Svchost Virüsü Nedir? Nasıl Çalışır ve Nasıl Silinir?

Svchost Virüsü Nedir? Nasıl Çalışır ve Nasıl Silinir?

Bilgisayar ve internet kullanımının hayatımızın her anına girdiği günümüzde kullanıcıları en çok zorlayan konuların başında virüs tehditleri geliyor.

Bilgisayar ve internet kullanımının hayatımızın her anına girdiği günümüzde kullanıcıları en çok zorlayan konuların başında virüs tehditleri geliyor.

Dün ya genelinde her gün yeni bir virüs ortaya çıkarken bunlardan bazılar bilgisayar kullanıcılarını olumsuz anlamda bayağı zorluyor. Bilgisayar kullanıcıları için büyük bir risk içeren virüsler arasında Svchost virüsünün son dönemde ön plana çıktığı görülüyor. Bu virüsün en önemli özelliği bilgisayarın performansını oldukça düşürmesi oluyor. Çağımızda bilgisayarların hızı ve performansı oldukça önemli olduğundan dolayı bu virüsün tespit edilerek temizlenmesi oldukça önemlidir.

Svchost Virüsü Nedir?

Svchost.exe, Windows işletim sisteminde DLL dosyalarından başlatılan işlemlerin yürütülmesini sağlayan bir sistem uygulaması olup son derece gerekli ve önemlidir. Bu uygulama işletim siteminin kararlı ve güvenli yapısının korunması açısından önemli olduğundan dolayı kesinlikle sonlandırılmaması gerekir. İşletim sistemlerinde böyle bir sistem uygulamasına ihtiyaç duyulmasının ana nedeni ise Windows sistem dosyaları olan DLL dosyalarının çalıştırılabilir olmamasından kaynaklanıyor. Bu nedenle bir başlatıcıya ihtiyaç duymaları sonucu bu görevi svchost.exe üstleniyor. Bilgisayarınızda birden çok Svchost.exe bulunur. Fakat bazıları virüs olabilir.

Svchot virüsünün bilgisayarınıza bulaşıp bulaşmadığını anlamak ise son derece basittir. Bilgisayarda yer alan svchost.exe dosyaları System, Network Service ya da Local Network tarafından bilgisayarda otomatik olarak çalıştırılıyor. Fakat Görev Yöneticisin'de sizin kullanıcınız tarafından çalıştırılan bir svchost.exe varsa o çok büyük bir ihtimalle virüs dosyasıdır ve bilgisayarınızın yavaşlamasına ve internet hız kaybı yaşamanıza neden olabilir. Bu virüsün bilgisayarınıza bulaşıp bulaşmadığını fark etmenin diğer bir yolu ise Svchost.exe’nin harcadığı byte veya cpu kullanım miktarına göz atmaktır. Eğer 100.000 KB'tan fazla hafıza harcıyorsa ya da yüzde yüze 100 yakın Cpu kullanıyorsa çok büyük ihtimalle bu virüs bilgisayarınıza bulaşmış demektir.

Svchot Virüsünün Temizlenmesi

Svchot Virüsü temizliği sanıldığından çok daha zor olabiliyor. Hatta bazı durumlarda bu virüs silinemiyor. Böyle durumlarda ise bilgisayara format atmak en doğru ve garantili seçenek olarak karşımıza çıkıyor. Virüs programlarının tamamı bu virüsü silme noktasında yetersiz kalabiliyor. Bu noktada bu virüsün silinmesi noktasında en etkili program olan ComboFix programının bilgisayara kurulması ve ardından Güvenli Mod da taratma yapılması gerekiyor.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.