500 milyon kişinin bilgileri çalındı!

Kimlik bilgileri, adres bilgileri, kişisel bilgiler ve telefon numaraları verileri Linkledin’in sitesi üzerinden çalındı.

MKBNevs’te yer alan haberlere göre, Dünyanın en büyük iş sitelerinden birisi olan Linkledin’e büyük bir siber saldırı düzenlendi. Gerçekleşen saldırıda yaklaşık 500 milyon kullanıcının birçok bilgisi çalındı. Veri tabanı üzerindeki bilgileri ‘darkweb’ olarak adlandıran alanlar üzerinden satışa çıkartıldı. Minimum 4 basamaklı para miktarı karşılığında bilgiler satılıyor.

Bilgilerin doğruluğunu kanıtlayabilmek için bir miktar para ödeyerek kullanıcı bilgilerini satın alan MKBNews, yapılan eşleştirmelerin doğru sonucu verdiğini aktardı. Sızdırılan bilgiler arasında Linkledin kimlikleri, e posta adresleri, cinsiyet, sosyal medya hesapları ve tam isimler bulunuyor.

hacker-internet-guvenligi-resize-688-op.jpg​​​​​​​

Kredi Kart Bilgileri Sızdırılmadı

Gelen tek iyi haber ise kredi kart bilgilerinin art niyetli bilgisayar korsanları tarafından erişilemiyor olması. Dolandırıcılık için kullanabilecek kritik bilgiler ise çalındı. Bundan kaynaklı Linkledin’e şifrelerinizi değiştirmekte fayda var.

Bunları Yapın Hesabınızı Güvene Alın

Linkledin’e gerçekleştirilen devasa siber saldırı sonrasında birçok kullanıcı bilgilerini değiştirmeye başladı. Sizlerde aşağıdaki direktifleri yerine getirerek Linkledin’e hesabınızı bir miktar daha güçlendirebilirsiniz. Yapmanız gereken hususlar ise şu şekilde;

  • Linkledin’e hesabınıza giriş yapın, önce paralı ve e- posta parolanızı değiştirin
  • Şifrenizin güçlü olması için sembol, rakam, büyük ve küçük harf kullanın
  • Linkledin hesabınızı iki faktörlü kimlik doğrulamaya geçirin doğrudan hesaptan yapmak mümkün