Tatil Yaparken İş Stresi Nasıl Yenilir?

Tatil Yaparken İş Stresi Nasıl Yenilir?

Uzun bir çalışma maratonunu ardından tatil yapmak, her bireyin doğal isteği ve arzusu. Tatil esnasında iş ve sosyal hayattaki sorumluluklarınızı bir kenara bırakarak, kendinizle baş başa kalmayı umuyorsunuz.

Uzun bir çalışma maratonunu ardından tatil yapmak, her bireyin doğal isteği ve arzusu. Tatil esnasında iş ve sosyal hayattaki sorumluluklarınızı bir kenara bırakarak, kendinizle baş başa kalmayı umuyorsunuz. Bireylerin sorumluluklarını azaltmasında veya olmasını unutmasındaki en büyük olgu, tatilde kendinden başka hiçbir duruma zaman ayırmayı istememesidir.

İş Stresini Tatilde Yenme

Gayet sıradan ve herkesin istediği bir tatil olarak görülür. Aslında bu durumun altında yatan etkenler; Sorumluluğun ağır yükü ve beraberinde getirdiği stres olarak görülmektedir. Sosyal ve iş hayatında bireylerin, birçok sorumluluğu vardır. Bu sorumluluklarla birlikte birçok stres yapan unsurla beraber, hayatlarını idame ettirmek zorundalar. Stresin bu denli modern çağda artmasından dolayı, stressiz yaşam bulgusu herkesi cezp ediyor. Bunun özeti olarak da tatil önümüze çıkıyor.

Tatile gitmeden önce kendinize plan yapın ve o şekilde tatile gidin. Gideceğiniz yerin en güzel yerlerini gezerek, güzel bir başlangıç yapabilirsiniz. Tatil esnasında yeni arkadaş edinebilir ve yeni insanlarla kaynaşma fırsatı bulabilirsiniz.

Kişiden kişiye tatil anlayışı değişir ve siz hangi tatil çeşidini sevdiğinizi bilmek zorundasınız. Yoksa o uzun maratondan sonra gittiğiniz tatil, aksine sizi daha da çok sıkabilir ve motivasyonu düşürebilir. Motivasyon düşüklüğü, verim düşüklüğü demektir. Tatilde mutlu olma veriminizi düşürmeniz, anlamına da gelir. Sadece bu sebepten dolayı bile, tatile gitmeden önce ne istediğinizi bilin ve öyle tatile çıkın. Uzman hayat koçlarından tatil ile ilgili alınan birkaç fikre göz atalım.

Kaliteli Tatil için Öneriler

1. Tatile giderken iş götürmemeye gayret edin, gerekirse gitmeden daha fazla çalışın ve oraya gidildiğinde iş olmasın. Tek amacınız dinlenmek, gezmek ve eğlenmek olsun.

2. Unutmayın, tek başına da birey tatile gidebilir. Bu gayet normal bir durum ve aslına bakarsanız; Oldukça eğlencelidir. Yeni bir sosyal ortama girme cesaretini kendinizde bulursunuz ve kesinlikle özgüveninizi arttırıp stres azaltır.

3. Arkadaş grubuyla tatile gidildiğinde, ortak karar vermeye çalışın. Karar verme aşamasında aktif rol alma isteğiniz dahi olsa, o karar ortak verilecek demokrasi kazanacak.

4. Rahatlayıcı gece kumsal yürüyüşlerine ne dersiniz? Kulağa oldukça hoş geliyor. Stresle başa çıkmanın yollarından birisi de yürümek fakat kumsalda loş ışık altında yürümek mi? Aranan kan bulundu diyelim mi? Alın size basit ama etkili başa çıkma yöntemi.

Tatile gidildiğinde stres ile başa çıkma isteğinizi yukarıda bahsedilen 4 farklı küçük ama etkili yöntem ile dahi arttırabilirsiniz. Kısa sürede iş yükünüzü azaltarak, motivasyonunuzu arttırmaya gayret etmelisiniz. Motivasyon ve stres, tezat terimler olmasına rağmen maalesef hayatımızda hep bir arada bulunuyorlar. Sizler bu iki terimin dengesini iyi ayarlamaya odaklanın. İyi tatiller.

İlgili Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.