Tapusu Olan Buraya Dikkat! Eviniz Bir Anda Elinizden Gidebilir!! Dolandırıcıların Son Oyunu!!

Tapusu Olan Buraya Dikkat! Eviniz Bir Anda Elinizden Gidebilir!! Dolandırıcıların Son Oyunu!!

Evi, arsası, işyeri, dükkanı, yazlık evi ,tarlası olanlara kritik uyarı yapıldı. Tapu sahtekarlığı ve bununla birlikte tapuda sahtecilik girişimleri son zamanlarda artarken sahte kimlikte tapuda satış gerçekleştiren bir çete daha ortaya çıktı.

Evi, arsası, işyeri, dükkanı, yazlık evi ,tarlası olanlara kritik uyarı yapıldı. Tapu sahtekarlığı ve bununla birlikte tapuda sahtecilik girişimleri son zamanlarda artarken sahte kimlikte tapuda satış gerçekleştiren  bir çete daha ortaya çıktı. Evi, arsası, işyeri, dükkanı, yazlık evi ,tarlası olanlara kritik e devlet uyarısı yapıldı. Son zamanlarda üst üste yakalanan dolandırıcıların artmasıyla birlikte Tapu ve Kadastro Genel Müdürü Zeki Adlı yurttaşlara e devlet SMS kaydı ile ilgili uyarıda bulundu. İşte tapusu bulunan herkesi ilgilendirecek o kritik uyarının ayrıntıları...

2.jpg

 

Dolandırıcılar gün geçtikçe daha farklı yöntemler bularak yurttaşları mağdur etmeye devam etmekteyken pandemi döneminin favorisi tapu işlemleri oldu. Bilhassa de e devlet SMS kaydı yaptırmayan yurttaşları tespit etmekte olan dolandırıcılar kurmuş oldukları ekip ile dublör ve evraklar kullanarak yurttaşın haberi bulunmadan tapusunu satıyor, böylece haksız kazanç elde ediyor!

TAPUDA DUBLÖR VE SAHTE EVRAK OPERASYONU!

Son zamanlarda çok sayıda benzer olay yaşanıyor. Bunlardan sonuncusu da gene  İstanbul Emniyeti Mali Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri tarafından ortaya çıkarıldı. İstanbul ilçesi Büyükçekmece Tapu Müdürlüğü bünyesinde dublör ve evrak kullanmak suretiyle hileli tapu satışı yapmış olduğu tespit edilen 3 kişilik çete ekiplerin titiz çalışmalarıyla ortaya çıkarılmış oldu. "Nitelikli Dolandırıcılık" ve bununla birlikte "Resmi Belgede Sahtecilik" suçlaması gerekçesiyle yakalanan şahıslardan ikisi tutuklanarak cezaevine gönderilmiş  diğeri ise adli kontrol koşulu ile tutuksuz yargılanmak şartıyla serbest bırakıldı. Yakalanmış olan kişilerin tapu fotoğrafları üstünde yer alan vatandaşların benzerlerini bularak bu kişilere tasarladıkları özel sahte kimlik ve ayrıca belgeler hazırladıkları, belgelerle tapunun gerçek sahibinden habersiz satış gerçekleştirerek haksız kazanç elde etmiş oldukları ortaya çıktı.

SMS KAYDI YAPTIRMAYANLAR PİŞMAN OLABİLİR!

Tapu ve Kadastro Genel Müdürü Mehmet Zeki Adlı son zamanlarda artan dolandırıcılık girişimleri ile ilgili vatandaşı uyararak "Vatandaşlarımız taşınmazları üstünde başlatılan işlemlerden  bilgi sahibi olmak için e-Devlette 'Tapu Telefon Bilgileri Beyan' bölümünden cep telefonu numarasını kaydetmesi gerekmektedir. Bu uygulamayla kişinin adına kayıtlı taşınmazlar ile alakalı herhangi bir işlem başlatıldığında vatandaşa  kısa mesaj (SMS) yoluyla bilgi verilmekte. Cep telefonlarına 'Adınızda kayıtlı taşınmaz üstünde Tapu Müdürlüğünde ... Sıra no ile işlemler yapılmaktadır' biçiminde otomatik SMS gönderilmektedir. İşlem vatandaşın bilgisi ve isteği haricinde ise kişi hemen ilgili tapu müdürlüğü ile temas kurarak duruma müdahale ediyor. Bu uygulama tapuda gerçekleşmekte olan işlem güvenliğini büyük oranda artırdı" diyerek e devlet tapu SMS ile ilgili zorunluluğu açıkladı.

E DEVLET TAPU SMS KAYDI NEDİR, NE İŞE YARAR?

Pek çok kişi sık sık benzer haberler olmasına rağmen SMS kaydı işlemini ne yazık ki hala ihmal etmeye devam etmektedir. Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü üzerinden hayata geçirilen SMS kaydı dolandırıcılık konularının artmasının akabinde getirilen ilave bir güvenlik hizmeti olarak kullanılmaktadır. Bu hizmet sayesinde e devlet sistemi üstünden cep telefonu numarasını giren yurttaşın tapusu üstünde devir veya satış gibi her çeşit işlem yapılmak için randevu alınması durumunda anında bilgilendirme mesajı yollanmakta, bu sayede yurttaşların tapuları üstünde kendilerinden habersiz her hangi bir işlem yapılmaması garanti altına alınmaktadır.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.