Sürücülere Uyarı! Belgeyi Almayana 1.181 TL Ceza!

30 Haziran’dan itibaren ticari araç sürücülerinin psikoteknik belgesi alması İçişleri Bakanlığı tarafından zorunlu hale getirildi.

İnsan unsurlarından kaynaklanan trafik kazalarının minimum seviyeye indirmek, sürücünün yola çıktığı andan itibaren tepkilerini ölçmek için uygulanan psikoteknik testi 30 Haziran’la birlikte ticari araç sürücüleri için zorunlu hale getiriliyor. Ülkemizde meydana gelen trafik kazalarının yüzde 96’sını sürücü kaynaklı hatalar oluşturuyor. Bu durum da psikoteknik testinin ne kadar önemli olduğunu gösteriyor.

Cezası 1.181 TL

Trafik Güvenliği ve Psikoteknik Merkezleri Dernek Başkanı Cengizhan Kutlu, konuyla ilgili olarak önemli açıklamalarda bulundu.

Türkiye’de 15 yıldır psikoteknik merkezlerinin faaliyette olduğunu belirtti. 1.5 saat süren testte sürücülerin; muhakeme testi, dikkat testi, kişilik testi, görsel algı bellek testi, koordinasyon testi, mesafe tahmin testi, görüş testi gibi 12 farklı test uygulandığını dile getirdi. Testlerde riskli sürücülerin tespit edildiğini ve bu sürücülerin trafikten uzaklaştırılarak kazaların azaltılmasının hedeflendiğini ifade etti.

200 Liraya 5 Yıllık Rapor Alınıyor

Ticari araç kullanıcılarının 1 Temmuz 2021 tarihine kadar psikoteknik belgesi alması gerekiyor. Bu tarihten itibaren belgesi olmayan sürücülere 1.181 TL ceza kesilecek. Türkiye’de 847 merkezde 1 Temmuz’a kadar saat 08.00 – 23.00 arasında psikoteknik belge alınabiliyor. Alınan değerlendirme sonucu e-nabız sistemine düşmektedir. 200 TL’ye 5 yıl boyunca geçerli olacak rapor alınabilmektedir.