Son Dakika Emekli Maaşları Zam Oranı Belli Oldu! 2021 Ocak Ayında Maaşlar Ne Kadar?

Son Dakika Emekli Maaşları Zam Oranı Belli Oldu! 2021 Ocak Ayında Maaşlar Ne Kadar?

Yıl sonunun yaklaşmasıyla birlikte SSK ve BAĞ-KUR emeklilerinin gözü zam haberlerinde. Zam oranları hakkında merak edilenler. 2021 yılında emekli maaşlarındaki zam oranında enflasyon oranı etkili olacak. İşte o oranlar ve tüm detaylar...

Emekli maaşlarına zam yapılırken enflasyon oranı da hesaba katılıyor. Son yapılan zamda 6 aylık enflasyon oranının da hesaba katılmasıyla 4.61 oranında emekli maaşlarına zam yapılmıştı. 2021 Ocak ayında yapılacak zam içinde enflasyon verileri dikkatle takip ediliyor. 2020’nin 2 yarısına ait enflasyon oranı belirlenmesi için önümüzde 2 aylık enflasyon verisi var bu veriler doğrultusunda maaşlara zam yapılacak? Pek çok emekli açıklanan 4 aylık enflasyon verisi üzerinden maaş oranını hesaplamaya çalışıyor. Peki, emeklileri 2021 Ocak zammı ne olacak? Tüm gelişmeler haberimizde.

Yılın sonlarına doğru geldiğimiz şu günlerde emeklilerin merak konusu zam oranları oldu. Zam oranları hesaplanırken enflasyon oranları dikkate alınıyor. Emekliler maaşlarına yılbaşında ve yıl ortasında enflasyon oranı da hesaba katılarak zam yapılıyor. Emeklilerin gözü enflasyon ve zam haberlerinde… Şuan zam oranları net açıklanmasa bile tahminler yürütülüyor.

Zam Oranı Ne Olacak?

Merkez Bankası her yıl için enflasyon tahminlerinde bulunuyor. 2020 yılı için ön görülen enflasyon oranı 12.1’dir. Bu hesaba göre Haziran-Aralık döneminde enflasyon oranın yüzde 6 olması tahmin ediliyor. Bu da emekli maaşlarına enflasyon farkının 2 puan etki edeceği anlamına geliyor. Tahmini zam oranı şu anlık yüzde 5 seviyelerinde.

Ne Kadar Artış Olacak?

2020 yılının 2 yarısında en düşük memur maaşı 3 bin 719 TL ve en düşük memur emeklisi maaşı 2 bin 814 TL’dir. Maaşlara yüzde 5 oranında zam yapılırsa memurların alacağı en düşük maaş 3 bin 905 TL olurken en düşük memur emeklisi maaşı da 2 bin 955 TL olacak.

Memur Emeklisi Olmayanlar Ne Kadar Zam Alacak?

2020 yılı en yüksek SGK emeklisi maaşı 6375 TL’dir. Yapılan hesaplamaya göre zam oranı SSK ve BAĞ-KUR’ emeklileri için yüzde 5 olarak gerçekleşirse en fazla emekliler 286 TL zam almış olacak. Bahsedilen zam gerçekleşirse en yüksek maaş 2021 yılı için 6661 TL olacaktır.

BAĞ-KUR’ lu Olanlar Ne Kadar Zam Alacak?

Esnaf emeklileri için en az 85 TL zam olacaktır. Yani en düşük BAĞ-KUR emeklisi maaşı 1971 TL’ye yükselecektir. Bilindiği üzere emekli maaşları hesaplamada 2000 yılı öncesi ve sonrasında farklı yöntemler kullanılmaktadır. Buna göre 2000 yılı öncesindeki emeklilerin maaşı en düşük 2333 TL olacak. Kesin oran ise yılbaşına kadar gelecek olan enflasyon verilerinde.

Ek Ödeme Alacaklar! 

Memurlara yapılan aile yardımı yapılan zam oranıyla birlikte artacak. Eğer yüzde 5 zam gerçekleşirse 351 TL olan eş yardımı memurlar için 368 TL olacak. Ayrıca alınan çocuk yardımında da artış söz konusu 6 yaşına kadar çocuğu olan memurların aldığı 77 TL’lik çocuk yardımı 81 TL ye, 6 yaşın üzerinde çocuğu olan memurların alacağı çocuk yardımı 38,5 TL’den 40,55 TL seviyesine artacak.

 

 

 

 

 

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum