Son Dakika! Erciyes Üniversitesi Koronavirüs Aşısını Denedi! İşte Tüm Detaylar...

Son Dakika! Erciyes Üniversitesi Koronavirüs Aşısını Denedi! İşte Tüm Detaylar...

Koronavirüs dolayısıyla tüm dünya aşı çalışmalarını başlatmıştı. Herkes bulunacak aşıyı merak ediyor. Herkesin ortak sorunu haline gelmiş olan bu durumun kalıcı tek çözümü aşı. Türkiye’de aşı çalışmaları yapan ülkeler arasında yer alıyor.

Erciyes üniversitesi bu konuda oldukça azimli çalışmalar yürütüyor.
Alınan son dakika haberine göre “ERUCOV-VAC” adı verilen aşı gönüllü bir kişi üzerinde denendi.
Erciyes Üniversitesi yaptığı son dakika açıklamasına aşının tamamen yerli ve milli olduğunu Erciyes Üniversitesi Aşı Araştırma ve Geliştirme Uygulama ve Araştırma Merkezi'nde (ERAGEM) tesisinde gerçekleştirildiğini ilan etti. Aşı Sağlık Bakanlığı tarafından destekleniyor. Aşının Ar-Ge çalışmalarının tamamlanmış olduğu aktarıldı.

İlk Doz Uygulandı!

Sağlık Bakanlığı ve Etik Kurulundan gerekli tüm izin ve onayları alındı. Erciyes Üniversitesi İyi Klinik Uygulama ve Araştırma Merkezi'nde (İKUM) ilk dozu bir gönüllüye uygulanan ERUCOV-VAC inaktif aşı adayının Faz-1 çalışmalarına geçildi.
İKUM geçmişte bir çok ulusal ve uluslararası başarıya imza atmış emin ve güvenilir bir merkez . Aşı ilk olarak Nafiz Durna adlı kişi üzerinde denendi.
Nafiz Durna, bu göreve ortak olmaktan onur ve gurur duyduğunu başka insanlara umut olabilmeyi temenni ettiğini aktardı. Aşının Faz 1 çalışmalarının Önümüzdeki yıl Ocak ayının başında bitirmeyi planladıklarını açıkladı.

Gönüllülere Uygulanacak!

ERÜ Rektörü Mustafa Çalış aşı hakkında şunları söyledi; "Böylece aşı çalışmamızda Faz-1 çalışmasına geçmiş bulunmaktayız. Faz-1 çalışması yaklaşık iki ay sürecektir. İnşallah önümüzdeki yıl ocak ayının başlarında bitirmeyi planlamaktayız. Faz 1 çalışmalarının başarılı olması halinde ise üniversitemizde diğer Faz çalışmalarına geçilmesi planlanmaktadır. Üniversitemiz tarafından geliştirilen aday aşımız ve ülkemizdeki diğer aşı merkezler tarafından geliştirilen aşılar inşallah Kovid-19'a karşı vatandaşlarımıza sunulmuş milli aşılarımız olacaktır. Emeği geçen herkese teşekkür ediyorum."

 

 

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.