Sigaranın Faydaları Var Mıdır?

Sigaranın Faydaları Var Mıdır?

Oldukça ilginç ters köşe bir içerik haberi ile sizlerleyiz. Herkesin zararlarından bahsettiği ve tüm toplumun hakim olduğu sigaranın zararları konusunu bir kenara bırakarak yararlarına odaklanacağız. Gerçekten sigaranın yararları var mıdır?

 

 

Oldukça ilginç ters köşe bir içerik haberi ile sizlerleyiz. Herkesin zararlarından bahsettiği ve tüm toplumun hakim olduğu sigaranın zararları konusunu bir kenara bırakarak yararlarına odaklanacağız. Gerçekten sigaranın yararları var mıdır?

Sigara bir kanser, akciğer hastalıkları ve aklınıza gelebilecek tüm hastalıklar için birinci etken olarak gösterilmektedir. Evet bu etkenlere sahip olduğu, kişinin yaşam standartlarını düşürdüğü, gittikçe sağlıksız bir yaşama doğru soktuğu oldukça gerçekçi bir durumdur; ama bu sigaranın hiç mi faydası yok? Zararlarından çok faydalarından da bahsedilen sigaranın faydaları için genellikle fikir bildirenlerin sigara tiryakisi olması sizi kuşkulandırıyor mu? Evet bizi de kuşkulandırdı ve bu sebeple böyle bir içerik hazırladık

 

Sigaranın Bazı Bilinen Birkaç Zararı

istock-907841116.jpg

Sigaranın birçok zararı olması sebebiyle biz işimizi biraz daha kolaya kaçarak sadece bazı zararlar üzerinde yürütelim. Öncelikle sigaranın ilk ettiği bölge solunum yolu olmaktadır. Kişinin nefesi ile birlikte içine çektiği sigara dumanının ilk etkilerini solunum yolları görür. Bu sebeple solunum yollarında yaşanan hastalıkların birincil sebebi sigara olabilmektedir. Akciğer kanseri, gırtlak kanseri vb. birçok solunum yolu hastalığında başrol sigaradır. Kişinin vücudunda bazı organların rahatsız edici etkileri de yine sigara kaynaklıdır. Kandaki oksijen miktarının düşmesi gibi büyük etkiler sigara kaynaklı olabilmektedir. Bir diğer etki de 21. yüzyılın bile baş edemediği kanserdir. Kansere davetiye çıkaran sigara bu anlamda da yine başrolde yer almaktadır. Daha da sıralamak istersek birçok sigara zararından bahsedebileceğimiz şey var tıpkı şu an aklınızdan geçen birçok zararı gibi bizimde aklımızda sayısız sigarasız zararı bulunuyor. Zararları bir kenara koyarak bir de sigaranın büyülü(!) yararlarına bakalım mı?

 

Sigaranın Faydaları(!)

Sigaraya dair bazı faydalar duymak istiyorsanız, konuşmanız gereken kişiler sigara tiryakisi arkadaşlarınız olabilir. Hazımsızlığa iyi geliyor diyen arkadaşlarınız olacaktır, kilo almama engel oluyor diyen arkadaşlarınız da olacaktır. Yine solunum yolunda daha ferah hissettiğini bile söyleyecek arkadaşlarınız olabilecektir. Peki bunlar gerçek mi? Bu söylenen tüm faydalar sigaraya yüklenen sadece anlamlardır. Sigara bir bağımlılık ürünüdür ve kişi onu içtikçe ona bağımlı olur. Bağımlılık durumunda bağımlı olunan şey ortada olmayınca kişinin kötü olması ve hatta hastalanması bile normaldir. Ancak bunların hiçbiri sigaranın faydaları olarak lanse edilmemektedir. Bu tür argümanların tek açıklanabilir noktası alışkanlıklardır. Vücut ve beynin sigara alışması ile onu bırakamaması alışkanlığıdır. Yani işin kısaca özeti şudur; sigaranın faydası yoktur.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.