Cumhurbaşkanlığı anketi açıklandı: Erdoğan mı, Mansur Yavaş Mı?

Meteropoll’ün ‘’Türkiye Nabzı’’ anketi yaptıCumhurbaşkanlığı seçiminde adaylar Cumhurbaşkanı Recep Tayi.p Erdoğan ve Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş olması durumunda, nasıl sonuç alınacağına dair anket yaptı.

 

Metrepoll Araştırma, her ay düzenli olarak ‘’Türkiye’nin Nabzı’’ adını verdiği anket yapıyor. Şirket, Şubat ayı sonuçlarını da paylaşmıştı. Katılımcılara, ‘’Gelecekte yapılacak bir Cumhurbaşkanlığı seçiminde, adaylar mevcut Cumhurbaşkanı Recep Tayip Erdoğan ve Mansur Yavaş olursa kime oy verirsiniz?’’ sorusunu sordu.

Ankete katılan kişilerin yüzde 44,6’sı Erdoğan’a, yüzde 44,4’ü de Yavaş’a oy vereceğini aktardı. Yüzde 3,9’luk bir kesim karasın seçmende oluşurken, ‘’Proteste Oy’’ diyenlerin oranları ise 4,6’yı buldu. Bunların yanı sıra fikir belirtmeyen kişilerin oranı 2.6 olarak ölçüldü.

Mansur Yavaş, MHP ve AKP Seçmeninden de Oy Alıyor

Ankete katılan kişilerin 2018 yılındaki genel seçimlerde oy verdiği parti bazında incelenmesi durumunda, Ak parti seçmenlerinin yüzde 11,8’inin MHP seçmenin de yüzde 22,2’sinin Mansur Yavaş’a oy verdiği görüldü.

Mansur Yavaş, En Fazla Oyu CHP ve HDP’den Alıyor

Yapılan ankette yüzde 44,4 oy olan Ankara Büyükşehir Belediyesi Başkanı Mansur Yavaş, 2018 yılında CHP’ye oy vermiş seçmenin yüzde 89,7’sini, İyi Parti seçmenin de yüzde 89’inin, HDP seçmenin de yüzde 74,2’snin desteğini aldığı görülmekte.