Yöneylem Sosyal Araştırmalar Merkezi: Erdoğan’ın Oyu Giderek Düşüyor!

Yöneylem Sosyal Araştırmalar Merkezi tarafından yapılan anket çalışmasında oldukça dikkat çekici sonuçlara ulaşıldı.

Yöneylem Sosyal Araştırmalar Merkezi, Cumhurbaşkanlığı seçimine ilişkin yapmış olduğu araştırmanın sonuçlarını paylaştı.

Yapılan ankette, Cumhurbaşkanı Erdoğan, İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu ve ABB Başkanı Mansur Yavaş’ın ön plana çıktığı görüldü.

Erdoğan’a Oy Vermem Diyenlerin Oranı Artıyor

Siyaset Bilimci Doç. Dr. Derya Kömürcü, Erdoğan’ın karşısındaki adaydan bağımsız bir şekilde oy oranının yüzde 37-38 aralığında olduğunu, lakin ‘Erdoğan’a asla oy vermem’ diyenlerin oranının giderek yükseldiğini ve yüzde 48’e kadar çıktığını ifade etti.

İlk Tur Daha Kritik

Doç. Dr. Kömürcü, ilk tur için muhalefetin kesinleşmiş bir adayı olmadığı için sağlıklı bir sonuç elde edilemediğini bundan dolayı ankete katılanlara seçimin 2. turunun sorulduğunu ifade etti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın karşısına düzenli bir şekilde Ekrem İmamoğlu ve Mansur Yavaş’ın çıktığını ve her iki isminde Erdoğan’ı geçmeyi başardığını belirtti.

İmamoğlu bu süreçte kadınlardan ve Kürtlerden daha fazla oy alıyor ama milliyetçi ve muhafazakar seçmen İmamoğlu’na mesafeli.

Mansur Yavaş ise muhafazakarlardan ve milliyetçilerden oy alıyor aynı zamanda Erdoğan’ın da oy oranını aşağı çekiyor.

Tüm bunlar ele alındığında seçimin ilk turunun muhalefet açısından daha kritik olduğunu söyleyebiliriz.

Anketin sonuçları:

Cumhurbaşkanlığı seçiminin ikinci turunda Recep Tayyip Erdoğan’a oy veririm diyenlerin oranı yüzde 40.3 iken, Ekrem İmamoğlu’nun oy oranı yüzde 42.9 oldu.

1-002.jpg

Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Mansur Yavaş arasındaki seçimde, Erdoğan diyenlerin oranı 38.9 olurken, Yavaş diyenlerin oranı yüzde 46.5 oldu.

2-001.jpg