Son Dakika Emekli Zam Oranı Belli Oldu! 2021 Yılı En Düşük Emekli Maaşı Ne Kadar Oldu?

Son Dakika Emekli Zam Oranı Belli Oldu! 2021 Yılı En Düşük Emekli Maaşı Ne Kadar Oldu?

Yıl sonuna doğru ülkemizdeki emekli vatandaşların gözü kulağı zam haberlerinde. Ülkemizde emekliler yılda 2 kere Ocak ve Temmuz aylarında olmak üzere zam alıyor. Zam miktarında ise önemli etken enflasyon rakamıdır. Peki bu yıl ne kadar zam oldu?

Yılın ilk yarısındaki enflasyon verilerine göre emeklilerin zam oranı yüzde 4.61 olarak belirlenmişti. Peki yıl başında emekli maaşı zam oranı yüzde kaç olacak? Detaylar haberimizde.

Ülkemizde milyonlarca emekli zam oranını merakla takip ediyor. Yapılan zamda ise en önemli etkiyi enflasyon oranı gösteriyor. Şimdiye kadar açıklanan enflasyon rakamlarından zam oranı tahmin edilmeye çalışılıyor. 2021 yılı emekli en düşük ve en yüksek emekli maaşı detayları…
Merkez bankasının yılsonu 12.1 lik enflasyon öngörüsü, yılın ikinci yarısında yüzde 6 olarak gerçekleşme ihtimali vardır. Buda maaşlara yüzde 2’lik bir enflasyon farkı oluşturacaktır. Bu verilere göre 2021 Ocak zammı enflasyon farkı ile beraber yaklaşık yüzde 5 seviyelerine çıkabilecektir.

Artış Ne Olacak?

2021 Ocak zam oranı yüzde 5 olursa en düşük memur maaşı 3 bin 905 TL, en düşük memur emeklisi maaşı 2 bin 955 TL olacaktır. Eğer artış yüzde 3 olursa en düşük memur maaşı 3 bin 830 TL, en düşük memur emeklisi maaşı 2 bin 898 TL olacaktır.

Memur Emeklisi Olmayanlar Ne Zam Alacak?

Hesaplamalar ve tahminlere göre BAĞ-KUR ve SSK emeklileri gelen zamla birlikte yaklaşık 285 TL’ye varan zam almış olacak. En yüksek BAĞ-KUR ve SSK emeklisi maaşı 6661,62 TL olacak.

BAĞ-KUR’ lu Olanlar Ne Zam Alacak?

Esnaf emeklileri için en az 85 TL zam olacaktır. Yani en düşük BAĞ-KUR emeklisi maaşı 1971 TL’ye yükselecektir. Eğer emeklilik tarihi 2000 yılından önce ise ve SSK statüsündeyse ortalama 100 TL zam almış olacaklar ve en düşük maaş 2333 TL olacaktır. Resmi makamlardan gelecek açıklamalardan sonra net miktarlar belli olacaktır. Gözler resmi açıklamalarda.

 

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum