Soğan Nedir? Soğanın Faydaları Nelerdir?

Soğan Nedir? Soğanın Faydaları Nelerdir?

Soğan, çok uzun zamanlardan beri insanın hayatında bulunuyor. Soğanın faydaları herkes tarafından bilinir bu neden ile her yemekte kullanılır.

Soğan, çok uzun zamanlardan beri insanın hayatında bulunuyor. Soğanın faydaları herkes tarafından bilinir bu neden ile her yemekte kullanılır. Lezzet vermesinin yanı sıra insan sağlığına faydalı bir besin olarak mutfaklarda her daim yeri vardır.

Soğan, halk arasında doğal antibiyotik olarak bilinir ve her derde deva olarak görülür. Soğanın tüketilmesi ile pek çok hastalık da önlenebilir. Soğanın içinde bulunan A, B, C ve E vitaminleri ile vücut bağışıklık kazanır. 

Soğan Nedir?

Soğan nedir kısaca büyüklük, şekil, renk ve lezzet bakımından farklı çeşitleri olan antioksidan denilir. Kırmızı, sarı ve beyaz soğanlar ile taze soğan en çok kullanılan çeşitler arasında yer alır. Lezzetleri, oluştukları ve tüketildikleri mevsime göre acı, baharatlı ya da tuzlu olur.

Vitamin ve mineral deposu olan soğan aynı zamanda güçlü bir antioksidandır. Lif bakımından da zengin olan soğan, mutfakların vazgeçilmez besinleri arasında bulunur. Soğan nedir; A, B6, B9 ve bol miktarda C vitamini ile sodyum, kalsiyum, demir, magnezyum, fosfor ve potasyum ve kükürt minerallerini de içeren doğal ilaçtır şeklinde cevap verilir.

Her mevsim bulunabilen soğan, pişmiş ya da çiğ şekilde tüketilir. Türkiye’de başta Trakya bölgesinde üretilir bunun yanı sıra Balıkesir, Bursa, Amasya, Çorum, Hatay ve Denizli illerinde ise daha çok yetiştirilmesi ile uğraşılır.

Soğanın Faydaları

Soğanda yağ ve kolesterol bulunmaz. Soğanın faydaları arasında kalp hastalıkları riskini azaltması vardır. İltihap giderici özelliği sayesinde yüksek tansiyonu düşürür ve kan pıhtılaşmasını önler. Balgam sökücü görevi gördüğü gibi öksürük ve bronşite de iyi gelir.

Diğer faydaları da aşağıdaki gibidir:

  1. Kansere karşı koruyucudur

Soğan tüketimi, kansere karşı koruyucu etkisi vardır. Mide kanseri başta olmak üzere yemek borusu, kalın bağırsak ve prostat kanseri gibi pek çok kanser çeşidinin gelişmesini yavaşlatır.

  1. Bağışıklığı güçlendirir

Soğanın çok iyi bir antioksidan kaynağı olması ile kişinin bağışıklık sistemini güçlendirir.

  1. Sindirimi destekler

Soğan, zengin vitamin ve mineralleri bulundurması ile sindirim sistemini destekler zengin bir probiyotik kaynağıdır.

  1. Kan şekerini kontrol edebilir

Soğan, yüksek kan şekeri miktarının dengelenmesini sağlar

  1. Kemikleri güçlendirir

Kemikleri güçlendirmede ilk akla gelen süt ve süt ürünleri olsa da kemik sağlığı açısından soğan da iyi gelir. Kemik erime hastalığına karşı etkisinin olduğu araştırmalar ile ispatlıdır.

  1. Ruh sağlığını dengeler

B9 vitamini ile depresyonu azaltmaya yardımcı bir rol oynar.

  1. Saç dökülmesini önler

İçeriğinde bulunan C vitamini bir yandan saçın ihtiyacı olan kolajen üretimini sağlar ve saç dökülmesini önler.

Metabolizmayı hızlandıran soğan, saç ve cilt sağlığını da korur. Yağ yakıcı özelliği ile kilo vermede etkilidir bir yandan da idrar sökücü özelliği vardır. Kansızlığı önlediği gibi uykusuzluğa da iyi gelir.

Soğan Kokusu Nasıl Geçer?

Çok iyi antioksidan olup vücuda pek çok faydası olsa da kokusu nedeni ile tüketmek istemeyen kişiler de vardır. Pişmiş soğanda böyle bir sıkıntı olmasa da çiğ yendiği takdirde koku yapar ve oluşan kokudan hem kişi hem de çevresindekiler rahatsız olur. Bu neden ile tüketilmesinin ardından taze naneli limon suyu, karanfil ya da naneli sakız kullanılabilir.

Soğanın Zararları ve Yan Etkileri

Doğal ilaç olsa da her şeyin fazla tüketimi vücuda zarar verir. Soğanın fazla tüketilmesinde de meydana gelen zararlar vardır. Fazla tüketim, mide ekşimesine yol açacağı gibi hazımsızlık da yaşanabilir. Mide de yanma hissi oluşur ve hemoroitti olan kanama meydana gelebilir.

İçerisinde kükürt olmasından dolayı fazla tüketimde gıda zehirlenmesi de yaşanabilir.

Soğanın kesilmesinin ardından hemen tüketilmesi gerekir. Son yapılan araştırmalara göre doğranmış soğan herhangi bir kapaklı poşetlerin içine alınıp buzdolabında dahi korunmaya çalışılsa bakteri ile dolabilir. 1 gün bekletilmesi durumunda mide asidini arttırarak gıda zehirlenmesine yol açabilir.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.