Apple Çalışanlarını Ofise Çağırmaktan Vazgeçti! 2022 Yılına Kadar Uzaktan Çalışacaklar

Apple, pandemiye karşı ofislerini açmaktan vazgeçti. Ofisler bir sonraki seneye kadar açılmayacak. Peki verilen bu ani karardan sonra Apple çalışanlarına aşı şartı sunacak mı? Ofislere dönüş tarihi yine ertelenmişe benziyor. Aşılanmayanlar ofislere hiç dönemeyebilir.

21 Ağustos 2021 15:36 Teknoloji
Apple Çalışanlarını Ofise Çağırmaktan Vazgeçti! 2022 Yılına Kadar Uzaktan Çalışacaklar

Apple, tıpkı Facebok gibi verdiği ofis kararıyla heyecanlandırmıştı. Henüz 4. dalgaya ait izler gözükmüyorken şirketlerin verdiği dikkat çekici kararlar sırasıyla değiştiriliyor. Son değiştirilen karar ise oldukça şaşırttı. Ofise gelmeleri beklenene çalışanlar, Eylül ayında gelmeyecek. Üstelik Apple'ın verdiği tarih oldukça ileri bir zaman dilimini işaret ediyor. Apple çalışanları uzaktan çalışmaya devam edecek.

Apple Çalışanları Ofise Gelmeyecek

Apple, ofiste çalışmanın şu an için mümkün olmadığını ifade etti. Yabancı kaynaklara göre ise bu konuda çeşitli çalışmaların yapıldığı ve kademeli olarak ofise geçişin sağlanabileceği belirtiliyor. Facebook'la ortak hamlelerde bulunan şirket bir sonraki seneye kadar ofis yüzü görmek istemiyor. Eylül ayına günler kala alınan bu karar çalışanları da etkiledi.

2022 Yılına Kadar Uzaktan Çalışılacak

Şirket, 2022 yılına dek uzaktan çalışmayı planlıyor. Apple'a ait üretim merkezlerinde uzaktan çalışmak elbette mümkün değil. Sahada çalışılması gereken işler yüz yüze devam ediyor. Ancak teknik destek ve ofis ortamında çalışan insanlar için uzaktan çalışmak şart haline geldi. Bu düzenin bozulması da yakın zamanda gerçekleşmeyecek. Çünkü pek çok kaynak Apple'ın aldığı kararın arkasında olduğu ve en iyi ihtimalle önümüzdeki seneye kadar uzaktan çalışılacağı belirtildi.

appls.jpeg

Çalışanlara Aşı Şartı Yok!

Facebook, çalışanlarına aşı şartı getirmişti. Ancak Apple benzer bir hamleyi yapmadı. İki şirketin pek çok kararı ortak olsa da bu konuda ayrı düşündükleri belli oluyor. Aşı olup olmamak kişilerin kendi tercihlerine bırakılacak gibi duruyor. Microsoft henüz bu yönde bir karar veya düşünce açıklamadı. Facebook'un aşılama hamlesinden sonra aşı olmak istemeyenler nasıl bir muamele ile karşılaşacak o da merak edilmekte. Yaptırım uygulanabileceği veya ofis hayatına geri döndürülmeyeceği gelen iddialar arasında. Şirket, çalışanları işten çıkarmasa bile ofis yerine uzaktan çalışmasına izin vererek bir şekilde farklı hamlelerde bulunabilir. Ancak genel olarak kasti şekilde sert yaptırımların uygulanması beklenmiyor. Önümüzdeki aylarda konuyla ilgili bazı gelişmelerin yaşanması muhtemel gözüküyor. O gelişmelere göre Facebook'un tavrı da az çok anlaşılacaktır.

1 Ay Kala Haber Edilecek

Apple, ofislerin açılacağını çalışanlarına 1 ay önceden söyleyecek. Böylelikle ofislere dönüşte herhangi bir sürpriz veya ani gelişme yaşanmayacak. Anlaşılan o ki pek çok teknoloji şirketi, aşılanmanın iyice arttığı ve vakaların azaldığı zaman dilimlerinde ofis hayatına dönmek istiyor. Bunun için sabırsızlıkla beklemekten ziyade adımlarını emin bir şekilde atmayı tercih ediyorlar. Ancak şirketlerin verimlerini de düşündükleri ve bu yüzden virüsün azalmaya başlamasıyla ofis açmayı tekrardan gündeme getirdiklerini söylemeliyiz.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Önceki ve Sonraki Haberler