Android ve IOS’ta Binlerce Uygulamanın Bilgi Sızdırdığı Tespit Edildi!

Android ve IOS’ta Binlerce Uygulamanın Bilgi Sızdırdığı Tespit Edildi!

Son dönemde kişisel verilerin korunması konusu gündemden düşmüyor. WhatsApp’ın kullanıcı verilerini Facebook’a ait şirketlerle paylaşacağını açıklamasının ardından başlayan tartışmalar devam ediyor.

ABD merkezli bir güvenlik firması yaptığı araştırma ile bu tartışmayı farklı bir boyuta taşımış durumda. Araştırmaya göre hem Android hem de IOS platformları üzerinde binlerce uygulama bilgileri sızdırıyor.

Akıllı telefonlar günümüzün vazgeçilmez aletleri, en özel bilgilerimizi telefonlarımızda saklıyoruz ancak unuttuğumuz nokta bu gizli bilgilere kullandığımız birçok uygulamanın erişebiliyor olması.

w6yrylk5ikytug5pjiuobg.jpg

ABD merkezli Zimpeirum tarafından gerçekleştirilen araştırma dikkat çekici sonuçları ortaya çıkardı. Bulut tabanlı depolama kullanan mobil uygulamalarda kişisel verilerin sızdırıldığı ifade edildi.

Zimpeirum, Andorid ve IOS platformunda 1.3 milyondan fazla uygulamayı inceledi. Android’de 84 bin IOS’ta ise 47 bin uygulamanın açık bulut sistemlerini kullandığı tespit edildi. Kendi serverlerini kullanamayan bu uygulamaların yüzde 14’ünün verileri sızdırdığı sonucuna ulaşıldı.

Android’de 11 bin 877, İOS’ta 6 bin 608 uygulamada veriler güvende değil.

Şirket CEO’su Shrid Mittal, bazı şirketleri bu konuda uyardıklarını belirtti. Sızıntıların yanlış ayarlama sonucu oluşmuş olabileceğini dile getirdi.

m-shioxcwkunepcg0c-kug.jpg

Google CLoud, Microsoft Azure ve Amazon Web Services yaygın olarak kullanılan bulut depolama işlemcileri.