Avrupa futbolunda kaos: çok sert tepkiler geldi!

Avrupa’nın önde gelen 12 futbol kulübü, Avrupa Süper Ligi kuracaklarını belirttiler. Açıklamalar sonrasında ise tepkiler çığ gibi gelmeye başladı. Gözler İstanbul’daki Şampiyonlar Ligi finaline çevrildi.

Avrupa’nın en önemli 12 kulübü, Avrupa Süper Ligi kuracaklarını açıkladı. Doğrulanamayan kaynaklara göre bu sezonki Şampiyonlar Ligi ve Avrupa Ligi maçlarının askıya alındığı aktarıldı. İstanbul’daki Şampiyonlar Ligi finalinin de riske girdiğini söylemek mümkün.

023256008-kupaa.jpg

12 Kurucuya Sert Tepki

Söz konusu ligin kurucusu olan 12 takıma sert tepkiler geldi. Avrupa Süper Ligini kuracak olan takımlar ise şu şekilde; Arsenal, Chelsea, Liverpool, Manchester City, Manchester United ve Tottenham; İspanya La Liga'dan Atletico Madrid, Barcelona ve Real Madrid; İtalya Seria A'dan Milan, Inter Milan ve Juventus'u kapsıyor.

Yapılan yazılı açıklamaya göre Avrupa Süper Ligi’nin Başkanlığı’na Real Madrid’in Başkanı olan Florentine Perez getirildi. UEFA’ya karşı kurulan bu ligde maçların hafta sonları oynanacağı iddia edildi. Yapılan anlaşma metnin göre kurucu kulüpler ön ödeme alarak yaklaşık olarak 3,5 milyar Avro net hibe alabilecek.

118106167-gettyimages-1225539750.jpg​​​​​​​

Tepkiler Büyüyor

Kurulacak olan Avrupa Süper Ligi’ne tepkiler gecikmedi. UEAF, İngiltere Premier Ligi ve İngiltere Başbakanı Boris Johnson kulüplerin bu adımı resmen kınadığını aktardı. UEFA ‘’Gülün bir girişim’’ olarak nitelediği gelişmeyi durdurabilmek için mümkün olan tüm tedbirlerin alınacağını aktardı.

FIFA da girişimini hiçbir şekilde onaylanmadığını belirterek, ‘’FIFA ancak, uluslararası futbol yapılarının dışında kalan bu ‘kopuk ligi’ onaylamadığını ifade edebilir’’ dedi.

kapak-030025.jpg​​​​​​​

İngiltere Başbakanı Boris Johnson ise Twitter hesabı üzerinden tepki gösterdi. Devlet adamı şunlar söyledi; ‘’Avrupa Süper Ligi planı futbola büyük zarar verir ve futbol yetkililerinin buna karşı harekete geçmesini destekliyoruz... İlgili kulüpler bu konuda yeni bir adım atmadan önce taraftarlarına ve futbol camiasına açıklama yapmalıdırlar" dedi.