Son Dakika! Emeklilere Müjdeli Haber! 355 TL Ek Zam Alacaklar...

Son Dakika! Emeklilere Müjdeli Haber! 355 TL Ek Zam Alacaklar...

Emeklilerin merakla beklediği intibak zammı hakkında gelişmeler. Emekli maaşlarında hesaplamalarda 2000 yılı öncesi ve 2000 yılı sonrası gibi zamanlarda emekli olanlar için farklı maaş hesaplamaları yapılıyor. Bu nedenle maaşlarda fark oluşabiliyor.

Ayrıca memur emeklileri aynı pozisyon ve görevde olmalarına rağmen farklı kurumlarda görev yaptıkları için emekli maaşlarında farklılıklar olabiliyor. İntibak yasası ile bu farklılıkların giderilmesi amaçlanıyor.

Eğer intibak yasası kabul edilirse, kadro ve görevi aynı olan fakat kurum farklılığı nedeniyle oluşan memur emeklisi maaş farkı giderilecek. İntibak zammının gerçekleşebilmesi için öncelikle TBMM’nin gündemine gelmesi gerekiyor.

Eğer intibak zammı yasalaşır ve uygulamaya geçerse en düşük emekli maaşının 1500 TL olacağı tahmin ediliyor. Zam ekonomik sıkıntıların yaşandığı pandemi döneminde yapılırsa emekliler için nefes aldıracak bir durum olacak. Pandemi öncesinde yapılan emekli maaşlarına ait düzenlemeler pandeminin getirdiği ekonomik sorunlar nedeniyle etkisiz kaldı. Bu duruma kayıtsız kalmak istemeyen yetkililer yeni bir düzenleme yapmayı düşünüyor.

2000 Yılı Sonrasındaki Emeklileri Sevindiren Haber

Emeklilik tarihleri 2000 yılı ve sonrası olan vatandaşların yüzünü güldürecek intibak yasasına dair beklentiler devam ediyor. İntibak düzenlemesinin detayları, ne zaman çıkacağının detayları haberimizin devamında yer alıyor. Emekli vatandaşlara yeni bir zam yapılacağı iddiası son günlerde çokça duyulmaya başlandı. Düzenlemeyle ilgili son kararı TBMM verecek. İntibak yasasının düzenlenmesi için meclise bir kanun teklifi sunulması ve bu teklifin kabul edilmesi gerekli. Kabul edildikten sonra yasalaşacak. İntibak yasası ile emeklilerin maaşına yansıyacak zam oranı nedir? İntibak yasasından kimler faydalanabilir? İşte detaylar.

İntibak Yasası Nedir?

Memur emeklilerinin de intibak talebi bulunuyor. Talepleri Memur-Sen hükümete bildiriyor. Aynı isimli kadro ve görevi yapan emekli memurların kurum farklılıkları sebebiyle maaşlarında farklılık olduğu bilinen bir durum. Bu durum memur emeklileri tarafında rahatsızlık oluşturuyor. Maaşı düşük olan emeklilere aradaki farkın ilave ödeme yöntemiyle gerçekleştirilmesi planlanıyor. Eğer bu yasalaşırsa aynı kadro ve görevden emeklilerin maaşlarında fark olmayacak.

İntibak Zammı Nedir?

2000 yılından önce emekli olanlara intibak düzenlemesi yasası gelmiş ve maaşları o dönem yaklaşık 300 TL’ye kadar artmıştı. Aynı düzenlemeyi 2000 yılından sonra emekli olan vatandaşlarımızda talep ediyor. Türkiye Emekliler Derneği bu konu hakkında düzenleme yapılmasını istemiş ve çalışmaların başlamasını dile getirdi. Ancak şimdiki hükümetin, muhalefet partilerinin, SGK’nın bu konu hakkında çalışması bulunmuyor.

 

 

 

 

İlgili Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.