Şifalı Otlar Nasıl Kullanılır? Hangi Yöntemler Daha İyi?

Tıbbi ilaç sanayi olmadan çok eski zamanlarda her türlü hastalık için şifalı otlar kullanılmış ve asırlardır süre gelen deneyimler sonucu da günümüze kadar aktarılmıştır. Makalemizde şifalı otların en iyi şekilde nasıl hazırlanabileceğine dair bilgilere ulaşacaksınız.

Şifalı otlar için demleme ve haşlama yöntemi

Kullanılacak olan şifalı bitkinin uygun görülen, çiçek kısımlarını, kök bölgelerini veya dal kısımlarını yine uygun görülen miktarda kaynamış su içerisinde pişirme yöntemidir. Bu yöntem narin yapıdaki şifalı bitkiler için kullanılmaktadır.

Su da demleme yöntemi bitki cinsine bağlı olarak değişiklik göstermektedir: Adaçayı, ıhlamur gibi narin yapıdaki bitkiler için genellikle 3 ila 5 dakika arasında değişirken dul avratotu gibi daha sağlam yapıdaki çiçekler için süre 10 dakikaya kadar çıkabilmektedir.

Bazı daha narin şifalı otlar ve türleri sıcağa karşı daha hassas olacakları için ılık su üzerine dökülerek bir süre bekletilerek kullanılmaktadır.

Şifalı Bitkiler ve Kaynatma Yöntemi

Şifalı otlar için kaynatma yöntemi, kullanılacak bitkiye göre sıcak su içerisine direk uygulama ya da soğuk su ile birlikte kaynatma yöntemlerini içermektedir. Bu yöntemde bitkiler uzun süre kaynatılmaz. Su kaynadıktan sonra ya da kaynayan suya bitki eklendikten sonra maksimum 10 dakika bekletilerek işlem tamamlanır.

Kaynatma yönteminde kullanılan bitkiler sert yapıya sahip olanlardır. Bu bitkilerin dalları, kökleri veya kabukları bu yöntem ile hazırlanabilir. Bu yöntemde her ne kadar sert yapıdaki bikiler kullanılsa da kaynatma süresi bitkiye göre farklılık gösterecektir.

Şifalı Otlar ve Emiştirme Yöntemi

Emiştirme yöntemi bir nevi fermantasyon süreci gibidir fakat şifalı bitkilerde bakteri oluşumu beklenilmez. Bu yöntemle; kullanılacak olan şifalı otlar genellikle kaynak suyu içerisinde bekletilerek özünün suya geçmesi amaçlanmaktadır. Mikropların ve zararlı bakterilerin oluşma riski göz önüne alınarak maksimum 12 saatlik bir bekleme süresi uygundur. İçerisinde bekletilecek olan cisim cam olmalıdır ve dış etmenlerden korunacak şekilde ağzı kapalı tutulmalıdır.

Mikropların ürememesi için emiştirme yönteminde şarap, sirke veya alkol de kullanılan yöntemler arasındadır.

Özsu çıkarma

Özsu çıkarma yöntemi asırlardır meyve suyu yapımı için kullanılmıştır. Aynı yöntem şifalı bitkilerin özlerini almak için de kullanılmaktadır. Bunun için en taze şifalı bitki kökleri, yaprakları veya yemişleri kullanılmaktadır. Özsu çıkarma işlemi; uygulanacak küre göre toplanan taze şifalı otlar bir havan ile dövülerek ortaya çıkan bitki özlerini daha önce kullanılmamış temiz bir süzme bezi yardımı ile posadan ayırarak kullanmayı amaçlamaktadır

Her ne kadar gelişen teknoloji bu işlemler için mutfak aletleri çıkarmış olsa da geleneksel yöntemler halen kullanılmaktadır.
Öz suyu çıkarılan kür; katkısız olarak ya da sıcak su içerisinde, bal veya pekmez veya süt ile karıştırılarak kullanılabilmektedir. Oral yol ile alımın dışında, doğrudan cilde uygulama için de özsu çıkarma yöntemi kullanılabilir.

Tentür işlemi

Tentürler, alkol veya sirke içindeki bir veya daha fazla bitkiden elde edilen kabuğun, meyvelerin, yaprakların (kurutulmuş veya taze) veya köklerinin ıslatılmasıyla elde edilen konsantre bitkisel özlerdir. Tentürlerin yapımı her ne kadar kolay olsa da tentür çıkarılacak bitkinin doğru seçilmesi son derece önemlidir.

Tentür yapımı için Cam bir kavanoz kullanılır ve yarısına kadar şifalı ot ile doldurulduktan sonra sıcak ya da ılık su eklenir ve kalan kısmına 90 derecelik alkol veya elma sirkesi eklenir. Sonrasında temiz bir tahta kaşık ile karıştırılır ve kavanozun ağzı temiz bir tülbent ile kapatıldıktan sonra her gün çalkalanmak sureti ile 3 ila 6 hafta arası bekletilir. Tentürler her durum için kullanılmamalıdır ve oral yol yerine dıştan kullanılmalıdır.

Bitki tozu

Her hastalık için farklı şifalı bitki kullanıldığı gibi bu şifalı bitkilerinde farklı yöntemlerle hazırlanmış kürleri kullanılmaktadır. Bitki tozu yöntemi genellikle ağız yolu ile alınacak kürler için uygulanır.

Bu yöntemde kullanılması planlanan şifalı bitki veya bitkiler tamamen kuruyana kadar nemsiz bir ortamda ya da güneş altında kurumaya bırakılır ve tamamen kuruduğu zaman toz haline getirilir. Daha sonra uygulanma talimatlarına göre, bal, süt veya başka sıvılarla birlikte alınabilirler.

Tentür yönteminde olduğu gibi bu yöntemde de bitkilerin etken içerikleri oldukça güçlü olacağından dolayı uzman tarafından uygun görülen miktarların alınmış olması çok önemldir.

Şifalı otlar İle Losyon veya Krem Yapımı

Topikal (cilde uygulanan) bitkisel kürler, ağrılı darbeler, kaşıntı ve yanma hissi veren kızarmış bölgeler ve kuru, mat ciltlerle mücadele etmenin kolay fakat etkili yöntemleridir.

Bunları eczanede bulabilseniz de evde yapımı genellikle hızlı ve kolaydır. Bu topikal ilaçlar sadece cildinizi beslemekle kalmaz, aynı zamanda cildinizin besinleri emmesine yardımcı olan yumuşak bir sızdırmazlık yaratabilir.

Üç tür topikal bitkisel tedavi türü vardır: infüzyon yağları, merhemler, kremler veya losyonlar.

İnfüzyon yağları: Cildi etki altında kaldığı durumlara karşı sakinleştirmede etkili olması amacı ile şifalı bitki özlerini çıkarmak için bademyapı ya da zeytinyağı gibi taşıyıcı yağlar yönünden zengin şifalı bitkiler ile hazırlanır.

Merhemler: katı yağ kombinasyonları ve bal mumu veya soya mumu gibi bir mumu içerir.

Kremler ve losyonlar: dokuda daha kalından daha fazla ışığa kadar değişebilir ve nemlendirici bir topikal tedavi oluşturmak için yağları suyla birleştirir.

Bu ilaçları evde yapmada ilk adım, yağı, kurumuş otlar ile birleştirmektir. Bunu yaptıktan sonra, yağı topikal bir işlem olarak tek başına kullanabilir veya bir merhem veya krema yapmak için karıştırabilirsiniz.

Yağlar bir yıla kadar dayanır, böylece ev ilacı araç kitinizde ihtiyacınız olan duruma bağlı olarak karıştırıp eşleştirebilirsiniz.

Unutmayın! Alerjik reaksiyonları önlemek için cildinize yeni bir şey uygulamadan önce bir yama testi yapın.

Kompres

Şifalı otlarda kaynatma, tentür veya demleme işlemlerinden herhangi birisiyle hazırlanan kürlerden elde edilecek olan losyon daha önce kullanılmamış tıbbi bez veya pamuk ile cilt üzerinde oluşan lezyonda kompres şeklinde kullanılabilir. Bu yöntemde esas olan cildin sorunlu bölgesine direk olarak kullanım ve bu bölgede belirli bir süre bekletilmesidir.

Bekleme süresi şifalı bitkinin türüne ve cilt lezyonunun şiddetine ve yine türüne göre değişiklik gösterecektir.

Göz damlası

Bu yöntemle hazırlanan içerik sadece göz ve çevresinde kullanılabilir. Cildin en hassas noktaları göz çevreleri ve yine vücudumuzun en hassas organlarından birisi de gözlerimiz olduğundan, bu içeriklerin belirli tür şifalı bitkilerle hazırlanması ve kullanım talimatlarına kesinlikle uyulması esastır.

İdeal olan bitkisel göz damlası; şifalı bitkileri kaynatma veya demleme yöntemleri ile hazırlanmaktadır.

Gargara

Ağızda ve gırtlakta ortaya çıkabilecek bakteriyel ve enfeksiyonel sorunlar için gargara yöntemi kullanılmaktadır. Gargara da kullanılacak şifalı bitkiler kaynatılarak, demlenerek ya da emiştirme yöntemi ile yapılabilmektedir.

Hazırlanan içerikler sıcak olarak kullanılabilir ve bu sayede gösterecekleri etki artabilir.

Şifalı Otların Banyoda Kullanımının Önemi

Şifalı otlar ile cilt sorunlarına karşı çözümler ararken çoğu insan banyo terapisi, bitkisel tonerler, yağlar, banyo tuzları veya losyonlar gibi klasik güzellik ürünleri eklemeyi düşünmez ancak güzellik bakımı şifanın ayrılmaz bir parçasıdır. Tıpkı tentürler ve çayların, sağlıklı sindirim ve rahatlamayı destekleyebildiği gibi, bitkisel öz bakım ritüelleri tüm vücudu sağlıklı kılar ve ruhu besler. Örneğin, yağlara dökülen altın nergis çiçekleri ışıltılı bir ten oluşturabilir ve lavanta esansiyel yağının banyolara basit bir şekilde eklenmesi ruhu rahatlatabilir. Ve bu spa benzeri uygulamalar ve ürünler, yüzeyde gereğinden fazla hoşgörülü görünse de sağlıklı yaşam söz konusu olduğunda, asırlık ritüellerin izlerini taşımaktadır.

Banyo yapmak aslında balneoterapi adı verilen eski bir terapötik uygulamadır. Romalılar su terapisinin önemini kabul ettiler ve hatta halk için hamam evleri sağladılar. Ayurveda şifacıları, sağlığınızı sürdürmek için doshas olarak da bilinen ve dolaşımını teşvik eden buharları, banyoları ve soğuk su musluklarını kullanırlar.

Bitkiler ve yağlar zihni gevşetmek, ağrılı kasları yatıştırmak ve esnek cildi desteklemek için uzun süre banyo terapisi ile birleştirilmiştir. Bugünlerde pek çok banyo ürünü ve kozmetikte ağır metaller ve toksik kanserojenler gibi zararlı maddeler bulunur.

Daha da kötüsü, yaygın olarak kullanılan bazı ürünler hayvanlar üzerinde de test edilir. Çevresel Çalışma Grubunun Kozmetik için Cilt Derin Kılavuzu ile doğrulama, en sevdiğiniz ürünlerin kalitesini sağlamak için mükemmel bir yoldur. Giderek daha fazla sayıda şirket etik olarak üretilmiş veya kaynaklı doğal ürünler satıyor olsa da ürünleri kendiniz yapmak genellikle daha tatmin edicidir.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

İlgili Yazılar

Başka Yazı Yok