Sigaranın Zararları Nelerdir?

Sigaranın Zararları Nelerdir?

Sigara sağlığımızı olumsuz etkileyen çok fazla hastalığa ve zarara yol açmaktadır. Türkiye’de 20 milyon kişi sigara tüketmektedir.

Sigara sağlığımızı olumsuz etkileyen çok fazla hastalığa ve zarara yol açmaktadır. Türkiye’de 20 milyon kişi sigara tüketmektedir.

Sigaraya bağımlılık her ne kadar azalsa bile bu sayı bir hayli yüksektir. Devlet sigara kullanımını azaltmak için ağır vergi sistemi uygulamaktadır. Ama bu kaçak sigara ve tütün tüketimini arttırmaktadır.

Sigaraya bir arkadaş ortamında ya da yaşadığımız olumsuz durumlar neticesinde başlarız. Sigara içerinde nikotin maddesi bulundurduğu için biz anlamasak bile yavaş yavaş bağımlı haline geliriz. Her gün sigara tüketir ve vücudumuzu hastalıklara açık hale getiririz. Bizi hasta eder, yorgun uyanır hale gelir ve bir bağımlı birey oluruz.

Sigara içerinde bulunan kimyasallar yüzünden zararlıdır. Ve üretim amacı bizleri bağımlı yapmaktır.

Sigaradan kaynaklı ölüm sayısı Türkiye’de yıllık 80 bin kişi civarıdır.

Sigaranın zararlarına birlikte göz atalım;

Kalp Rahatsızlığı

Akciğer Kanseri ve KOAH

Damarlarda Tıkanma

Felç

Erken Yaşlanma ve Kırışıklık

Mide Kanseri

Diş Sararması ve Ağız Kokusu

Hamilelikte içilmesi durumunda erken doğum, gelişim bozukluğu ve sütte kesilme

Sigarayı Nasıl Bırakırız?

Sigarayı bırakmak sanılanın aksine çok zor bir durum değildir. Sigarayı bırakmak kolaydır. İlk başta durumu analiz edip sigarayı bıraktıktan sonra yaşayacağımız sağlıklı hayatı düşünüp karar vermektir.

Olay aslında kafamızda bitiyor. Bıraktıktan sonra sigara içilen alanlardan ve içen arkadaşlarımızdan belli bir süre uzak durmalıyız. Bu alanlardan ne kadar uzak durursak onu unutmamız o kadar kolay olacaktır. Kendimize yeni el uğraşları (tesbih vb.) bulmalıyız ve onlarla zaman geçirmeliyiz. Sürekli kuruyemiş tarzı ürünler tüketerek kendimizi durdurmalıyız.

Sigara bırakmak konusunda beynimizde bir şüphe olmaması gerekmektedir.

Her ne kadar tavsiye edilmese bile eczanelerden nikotin sakızı alarak nikotin ihtiyacımızı oradan karşılamalıyız.

Sigara bağımlılığından kurtulmak isterseniz ALO 171’i arayabilir veya aile sağlığı merkezlerine giderek ücretsiz destek alabilirsiniz.

Unutmayın sigara sizin dostunuz değil en yakınınızdaki zararlı bir maddedir. Sabah kalktığınızda kötü ağız kokusundan, nefes darlığından, kanser riskinden uzaklaşmak sizlere bağlı. Sigarayı bırakıp sağlıklı bir şekilde hayatınıza devam edebilir, etrafınıza sağlıklı gülümseler saçabilir, sigaranın zararlarını vücudunuzdan kolayca atabilirsiniz.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.