etmedi. Yanlışlıkla satın aldığını belirtmesine rağmen iade alamayan kişi isyan etti. Peki Apple neden kullanıcıya ödemesini geri vermedi? Bu hamlesinden sonra iade sisteminin kalkıp kalkmadığı sorulmaya başlandı.

22 Ağustos 2021 06:52 Teknoloji
Apple Yanlışlıkla Satın Alınca İade Yapmıyor mu? Şirketten Şok Açıklama Geldi!

Apple, Appstore ile yapılan satın almalara karşı iade yapıyor mu merak ediliyordu. Eğer daha önce yanlışlıkla bir şeyler satın aldıysanız destek bölümünden Apple'a ulaşabilir ve sorunu telafi edebiliyordunuz. Ancak son yaşanan olay pek çok kişinin aklını karıştırdı. Çünkü ABD'deki bir kullanıcı, kardeşinin bilmeden satın aldığı ürünün kendisine iade edilmediğini söyledi. Bu gelişme sonrasında herkesin aklında "Apple iade sistemini iptal mi ediyor" sorusu yer aldı. Ancak detaylar ortaya çıkınca herkes rahat bir nefes aldı. Apple'ın satın alma işlemini neden iptal etmediği ve iadede bulunmadığı beli oldu.

1500 Dolarlık Alışverişi İade Etmedi!

Şirket, 1500 dolarlık alışveriş için iadede bulunmadı çünkü yapılan alışveriş toplamda 83 kez gerçekleştirildiği için 1500 dolara ulaştı. Yani düzenli olarak paket satın alındığı belirtildi. Bu süreçte telefon sahibinin durumu fark etmemesi nedeniyle de Apple herhangi bir geri adım atmadı. Normalde birkaç defa olsa idi bir şekilde iade etmesi beklenirdi. Fakat şirket, gösterdiği anlayışın suistimal edilmesi riskine karşı kullanıcının iade talebini reddetti.

apples.png

Ebeveyn Modunu Önerdi

Telefonun ebeveyn modu ile kullanılması durumunda böyle bir sorunun yaşanmayabileceğini belirten Apple, kullanıcıya tavsiye vererek iade isteğini reddetmiş oldu. Bununla beraber pek çok kişinin zamanında iade aldığı biliniyor. Şirket gerçekten de hassas bir şekilde yanlışlıkla satın alımlarda bulunanlar için iade sistemini çalıştırıyor. Ancak bazı durumlarda kullanıcıların dikkatsizliği nedeniyle yüksek satın alımlar gerçekleşebilmekte. Bu durum hem uygulama sahibi hem de kullanıcı için büyük bir problem oluştursa da Apple'ın tavrı netti. Uygulamanın dolayısıyla kendi sisteminin yanında durdu. Bu konuda insanlar iki farklı görüşe ayrıldı. Kimisi kararın doğru olduğunu savunurken kimisi ise Apple'ın her ne olursa olsun iade etmesi gerektiğini söyledi.

Apple Bakiye İadesi Yapmayacak mı?

Pek çok kişi, Apple'ın artık bakiye iadesi yapıp yapmayacağını soruyor. Ancak Apple, kurallarında değişikliğe gitmiş değil. Yalnızca bakiye iadesi konusunda yanlışlıkla satın alımların detaylı bir şekilde incelendiğini belirtebiliriz. Bu anlayışın suistimal edilmemesi için her iki tarafın da dikkatli olması gerekiyor. Yoksa şirket bir noktada iade sistemini uygulamaya devam ediyor. Bu durumun ters tepmesi, genel olarak uzun süreli satın alımlar sonucunda iade talebi istenmesiyle ortaya çıkmakta. Satın alınan ürünler kısa süre içerisinde Apple'a bildirilir ise sorun çıkarılmıyor. Benzer bir uygulama PlayStore için de geçerli. Yanlışlıkla satın alımlarda Google'nin hassasiyet gösterdiği bilinmekte. Ancak suistimale yol açabilecek herhangi bir hamlede de tavrını ortaya koymaktan çekinmeyecektir.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Önceki ve Sonraki Haberler