Sizde Oyuncu Olabilirsiniz! Nasıl mı?

Sizde Oyuncu Olabilirsiniz! Nasıl mı?

Hepimiz hayatımızın bir döneminde oyuncu olmak istemişizdir. Kamera karşısında aşk yaşamak, sevinç naraları atmak, ağlamak, bağırmak ve tüm duyguları kamera karşısında yapmak. Bizi izleyen milyonların olacak olması bizi her zaman bu mesleğe karşı

 

 

Hepimiz hayatımızın bir döneminde oyuncu olmak istemişizdir. Kamera karşısında aşk yaşamak, sevinç naraları atmak, ağlamak, bağırmak ve tüm duyguları kamera karşısında yapmak. Bizi izleyen milyonların olacak olması bizi her zaman bu mesleğe karşı cezp etmiştir. Peki bu hayalinizi veya isteğiniz gerçekleştirmek istemez miydiniz? Oyuncu olmak istemez miydiniz? Nasıl olacağınızı evde yapacağınız bazı teknikler ile kararlaştırabilirsiniz. Öz güven isteyen bu mesleği evde yapacağınız bazı uygulamalarla kazanabilirsiniz. Nasıl mı?

Televizyonda, telefonda veya bilgisayarda izlediğimiz filmlerde, dizilerde oynayan oyuncularda bizim gibi insanlar ve işleri bitince eve gidip yüzlerini yıkayıp yemek yiyen kişiler. Bunu bilmek ilk adım yani onlarda insan ve sizde insansınız yani sizde oyuncu olabilirsiniz. Evet bu yeteneksiz gördüğünüz halinizle. Kendinize inanmamak önünüzdeki en büyük engel onu bir kenara koyarak oyunculuğa ilk adımınızı attınız şu an. Gelin diğer adımlara bakalım.

 

Karakterleri İyi Takip Edin

Film veya dizi izlerken çoğumuz kendimizi konuyu kaptırırız ve oyuncunun jest, mimik, tonlaması gibi şeyler çok dikkatimiz içerisinde değildir. Oysa televizyonda karakteri canlandıran oyuncunun neler yaptığına biraz daha dikkat ederseniz bu işi yapabileceğinize inanabilirsiniz. Örneğin oyuncunun bir olay karşısındaki tepkisini ölçün. Siz olsaydınız nasıl bir yüz ifadeniz olurdu? Ses tonunuz nasıl olurdu? Kendinizi her sahnede oyuncunun yerine koyun ve o karakteri kafanızda oynayın. Emin olun birkaç deneme sonra hem izlediğinizden daha zevk alacak hem de kendinize oyunculuk anlamında bir şeyler katmış olacaksınız.

 

Duygularınızı Dinleyin

59291.jpg

Oyunculuk yalancı bir duyguyu yansıtabilmektir bir nevi. Yani yaşamadığınız o an içinde bulunmadığınız duyguyu oynamaktır oyunculuk. Sizde bunu başarabilirsiniz. Yaşadığınız duygu durumlarına biraz dikkat ederek hislerinizi anlamaya çalışın. Örneğin çok mutlu olduğunuzda verdiğiniz tepkilere bir dönüp bakın, ruh halinizi düşünün. Stres yaşarken nasıl hareketler yapıyorsunuz, neler hissediyorsunuz. Bu hisleri anlamaya çalışınca oyunculukta kullanmanız gerektiğinde raftan indirip kullanabileceksiniz.

 

Aynadaki Kişi İle Konuşun

Karşısında utangaç olmayacağınız tek kişi kendinizsiniz. Aynanın karşındaki kişi sizsiniz ve onunla sohbet edin. Onun bugün neler yaptığını sorun ve ilginç detaylar vermesini isteyin. İlginç detayları nasıl bir tonla ve mimikle verdiğine dikkat edin. Size inandırıcı gelmiyorsa ona yalan söylediğini söyleyebilirsiniz. Siz ona yalancı diyince belki de sinirlenecektir veya sizi haklı bulacaktır bir daha ki sefere daha inandırıcı olmaya çalışacaktır. Haydi o zaman durmayın istediğiniz şıktan başlayabilirsiniz. Yeni işiniz hayırlı olsun.

 

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
2 Yorum