Solak Olmak mı? Sağlak Olmak mı?

Solak Olmak mı? Sağlak Olmak mı?

Uzun yıllardır tartışılan bir konunun içine dalmaya hazır mısınız? Haydi dalalım hangi kolunuz daha güçlü ise onun gücü ile dalmaya çalışın. Bir araştırmaya göre insanların %10’u kadarı solak olmaktadır.

 

 

Uzun yıllardır tartışılan bir konunun içine dalmaya hazır mısınız? Haydi dalalım hangi kolunuz daha güçlü ise onun gücü ile dalmaya çalışın. Bir araştırmaya göre insanların %10’u kadarı solak olmaktadır. Yani sol ellerini aktif olarak kullanmaktadırlar. Peki hiç düşündünüz mü? Solaklar mı daha avantajlı sağlaklar mı? Ya da bu konuya şöyle bir pencereden bakalım. Solakların sayısı daha az olduğundan pozitif ayrımcılık ile solakların penceresinden bakalım; Solaklar hangi konularda sağlaklardan daha avantajlı, hangi konularda daha dezavantajlı? Ayrıca solakların ilk avantajı az olmaları, az oldukları sebebiyle onların penceresinden bakmaya karar verdik. Haydi diğer avantajlarına bakalım.

 

Solak Olmanın Avantajları

neden-solak-insan-sayisi-az-kapak-resmi.jpg

  • Solak olmanın ilk avantajına spor ile başlayalım. Sporda solak olanlar daha başarılı olabilmektedir. Bunun sebebi ise rakiplerinin tamamen sağlak bir rakibe karşı oynamaya alışmaları. Solak bir rakibe karşı oynamak rakibi terse düşürmektedir.
  • Solaklar bilgisayar oyunlarında daha başarılıdırlar. Bunun sebebi ise solakların her iki elini kullanmaya daha yatkın olmaları ve sol taraf tuşların genelde daha belirgin özellikte olması ile açıklanabilir.
  • Solaklar genellikle beynin sağ tarafını kullandıkları için matematik, sanat ve siyasette daha başarılıdırlar.
  • Solakların hafızalarının güçlü olması da yine sağ beyni kullanmalarından kaynaklanıyor. Bir şeyleri hatırlama da ve görsel açıdan bir mantığa oturtmada solaklar daha başarılıdırlar.

 

Solak Olmanın Dezavantajları

11781-11586-1473448455-80be9d.jpg

  • Solakların ilk dezavantajı sağlaklardan ortalama olarak 9 yıl daha az yaşamaları. Solaklar diyabet, bağırsak gibi sağlık sorunlarına daha kolay yakalanabilmekteler.
  • Bir diğer dezavantaj ise makineler, arabalar vb. genellikle sağlaklara göre üretilen makineler, arabalar vb. birçok teknolojik aleti solaklar kullanmakta zorlanırlar. Ayrıca çok basit şekilde solaklar için enstrüman bulmak da kolay değildir; Gitar, bağlama gibi.
  • Solak olmanın bir diğer dezavantajı da daha çirkin bir yazıya sahip olmak. Yapılan bir araştırmaya göre solakların genelinde yazılar oldukça düzensiz bir şekilde yazılmıştır. Bu sebeple okulda ki başarıları da sağlaklara göre daha düşük olabilmektedir ki matematik ve sanatta iyi olmalarına karşın bu böyledir.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.