Tam kapanma bitiyor: Normalleşme nasıl olacak? Tüm ayrıntılar…

Tam kapanma Pazartesi sabah 05:00’da bitiyor. Normalleşmenin nasıl olacağı ise milyonlarca kişi tarafından merak ediliyor. Gözler yarın gerçekleşecek olan kabine toplantısına çevrildi.

Artan korona virüs vaka ve ölüm sayılarının önüne geçebilmek için 29 Nisan’da başlayan ve 17 gün boyunca süren tam kapanma yarın sabah saatlerinde sona eriyor. Tam kapanma sonrasında nasıl bir normalleşmenin olacağı ise milyonlarca kişinin merak ettiği konulardan birisi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, geçtiğimiz günlerde normalleşme ilişkin olarak şu açıklamayı yapmıştı: "Milletimize söz verdiğimiz şekilde pazartesi gününden itibaren kontrollü normalleşme takvimimizi uygulamaya başlıyoruz. Bu konudaki detayları Kabine Toplantımızın ardından milletimizle paylaşacağız. Niyetimiz mayıs ayı sonuna kadar nispeten ihtiyatlı hareket etmeyi sürdürmektir. Haziran ayı ile birlikte günlük hayatı daha da rahatlatacak şekilde tedbirleri önemli ölçüde gevşetmeyi planlıyoruz" ifadelerini kullanmıştı.

Tam kapanmanın Pazartesi günü sona ermesiyle birlikte yeni normalleşmenin nasıl olacağı Cumhurbaşkanı Erdoğan, kabine toplantısından açıklayacak.

Normalleşme Nasıl Olacak?


Hürriyet gazetesinden Erdinç Çelikkan’ın haberine göre normalleşme Mayıs, Haziran ve sonrasını kapsayacak şekilde 3 aşamalı olarak gerçekleştirilecek. Haziran başına kadar kafe ve restoranlar saat 20:00’a kadar belirli kurallar içerisinde açık olacak.

İlk aşamada AVM’ler, berberler, kuaförler ve spor  salonlarının da açılması planlanmakta. Hafta içi 21:00 sonrasında hafta sonu ise sadece Pazar günü sokağa çıkma kısıtlaması uygulanacak. Vaka sayılarında istenilen noktaya gelindiğinde ise Haziran’da Pazar günü olan sokağa çıkma yasağı da kaldırılacak.

Okullarda ise sonbahara kadar uzaktan eğitim devam edecek. Asker, düğün, nişan gibi toplu organizasyonlara bakıldığında ise Temmuz sonrasında izin verilecek.