Galatasaray Avrupa’da Bir İlke İmza Atıyor!

Galatasaray Avrupa’da Bir İlke İmza Atıyor!

Galatasaray, Avrupa’da ilk olacak bir yeniliğe imza atıyor. Türk Telekom Ali Sami Yen Stadı’nın çatısına güneş panelleri kurmaya hazırlanan Galatasaray Enerjisa ile anlaştı.

 

Galatasaray, Avrupa’da ilk olacak bir yeniliğe imza atıyor. Türk Telekom Ali Sami Yen Stadı’nın çatısına güneş panelleri kurmaya hazırlanan Galatasaray Enerjisa ile anlaştı. Salı günü resmi olarak imzaların atılacağı proje ile birlikte artık Galatasaray’ın stadı kendi elektriğini kendisi üretecek. Enerjisa ile yapılan anlaşma çerçevesinde stadın çatısına devasa güneş panelleri inşa edilecek ve artık elektrik enerjisi yerine güneş enerjisi stadın elektrik ihtiyacını karşılayacak.

6043677b4e3fe00fe462200c.jpg

Galatasaray Kulübü, Enerjisa ile yapılacak olan anlaşmayı kendi resmi sitesinden de açıkladı. Stada kurulacak olan Güneş Enerjisi Santrali (GES) ile büyük bir gelir elde edecek olan Galatasaray, aynı zamanda çok büyük bir tasarruf da sağlamış olacak. 9 Mart Salı günü imza töreni ile birlikte çalışmalara başlanacak olan Güneş Enerjisi Santrali için gerekli detaylar yine imza töreninde duyurulacak.

 

Avrupa’da İlk Olacak! Büyük Bir Örnek Teşkil Edecek!

Aylar önce çevreci aktivistler ve kurumlar statlar için güneş enerjisine geçilmesi gerektiğini duyurmuşlardı. Elektrik ihtiyacı çok fazla olan stadyumlarda güneş enerjisinin kullanılması halinde büyük tasarruflar elde edilirken, çevresel faktörler açısından da daha sağlıklı bir durum söz konusu olacaktır. Geçtiğimiz aylarda stadyumlarda güneş enerjisi kampanyası başlatan çevreci kurumlar Telekom Arena’yı da örnek olarak göstermiş ve güneş enerjisi ile büyük tasarruf ile çevresel duyarlılık sağlanabilirliğinden bahsetmişlerdi. Türk Telekom Stadı’nda güneş enerjisi kullanımı Avrupa’da ilk olmakla birlikte Galatasaray’ın başlatacağı bu adımın kısa sürede birçok Avrupa stadında da görülmesinin beklendiği vurgulandı. Oldukça fazla elektrik ihtiyacı olan stadyumlarda güneş enerjisine geçilmesi insanlar tarafından da büyük bir farkındalık noktası olmasından kaynaklı oldukça değerli karşılanmakta.