Tek Bedende İki İnsan Olabilirsiniz, Bipolar Bozukluk Nedir, Belirtileri ve Tedavileri Nelerdir?

Tek Bedende İki İnsan Olabilirsiniz, Bipolar Bozukluk Nedir, Belirtileri ve Tedavileri Nelerdir?

Bipolar bozukluğu, duygu durum bozukluğu olarak da bilinir. Bipolar bozukluğu olan kişiler hayatı uç noktada yaşarlar. Kişi neşeli, eğlenceli ve çok mutluyken bir anda kendini depresyonda hatta intihar eğiliminde bulabilir.

 

Bipolar bozukluğu, duygu durum bozukluğu olarak da bilinir. Bipolar bozukluğu olan kişiler hayatı uç noktada yaşarlar. Kişi neşeli, eğlenceli ve çok mutluyken bir anda kendini depresyonda hatta intihar eğiliminde bulabilir.

 

Bipolar bozukluk kişinin ‘’manik depresyon’’ tanımına benzer ruh halleri içerisine girmesine de sebep olabilir. Bu sebepten kaynaklı kişinin doktor tarafından bipolar bozukluk veya herhangi bir başka hastalığa sahip olduğunu ortaya çıkarmak çok önemlidir. Bipolar bozuklukta hastalık çok ileri seviyede değilse eğer senede sadece birkaç defa duygu durum atakları ortaya çıkar. Hastalığın ileri evresinde kişinin bu durumu fark edebilmesi güçtür ve bir uzman psikolog tarafından muayene edilmesi gerekir.

5e9717367152d820b4be829c.jpg

Bipolar bozukluk, travmalara bağlı olarak ortaya çıkabileceği gibi ayrıca genetik aktarımla da geçebilir. Rahatsızlığın neden ortaya çıktığına dair kesin bir durum yoktur fakat birçok faktörün bu rahatsızlığın gelişiminde etkisi olduğu söylenilebilir. Bu etkileri; kimyasal dengesizlikler, genetik aktarım ve tetikleyici unsurlar olarak sıralayabiliriz.

 

Beyindeki kimyasal bozukluklar bipolar bozukluğuna sebep olabilmektedir. Beyin sistemini kontrol eden kimyasallara ‘’nörotransmiterler’’ denir. Şayet ki kişinin nörotransmiterinde herhangi dengesizlik varsa bipolar bozukluk semptomları kendini gösterebilir.

 

Bipolar bozukluk genetik yoluyla da aktarılabilir ve ortaya çıkabilir. Ailede 1.dereceden akrabalarda bu hastalık var ise diğer aile üyelerinin de muayene kontrolünden geçmesi çok önemlidir. Sadece gen yoluyla açıklanması güçtür fakat gen ve çevresel etkilerle ortaya çıkması daha olasıdır.

 

Tetikleyici unsurlar genelde kişinin hayatının stresli bir döneminde olmasında ortaya çıkabilmektedir. Sevgiliden ayrılma, taciz, cinsel veya duygusal istismar, aileden birinin ölmesi, yakın bir arkadaşı kaybetmek ya da beyin travması bipolar bozukluğunu tetikleyen etkenler olarak görülür.

 

Bipolar Bozukluk Belirtileri Nelerdir?

Bipolar bozukluk belirtilerini ikiye ayırmamız gerekmektedir. Kişi hayatı uç noktalarda yaşadığı için aşırı pozitif olduğu dönem ve depresif dönem. Pozitif dönemde kişinin aşırı neşeli olduğu gözlemlenir. Yaşanılan olayların merkezinde olma arzusu, hiperaktivite, eskisine göre daha az uyku, özgüven patlaması ve cinsel dürtülerde artış belirtileri ortaya çıkar.

5c8e04a407291c1d740532e5.jpg

Bunula beraber hızlı konuşma, yaratıcılık, alkol ve madde kullanımı, halüsinasyon görme de pozitif dönemindeki belirtilerdir. Kişinin depresif döneminde ise çok fazla uyuma isteği, tatsızlık, keyifsizlik, iştahsızlık, umutsuzluk hissinin yoğun duyulması, odaklanamama, cinsel istekte azalma, sanrılar görme ve intihar düşüncesi gibi belirtiler vardır.

 

Bipolar Bozukluk Tedavisi Nasıl Yapılır?

Bipolar bozukluk tedavisinde iki yöntem vardır. İlaç kullanımı ve psikoterapi. İlaç tedavisinde antikonvülzanlar, antipsikotikler ve antidepresanlar kullanılır. Psikoterapi yönteminde ise kişini günlük hayatını etkileyen durumlar için teknikler geliştirmek üzerine seanslar verilir. Bu iki tedavi yöntemi hastanın hastalık seviyesine göre bazen ikisi beraber bazen de ayrı ayrı olmak üzere kullanılır fakat psikoterapi ve ilaç kullanımının aynı anda gerçekleştirilmesi hastanın hızlı ve daha iyi sonuçlar aldığı yönündedir.

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.