Sigarada Fiyat Artışının Önüne Geçilecek!

Sigarada Fiyat Artışının Önüne Geçilecek!

Vergi sisteminde değişikliğe gidiliyor. Hazine ve Maliye Bakanlığı vergi sistemindeki değişiklik ile fiyat artışının önüne geçmeyi hedefliyor.

Hazine ve Maliye Bakanlığı ile Gelir İdaresi Başkanlığı, yeni bir vergi modeli sistemi üzerinde çalışıyor, buna göre asgari maktu ağrılıklı vergi sistemine geçilmesi hedefleniyor. Yeni sistem ilk olarak sigarada denendi ve yeni düzenleme ile fiyat artışına gerek kalmadığı tespit edildi.

si.jpg

Türkiye’nin kullanmış olduğu sistem nispi vergileme sistemi, bu sistemde üründe bir fiyat artışı yaşandığında vergi miktarı da artıyor, bundan dolayı da maliyet enflasyonu yükselmiş oluyor. Lakin asgari maktu ağırlıklı vergi modelinde enflasyon baskının azalması ve elde edilen gelirde düzen sağlanması hedefleniyor.

Yeni Reformlar! İlk Adım Vergiler!

Gelir İdaresi Başkanı Bekir Bayraktar, enflasyonla mücadele için AB’nin kullanmış olduğu asgari maktu ağırlıklı vergi sistemine geçişin başladığını belirtti, yeni model ile birlikte gelir açısından istikrar sağlanmış olacağını ifade etti. Uzun vadede ise enflasyon baskısının azaltılacağını dile getirdi.

Sigara İçenler Örneği

Bu yeni düzenleme ile birlikte sigarada fiyat artışına gerek kalmadığı ifade ediliyor. Maktu vergiler artsa ve nispi oran düşürülmeseydi eğer bunun enflasyona etkisi olacaktı. Ancak asgari maktu sistemi tüketicilerin daha ucuz sigaralara yönelmesi halinde de vergi tahsilatını garanti altına almaktadır. Kullanılan nispi vergi sistemi ise fiyatı yüksek olan sigaradan daha fazla vergi alınmasını sağlamaktadır.

sigara-1.jpg

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.