Son 10 Yılın En Büyük 5 Teknolojisi

Son 10 Yılın En Büyük 5 Teknolojisi

Son 10 yılın en büyük 5 teknolojisi nelerdir? Hayatımıza neler katmıştır? Tüm bu soruların cevaplarını detaylı olarak inceleyelim.

Son 10 yılın en büyük 5 teknolojisi nelerdir? Hayatımıza neler katmıştır? Tüm bu soruların cevaplarını detaylı olarak inceleyelim.

Son 10 Yılın En Büyük 5 Teknolojisi Nelerdir?

1-Sentetik Biyoloji: Belki birçoğunuz Sentetik Biyolojiyi duydunuz, ama anlamını veya hangi alanlarda çalışma yaptığını bilmiyorsunuz.

Sentetik Biyoloji, mühendislik ilkelerini Biyoloji ’ye uygulayan bir alandır. Bu alan hayatımızı büyük ölçüde kolaylaştırıyor. Sentetik Biyoloji çeşitli alanlardaki çeşitli problemleri doğanın sağladığı canlı makinelere mühendislik prensipleri uygular. Bir mühendis, herhangi bir sorunu çözmek için bir makine ya da bir program geliştirir. Ancak Sentetik Biyoloğu eğer sorun insan ya da doğa ile ilgiliyse organizmalar ile ilgilenir ve sorunu çözmeye çalışır.

Mühendisler, son 100 yılda resmen çağ açtılar. Bilgisayarlar, telefonlar, yazılımlar, otonom araçlar, uzay teknolojileri ve daha sayamadığımız birçok alan. Sentetik Biyoloji tek bir alan değildir. Alt dalları vardır. Bu alt dallar ise; Moleküler Biyoloji, Moleküler Genomik, Biyoteknoloji Matematik, Biyoinformatik, Mühendislik, Bilgisayar Bilimi.

2-Yapay Zeka: 1940’lı yıllarda gerçekleşen bu buluş, insanın düşünme yöntemleri ile analiz edilerek geliştirilmiştir. Yapay zeka bir yazılımın bilgisayar sistemine bağlı olarak bir robotun canlılara benzer şekilde hareket etmesidir. Yapay zekanın amacı insanlar gibi düşünmek ve insanların yaptığı işleri daha kısa zamanda ve daha az maliyet ile yapmaktır.

Yapay zeka kendiliğinden ortaya çıkmaz ve bir mühendis ya da kendini yazılımda geliştirmiş bir insan tarafından kodlanır. Yapay zeka insanları gözlemleyerek ve taklit ederek kendini geliştirir. Yapay zeka o kadar gelişmiştir ki bulunduğu ortamı ayırt edebilir ve öğrendiği bir bilgiyi asla unutmaz. Çünkü onlarda unutma gibi bir kavram yok onlar kodlanmış robotlardır. Bugün fabrikalarda birçok iş yapay zeka benzeri makineler tarafından yapılmakta.

Gelecekte ise marketlerde yapay zeka robotların çalışacağı çok fazla konuşulmakta. Ayrıca tv sunucularının bile işine son verebilir. Çin’de tarihte ilk defa haberleri yapay zeka spikeri sundu.

3-Drone Teknolojisi: 1800’lü yıllarda başladığı düşünülen Drone teknolojisi ilk başlarda askeri anlamda geliştirilmeye başlandı ve ABD Vietnam savaşında yaklaşık 3500 drone kullanıldı ve belkide savaşın seyrini değiştirdi. Bu savaşta birçok Amerikan askeri yerine görev almıştır. Batı Galler’in bu teknolojide birinci olma hedefi vardı. Ve bu hedef uğruna dünyanın ilk “insansız hava aracı” havaalanını açtı.

Pek çok ülke bu trendi yakalamak için harekete geçti ve drone teknolojisi bir nevi rekabete dönüştü. Bazı ülkeler askeri amaçla bazı ülkeler ise sivil alanda drone geliştirip üretmek için ilk adımları attı. Artık drone teknolojisi birçok işte kullanılmaya başladı bu işlerin başında ise; askeri gözetlemeler, düğün çekimleri, görüntü alma gibi. Günümüzde drone teknolojisi hem askeri hem sivil alanda gelişmeye devam ediyor.

Pek çok ticaret şirketi kargo taşımacılığı için de drone kullanmaya başladı. Ülkemiz ise drone alanında geri kalmış değil. Silahlı ve silahsız insansız hava aracı üretmeyi başardık ve dünya çapında ses getirip, ihracatını da yaptık.

4-Sürücüsüz Araç Teknolojisi: Son Yılların ses getiren en büyük projelerinden birisi de tabi ki sürücüsüz araç teknolojisi. Bu otonom araçlar, uzun seyahatler de sizin yerinize arabayı kullanıyor. Bu araçlar tamamı ile yapay zeka donanımlı ve dört bir tarafı kameralar ile çevrili. Bu kameralar sayesinde çevresini algılayan yapay zeka arabanın hızını ve direksiyonunu bu kameralardan aldığı bilgi doğrultusunda kontrol ediyor. Bu otonom araçlar 0-5 seviyesi arasındaki bir ölçü ile tanımlanır.

5-Arttırılmış Gerçeklik (AR): Kullandığımız akıllı cihazların cisim tanıma özelliği kullanılarak, sanal nesnelerin cihazın kaydettiği gerçek görüntüye eklenmesidir. Mesela bir caddeyi video kaydına alıyorsunuz ve ekrana arttırılmış gerçeklik ile maymun ekliyorsunuz.

Bu teknoloji ile markalar müşterilerine daha çok hitap edebilmek için billboardları, afişler ve animasyonları kullanarak pazarlama gücünü arttırıyor. Bu teknoloji birçok alandan yararlanıyor mesela; Pazarlama, Sinema, Turizm, Alışveriş, Sağlık, Emlak gibi sektörler satışlarını arttırmak için çok fazla kullanmaya başladı.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.