Tam kapanma bitiyor: normalleşme planı nasıl olacak?

17 Mayıs tarihinde sona erecek olan ‘’Tam Kapanma’’ dönemi sonrasında nasıl bir yol izlenileceği oldukça merak ediliyor. Gözler ise kabine toplantısına çevrilmiş durumda. Gelen son bilgilere göre Pazartesi gününden itibaren kademeli normalleşmeye geçilesi bekleniyor. ’Tam Açılma’ ise Temmuz ayında.

Korona virüs vakalarının 60 binleri aşması sonrasında birçok karar alınmıştı. Bu kararların arasında ise ‘’Tam kapanma’’ bulunuyordu. Bu sürecin içerisinde 17 Mayıs Pazartesi günü saat 05:00’a kadar kısıtlama devam edecek. Yine aynı gün yapılması beklenen kabine toplantısında ise yeni yol haritası belirli olacak ve Cumhurbaşkanı Recep Tayip Erdoğan tarafından açıklanacak.

Fahrettin Koca’dan ‘’Normalleşme’’ Açıklaması


Sağlık Bakanı Fahrettin Koca ise geçtiğimiz günlerde yayınlandı mesajda normalleşme mesajını aktarmıştı. ‘’Büyük bölümünü evlerimizde geçirdiğimiz bir ayın sonunda kısıtlamaların kademeli olarak kalkacağı günlere ulaşıyoruz’’ ifadelerini kullanmıştı.

Koca’nın açıklamasıyla birlikte gözler kabine toplantısına çevrildi. 17 Mayıs’a kadar sürecek olan kısıtlama sonrasında neler olacağı oldukça merak ediliyor.

Temmuz Ayı Önemli


17 Mayıs sonrasında nasıl bir yol izleneceği merak ediliyorken ‘normalleşme’ süreciyle ilgili olarak yeni detaylar da ortaya çıkmaya devam etmekte. Türkiye’de milyonlarca yurttaş ve esnaf kısıtlamaların kalkıp kalkmayacağını merakla bekliyor.

Sabah gazetesinden Zübeyde Yalçın’ın haberine göre normalleşme süreci kademeli şekilde olacağı bekleniyor. Okulların da uzaktan eğitim şeklinde tamamlanması beklenirken, kafe ve restoranlar kotalı şekilde açılacak. Asıl normalleşme, yeni ‘’Tam açılma’’ iste Temmuz ayında olacak.