Tansiyon Nedir? Tansiyon Nasıl Ölçülür?

Tansiyon Nedir? Tansiyon Nasıl Ölçülür?

İnsan bedeni öyle bir sistem içerisinde yaratılmış ki organlar, damarların içinde bulunan kan, sindirim sistemi kısacası her bir detay birbirinden bağımsız çalışıyor olsa da her biri kendi başına hayatta kalabilmek için hayati önem taşımaktadır.

İnsan bedeni öyle bir sistem içerisinde yaratılmış ki organlar, damarların içinde bulunan kan, sindirim sistemi kısacası her bir detay birbirinden bağımsız çalışıyor olsa da her biri kendi başına hayatta kalabilmek için hayati önem taşımaktadır. Tansiyonda bu hayati detaylardan sadece bir tanesidir. Yakın çevrenizde ya da görsel basında mutlaka, yüksek tansiyona bağlı olarak beyin kanaması geçiren ve hayatını kaybeden, felçli kalan birileri olmuştur ya da duymuşsunuzdur. Aniden baş dönmesi yapan, gözü karartan, hamileliğin düşük ile son bulmasına neden olan tansiyon nedir? neden yükselir, gibi kafa karışıklığı yaratan tüm soruların cevaplarını makalemizde bulabilirsiniz.

Tansiyon yüksekliği ve düşüklüğü

Aslında tansiyonun olması iyi bir şeydir. Anlatmaya çalıştığımız konu yüksek ya da düşük tansiyonun olması değil vücudun tansiyon mekanizmasının sistematik bir şekilde çalışması hayatı bakımdan çok önemli olduğudur. İnsan vücudunda bulunan kan, dolaşım sisteminde yani damarların içinde belirli bir hızla oradan oraya dolaşmaktadır. Kanın dolaşım sistemindeki hızı basınç olarak tanımlanır. İşte bu basıncın olması gereken hızına tansiyon denir.

Kanın dolaşım hızı, kendi dengesini sağlamak için belirli aralıklarla yükselir ya da düşer. Bu gayet normal bir durumdur. Sürekli olarak kanımız dolaşım sisteminde çok hızlı bir basınç ile görev yapıyorsa bu durum tehlikelidir ve yüksek tansiyon nedir? sorusunu akıllara getirmektedir. Damarlarımızda dolaşan kanın yüksek basınç ile dolaşım sağlarken damar duvarına uyguladığı baskıdır yüksek tansiyon.

Damarlar içinde bulunan kanın miktarının tansiyonun yükselmesinde ve düşmesinde çok önemli bir rolü vardır. Herhangi bir nedenden dolayı haddinden fazla kanın damar içinde dolaşması aşırı basınç yapar ve bu durumda tansiyonun yükselmesine neden olur. Mesela aşırı kaygı, stres, heyecan, sinirlenmek, açken çok hızlı yemek yemek gibi durumlar yüksek tansiyonu tetikliyor. İshal, kusma, uykusuzluk, yorgunluk, uzun süren kanamalar, susuz kalmak, açlık gibi durumlarda tansiyonun düşmesine neden olmaktadır.

Dünya sağlık örgütü sağlıklı bir insanın yüksek tansiyonun 12/120 civarında seyretmesi gerektiğini ifade ederken düşük tansiyonun da 8/80 olması ideal bulunmaktadır.

Tansiyon, her insanın sağlık durumuna göre farklılık göstermez. Ya yüksektir ya düşüktür ya da normal seyirlerdedir. Tansiyonu sürekli düşük olan bir kişinin bu durumu normal algılanmamalıdır. Yaş, cinsiyet, sağlık durumu değişikliği normal tansiyonun olması gereken standartlarını değiştirmez.

Tansiyon nasıl ölçülür?

En sağlıklı sonucu alabilmek için sabah erken saatlerde ölçmemek gerekir. Çünkü sabah uyandığımız zaman genellikle tansiyonumuz yüksek değerlerde göstermektedir. Spordan sonra, açken, yemek yedikten sonra, tuvalet ihtiyacı olduğu zamanlarda, heyecanlı ve stresli anlarda ve ayaktayken tansiyon ölçmek doğru değildir.

Bazı uzmanlar sağ elini kullanan kişilerin sol koldan tansiyon ölçmelerini sol elini kullananların ise sağ koldan ölçmelerinde tavsiye ederken bazıları ise her iki koldan da ayrı ayrı ölçülmesinin daha uygun olduğunu savunmaktadır.

Ölçüm yapmadan önce kolun altına bir yastık koyup kolu kalp hizasında getirmek gerekmektedir. Tansiyon ölçümü tamamlanıncaya kadar hiç konuşmamak doğru veriyi almak için çok önemlidir.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.