Tekliften Ceza ve Vergi çıktı

Tekliften Ceza ve Vergi çıktı

Cumhurbaşkanlığı tarafından Meclis'e sunulmakta olan 2021 yılı yasa teklifinden vatandaşa yüklü miktarlarda vergi ve ceza çıktı. Teklife göre, gelecek yıl başta trafik cezaları olmak üzere vatandaşa kesilecek cezalarda artışlar olacak.


Cumhurbaşkanlığı tarafından Meclis'e sunulmakta olan 2021 yılı yasa teklifinden vatandaşa yüklü miktarlarda vergi ve ceza çıktı. Teklife göre, gelecek yıl başta trafik cezaları olmak üzere vatandaşa kesilecek cezalarda artışlar olacak. Yasa teklifine ile devlet, gelecek yıl 82 milyon vatandaştan toplam olarak 19 milyar 206 milyon lira ceza almayı  amaçlıyor. Kesilen bu cezaların 6 milyar 23 milyon TL trafik polisleri, fahri olarak görev yapan müfettişler ve kameralar üstünden kesilen trafik ceza makbuzlarıyla alınacak.

2-003.jpg

Bu senenin sonuna kadar alınacak trafik cezası hasılatının da 4 milyar 708 milyon TL olarak bekleniyor. Devlet bunun haricinde karayollarında yük ve aynı zamanda yolcu taşıma kurallarını ihlal etmiş olanlara de 128 milyon TL üstünde para cezası kesmeyi planlıyor. Sözcü’den Erdoğan Süzer’in yapmış olduğu habere göre; trafik cezalarının haricinde gelecek yıl yurttaşa 7.6 milyar TL vergi cezası, 619 milyon TL yargı cezası, 28 milyon TL çevreyle ilgili ceza, 5 milyar tl'ye yakın da ayrıca diğer alanlarda idari ve aynı zamanda para cezası uygulaması yapılacak.

 

YENİ NESİL VERGİLER

 

Bütçe gelir tahminlerine, hükümetin son zamanlarda kanunlaştırıp uygulamaya soktuğu yeni nesil vergiler de dahil edildi. Tahsilatı ilk defa gelecek yıl gerçekleşecek olan Değerli Konut Vergisi üzerinden devletin kasasına 350 milyon TL para gelmesi bekleniyor. Aynı şekilde Konaklama Vergisi üzerinden de bütçeye 2021'de 1 milyar TL geleceğine dair tahmin yapıldı.

Ancak Meclis torba yasada bu verginin 2022 senesine ertelenmesine ilişkin madde eklendi. Bu maddenin yasalaşması ile birlikte bütçe 1 milyar TL dev kaynaktan yoksun olacak ve açık artacak. Dijital Hizmet Vergisi'nden de bu senenin sonuna kadar 900 milyon kadar para toplanacağı, gelecek yıl ise hasılatın 1 milyar 425 milyon tl'ye çıkacağı hesaplandı.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.