Yapılan Son Ankette Şok Eden Ortaklık! MHP Sürprizi!

Yapılan Son Ankette Şok Eden Ortaklık! MHP Sürprizi!

Şubat ayının bitmesi ile birlikte Mart’ın ilk haftasında birçok anket şirketi yaptıkları seçim anketlerini paylaşmaya devam ediyor. Bu bağlamda Metropoll Araştırma Şirketi’nin yaptığı anketlerden birinde Türkiye’nin Acil Sorunu soruldu.

 

Şubat ayının bitmesi ile birlikte Mart’ın ilk haftasında birçok anket şirketi yaptıkları seçim anketlerini paylaşmaya devam ediyor. Bu bağlamda Metropoll Araştırma Şirketi’nin yaptığı anketlerden birinde Türkiye’nin Acil Sorunu soruldu. Tüm ülkede insanların en çok ortaklaşabildiği sorulardan biri olma potansiyeli taşıyan bu anketten çıkan sonuç yine vatandaşların ortak sorunla baş başa olduklarını gözler önüne serdi.

Metropoll şirketi tarafından yapılan ankette Türkiye’nin acil sorununun ne olduğu soruldu. Buna göre vatandaşların oy verdikleri partilerden sonra cevaplandırdıkları bu soru Türkiye’de tüm vatandaşların ve partilerin ortak noktası olarak gözler önüne serildi. Buna göre parti fark etmeksizin vatandaşların büyük bir çoğunluğu acil sorun olarak geçim sıkıntısını belirtti. Ankete göre geçim sıkıntısının Türkiye için en acil sorun olduğunu belirten vatandaşların oranı % 58 olarak ortaya çıktı. Bunun yanında pandemi ile mücadelenin acil sorun olduğunu düşünenlerin oranı % 15,3 olarak sonuçlanırken; terör ve güvenlik % 10.4, eğitim % 9.2, yeni anayasa inşası % 3 olarak açıklandı. Fikir belirtmeyen ve bu soruya cevap vermeyen oran ise % 4.2 olarak açıklandı.

Bu ankette en dikkat çeken noktalardan bir tanesi ise Cumhur İttifakını oluşturan AKP ve MHP seçmenlerinin tercihleri oldu. Bu ankete göre AKP’li seçmenlerin % 44,6 kadarı geçim sıkıntısını en acil sorun olarak görmekte. Cumhur İttifakı’nın diğer ortağı MHP seçmenlerinin geçim sıkıntısını acil bulma oranı ise % 55,3 olarak kabul ettikleri görüldü. Anketin bu sonucu ise ortaya tüm partilerin ve vatandaşların geçim sıkıntısından kaynaklı sorun yaşadıklarını veya seçmen için siyasilerin ilk olarak geçim sıkıntısını dert etmeleri gerektiklerini ortaya çıkarmış oldu. İşte bu anketin sonuçlarını gösteren genel tablo ise şöyle;

an-1.png