Tansiyon Nedir? Tansiyonu Ne Düşürür?

Tansiyon Nedir? Tansiyonu Ne Düşürür?

İnsan vücudunda hayati öneme sahip sıvıların başında kan gelir. Vücudumuzda bulunan her hücreye besin, oksijen ve gerekli mineraller kan aracılığı ile taşınır. Hastalıklara karşı savaşan akyuvar hücreleri kan içerisinde bulunur.

İnsan vücudunda hayati öneme sahip sıvıların başında kan gelir. Vücudumuzda bulunan her hücreye besin, oksijen ve gerekli mineraller kan aracılığı ile taşınır. Hastalıklara karşı savaşan akyuvar hücreleri kan içerisinde bulunur.

Vücut İçi Kan İletimi

Peki, ama kan tüm hücrelerimize nasıl gider? İç organlarımızdan kalp, adeta bir hidrolik pompa görevi görmektedir. Kasılıp gevşeme hareketleri yaparak vücudumuzda ki kanın devir daim yapmasını sağlar. Aynı zamanda vücutta turunu tamamlamış ve kirlenmiş olan kanın filtrelenmesini ve bu sayede temizlenmesini de sağlar. Bu yaşamsal hidrolik sistemde kanın hareket ettiği yollar, bağlantı elemanları olan damarlardır ve farklı kalınlıkta ve esnek yapıdadırlar.

Tansiyonun Yükselme Nedenleri

Kalbin bir pompa gibi çalıştığından bahsetmiştik. Yani kalp, kanın damarlar içerisinde ki akış hızını ve debisini ayarlayan organdır. Bu pompalama esnasında esnek yapıda olan damarların iç yüzeylerinde meydana gelen basınç tansiyon olarak adlandırılır.

Tansiyon birçok sebepten meydana gelebilir. Bunların en başında direk olarak kalp damar hastalıkları geliyor olsa da beslenme alışkanlıklarında ki bozukluk, aşırı derecede tuz tüketimi, stres ve korku, nörolojik hastalıklar gibi nedenler sıklıkla tansiyon yükselmesini meydana getiren etmenlerdir. Günlük yaşamın verdiği yorgunluk hissi ve bunun meydana getirdiği stres günümüzde tansiyon yükselmelerine en fazla neden olan etmedir.

Tansiyonu Neler Düşürür?

Tansiyonu düşürmenin birçok farklı yolu vardır. Bunların başında yüksek tansiyon rahatsızlığından dolayı doktorumuzun yazdığı ilaçlar geliyor olsa da halk arasında daha çok alternatif tıp teknikleri kullanılır. Bunların arasında en fazla bilinenleri ise yoğurt tüketimi gelmektedir. Yoğurt, sarımsak, kekik gibi maddelerin tansiyonu düşürücü etkisi vardır. Bu etkilerin nedeni de yapılarında bulunan bileşenlerden dolayı insan bedeni üzerinde oluşturdukları rahatlatma hislerine borçludurlar.

Çünkü tansiyonun temelinde heyecan, yani kalbin aşırı çalışması sonucu damarlara fazla kan pompalanması ve bu kanın damar yüzeyinde ki basıncı arttırması gelmektedir. Ancak sakin bir bedende kalp daha düşük frekanslarda ki bir ritimde çalışacağından kan akışı daha düşük basınç oluşturacak şekilde akacaktır.

Şu da unutulmamalıdır ki her ne kadar elimizin altında olan besinlerle bu rahatsızlığı giderebiliyormuş gibi gözüksek de ciddiye alınmayan yüksek tansiyon olaylarında damar çatlaması meydana gelebileceğinden dolayı iç kanama riski vardır. Yüksek tansiyon rahatsızlığı olduğunu bilen veya düşünen kimselerin doktora gitmesi kesinlikle en doğru karar olacaktır.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.