Sivilce Çıkması Nasıl Engellenir?

Sivilce Çıkması Nasıl Engellenir?

Sivilce yalnızca gençleri ve çocukları etkilememektedir. Her yaştan insanda görülebilecek bir durum olarak karşımıza çıkmaktadır.

Sivilce sorunu ergenlik döneminde sivilce sorunu olmayan kişilerde daha görülebilen bir durumdur. Sivilce sorunu yaşayan kişiler için sivilcelerden kurtulma adına bazı tavsiyeler aşağıda yer almaktadır.

5d43f81c554285109c02df2f.jpg

Özellikle hamilelik döneminde bazı hormonlarda artış görülmesi, cildin yağlanmasına sebep olur. Ayrıca kişinin sivilcesi yoksa sivilce çıkmasına, sivilcesi varsa da artmasına neden olabilir. Hamilelik döneminde androjen hormonunda artış, sebum artışını tetikler, bu da inflamasyonu kolaylaştırarak sivilce oluşturmasına neden olabilir. Bu durum hamileliğin sadece bir döneminde görülüp yok olabilecek bir durumken, hamileliğin tamamında görülebilecek bir durumda olabilir. Sivilceler hamilelik boyunca hafif, orta ve şiddetli olarak görülebilir.

1200x627-sivilceye-ne-iyi-gelir-yuzdeki-sivilce-lekeleri-nasil-gecer-evde-dogal-bitkisel-sivilce-kurutucu-cozum-1592732242791.jpg

Sivilceleri Azaltmak İçin Tavsiyeler

-Yüz Yıkamak

Yüzün yıkandıktan sonra havlu ile iyi bir şekilde kurulanması gerekmektedir. Ancak yıkarken dikkat edilmesi gereken irritasyona sebep olur ve sivilceleri arttırabilir.

-Yüz Temizliği

Yüzün günde en az 2 defa sabunla iyice yıkanması ve durulanması gerekmektedir. Ayrıca farklı yüz temizleme ürünlerinin kullanılması sivilce oluşumunu azaltabilir ve engelleyebilir.

-Nemlendirici Kullanmak

Kullanıllan nemlendiricinin ne tür olduğuna dikkat edilmelidir. Yağsız nemlendiriciler tercih edilmelidir.

-Sivilceleri Sıkmak

Kesinlikle yapılmaması gereken bir harekettir. Sivilcelerin sıkılmaması, patlatılmaması ve ovalanmaması gerekmektedir. Bu durum sivilcelerin artmasına ve sivilcelerin izlerinin kalmasına neden olabilir.

akne-tedavisi-700x311.jpg

-Beslenme

Sivilce sorunu olan kişinin beslenmesine çok dikkat etmesi gerekmektedir. Aşırı tuzlu, baharatlı ve yağlı yiyecekler tercih edilmemelidir.

-Sivilce Geçiren Ürünler

Sivilce için bir uzmana veya doktora danışmadan bakım ürünü kullanılmaması gerekmektedir. Kişilerin bilmedikleri ürünleri de kullanmaması gerekir. Sivilcelerin çok daha kötü bir duruma gelmesine neden olabilir.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.