Şifalı Bitkiler ile Cilt Hastalıkları Tedavisi

Yaralı dokular, ten rengi değişiklikleri, nasır, sivilceler, çatlaklar gibi cilt hastalıkları tedavisine yardımcı olmak için doktorun önerdiği gerekli bakımdan sonra ya da önemsiz hafif cilt sorunları için yardımına başvurabiliriz.

Şifalı bitkilerle yara izleri tedavisi

Lahana yapraklarından, ezilmiş taze karakafes köklerinden, dulavratotu ve taze ebegümeci yapraklarından ayrı ayrı lapa yapabilir ve bunu kompres yaparak uygulayabilirsiniz:

Yaralanma sonucu örselenmiş dokular söz konusu olduğunda, başka bitkilerin de olumlu etkileri vardır:

 • Demlenmiş pelinotunun çiçek ve yapraklarından fincan başına bir tutam kullanarak kompres yapabilirsiniz.
 • Mübarekotunun çiçek ve yaprağından dört tutamı bir hafta süreyle bir litre kırmızı şarap içinde emiştirerek kompres yapabilirsiniz.
 • Demlenmiş veya kaynatılmış devedikeni kök, yaprak ve çiçeğinden fincan başına üç tutam kullanarak kompres yapabilirsiniz.
 • Demlenmiş küçük papatyaları litre başına beş tutam kullanarak kompres yapabilirsiniz
 • Demlenmiş ıhlamur ağacının kabuk altı katmanı ve adaçayından kompreslar yapabilirsiniz.

Ergenlik sivilceleri gibi cilt hastalıkları için şifalı tedavi yöntemleri

Kırmızı ergenlik sivilcelerinin birçok nedeni vardır. Kızıl lekelerin patlamasında beslenme bozukluklarının büyük oranda etkisi bulunur. Çoğu kez de hava değişimlerinde ortaya çıkar.

Yüzünüzü saf zeytinyağından üretilen sabunlarla yıkayın ve kaynak suyuyla durulayın. Kanı temizleyen bitkilerle kür yapın. Demlenmiş civanperçemi için. Kaynamış dulavratotunu ve ayrıca kayın ağacının yapraklarıyla dış kabuğunu döverek kaynatın ve için.

Demlenmiş yabani hindiba yaprak ve çiçeğiyle ayrıkotunun tümü veya ısırgan otu yaprakları, karahindiba yaprak ve kökleri veya uyuzotunun çiçekleri de iyi gelir. Atkuyruğu otunun kaynamasından elde edilen içecek kusursuz bir etki yapar.

Ayrıca, cilt hastalıkları mağduru olmamak için güneşe çok dikkat edin. Güneş derinin dış yüzeyini kalınlaştırır, yağ kanallarının tıkanmasını sağlar, iltihap kapma eğilimini artırır. Kaynak suyuyla yıkanmış ve içine bir saat daldırılmış taze sinirotu yapraklarıyla lokal uygulama yapabilirsiniz. Pişmiş elmanın etkili kısımlarını yüzünüze lokal olarak uygulayabilirsiniz. Sıkılmış suterisiyle kompres yapabilirsiniz.

İçten kullanmak üzere günde üç veya dört kez hercai menekşenin çiçek ve yapraklarını demleyerek için.

Meme çatlakları

Eğer çatlaklarınız dayanılmaz bir hal aldıysa ve apseden korktuğunuz için bebeğinizi emzirmekten vazgeçtiyseniz hemen doktorunuza görünün. Tıbbi tedaviye yardımcı olabilmek için çeşitli bitki lapaları kullanabilirsiniz. Karakafes otunun taze yapraklarından, ak papatya yaprak ve çiçeklerinden lapalar yapabilirsiniz.

İki tutam çemen tohumu, iki tutam çiçek kuşburnunu on dakika kaynatın ve içine bir tutam aslankuyruğu, bir tutam karakafes de ekleyerek bu suyla göğüs banyosu yapabilirsiniz.

Kan çıbanları ve benzeri cilt hastalıkları için şifalı bitki kürleri

Kan çıbanları her zaman organizmanın “toksin dengesinin” bozukluğunu gösteren bir belirtidir. Oluşumlarını önlemek için yapılacak ilk şey zararlı maddelerin vücuda girişini engellemektir. Bütün şekerli besinler, çikolata, şarküteri, baharatlar, fermante peynirler, alkol ve kahveden de vazgeçmelisiniz.

Kan çıbanını olgunlaşmadan sıkmayın. Olgunlaştığı zaman yavaş sıkın ve irinin başka bölgelere bulaşmasını engellemek için bir pamuk parçasına alın. Olgunlaşmasını hızlandırmak için taze dulavrat otundan, lahana yapraklarından, çemen veya keten tohumlarından, pişmiş patates veya rendelenmiş soğan kabuklarından, pişmiş maruldan lapa yaparak üzerine koyabilirsiniz.

Çıban yarıldığı zaman demlenmiş rumen papatyasından kompres yapmanın yararını görürsünüz. Gülsuyu ya da demlenmiş kekik ve adaçayı çiçekleriyle fincan başına bir tutam kullanarak mikroplardan arındırabilirsiniz.

Cilt Hastalıkları ve Çatlaklar

Cilt hastalıkları tecrübesi edinmeden önce beslenmenizi A, B ve C vitaminleriyle zenginleştirin. Özellikle havuç, çimlenmiş buğday, limon ve portakal kürü yapın. Çatlakların iyileşmesinde salatalık oldukça etkili bir sebzedir. Salata olarak sıkça yiyin ve her sabah bir bardak suyunu için.

Salatalık kabuklarından yaptığınız lapayı el ve ayaklarınızdaki çatlakların üzerine uygulayabilirsiniz. Aynı işlemi pişmiş elma kabuklarıyla da yapabilirsiniz. Demlenmiş romen papatyası ya da küçük papatya çiçeklerinden kompres uygulayabilirsiniz. Günde iki kez, fincan başına iki baş olmak üzere demlenmiş civanperçemi ve papatya çiçeklerini de fincan başına her birinden bir tutam olmak üzere içebilirsiniz.

Peeling

Birçok deri kusurları, lekeler ve küçük yaralar üst derinin üst kısmında bulunan ince katman oluşumlarıdır. Bu deri atıldığında alt kısımdaki yeni hücrelerin oluşturduğu deri ortaya çıkar. Peeling işlemi aslında kabuk soyma anlamına gelir.

İki avuç yeşil kil alın. Eczane veya bitki kökü satan dükkanlarda bulunur. Bunu ıslatıp içine bir kahve kaşığı ısırgan otu esansı ilave ederek katı bir lapa haline getirin. Bir bez içine koyarak ısıttıktan sonra derinizin istediğiniz bölgesine uygulayın. Bu uygulamayı sık sık tekrarlayın. Üst deriniz yumuşayacak ve cildiniz taze, pırıl pırıl olacak.

Cilt Hastalıkları ve Kepeklenme

Saç diplerindeki kepekleri önlemek için kayın, latin çiçeği, ısırgan otu, tere özüyle friksiyon yapın. Eğer bunlara birkaç damla öküzgözü tentürü katılırsa sonuç çok daha iyi olur.

Saç derisi kepeklenmeleri özellikle kuru saç dipleri ve saç yağlarındaki bozulmaların sonucudur. Kepeklenmeyi doğal olarak ortadan kaldırmak için, kayın ağacı yaprakları, ısırgan otu ve tere özü kullanabilirsiniz.

Çeşitli cilt hastalıklarına yol açan etkenlerden meydana gelen saç derisinde kepeklenme ile mücadele için:

 • Dul avrat otu püresi ve kayın ağacı yaprakları ile pansuman uygulayabilirsiniz.
 • Havuç püresi ve limon suyunu aynı şekilde saçlarınıza uygulayabilirsiniz.
 • İncir püresi, kaynak suyunda bekletilen ebegümeci çiçeğini aynı şekilde uygulayabilirsiniz.
 • Çiğ patatesi püre haline getirip pansuman yapabilirsiniz.
 • Oral olarak çözüm üretmek için bir su bardağı süt içerisine atacağınız hindiba ve kahveyi sabahları içebilirsiniz.

Cilt Hastalıkları ve Kaşıntı

Kaşıntıya daha çok romatizma, şeker hastalığı ve gutu olanlarda, sigara alkol kullananlarda sıkça rastlanır. Böcek sokmalarından başlayarak pek çok cilt hastalıkları için ürtiker, böbrek hastalıkları, karaciğer yetmezliği ve aşırı terleme durumlarında da kaşıntı ortaya çıkar. Öncelikle yağlı bir sabunla yıkanın. Sentetik giysilerden kaçının.

Şarap sirkesi veya zeytinyağıyla kompresler yapabilirsiniz. Nişasta, buğday unu veya pirinç yakısı iyi gelir. Rendelenmiş lahana veya dövülmüş soğan lapası da yararlıdır. Demlenmiş ısırgan otu çiçekleriyle losyon veya kaynamış, dövülmüş hatıni çiçeği kökünü de deneyebilirsiniz.

Sedef hastalığı

Sedef hastalığı genetiktir: Bir ebeveyn, büyükanne veya büyükbaba, erkek kardeş veya kız kardeşin sedef hastalığı varsa, bunu alma riskiniz daha yüksektir.

Sedef hastalığı bulaşıcı değildir. Suçiçeği veya soğuk algınlığından farklı olarak, birinden sedef hastalığı bulaşmaz. Kısacası:

 • Sedef hastalığı olan biriyle bir havuzda yüzmek
 • Sedef hastalığı olan birine dokunmak
 • Sedef hastalığı olan biriyle cinsel ilişkiye girmek

Sizin de sedef hastalığına yakalanmanıza neden olmaz.

Sedef hastalığının bulaşıcı olmadığını bilmemize rağmen, bilim adamları hala sedef hastalığının tam olarak nasıl geliştiğini belirlemeye çalışıyorlar.

Gündelik rutinimiz sedef hastalığının tetikleyicileri ve sedef hastalığının ilk kez ortaya çıkmasına neden olabilir. Yaygın sedef hastalığı tetikleyicileri şunlardır:

 • Stres
 • Kesik veya kötü güneş yanığı gibi cilt yaralanması
 • Strep boğazı gibi enfeksiyon
 • Lityum, prednisone ve hidroksiklorokin dahil bazı ilaçlar
 • Hava, özellikle soğuk ve kurak hava
 • Tütün
 • Alkol (ağır içme)

Sedef hastalığı eklemleri etkilediğinde, psoriatik artrit olarak bilinen bir hastalığa neden olur. Sedef hastalığınız varsa eklemlerinize dikkat etmeniz önemlidir. Sedef hastalığı olan bazı insanlar, psoriatik artrit adı verilen bir tür artrit geliştirir. Ciddi sedef hastalığınız varsa, bu daha olasıdır. Çoğu kişi, psoriatik artrit gelişmeden önce ciltlerinde sedef hastalığı olduğunu fark eder. Psoriasis öncesi psoriatik artrit almak da mümkündür, ancak bu daha az yaygındır.

Psoriatik artrit geliştiğinde belirtileri olacaktır:

 • Şişmiş ve hassas bir eklem, özellikle parmak veya ayak parmağında
 • Topuk acısı
 • Bacağınızın arkasında ve hemen topuğunuzun üstünde şişlik.
 • Psoriazis gibi, psoriatik artrit de tedavi edilemez.

Raşitizm

Çocuklarda raşitizm ile mücadelenin yöntemlerinden en faydalısı anne sütü kullanımıdır. Ergen ve daha küçük çocuklar için güneş ışınları ve deniz suyu da kullanılan yöntemlerdendir. Güneşte bulunan Vitamin D raşitizm için tedavinin ana kaynağıdır.

Kırışıklar

Her ne kadar cilt hastalıkları içinde değerlendirilmese de Kırışıklıkları önlemek için kabuğu çıkarılmış arpa lapasından yararlanabilirsiniz:

200 Gr arpa alın önce yıkayın ve sertliğini kaybedene kadar 1 lt su içerisine atarak kaynamasını bekleyin. Daha sonra suyunu süzdüğünüz arpayı tahta bir kaşık ya da robot yardımı ile patates püresi yapar gibi ezin. Daha sonra yoğurt süzdüğümüz bez gibi parça bezde bekletin. Arpaları kaynattığınız suyu dökmeyin ve yarım saat kadar bekletin. Bekleyen su ile cildinize pamuk yardımı ile cildinize küçük dokunuşlarla uygulayın. Bu süreç hafta da 3 gün uygulanabilir.

Aynı işlemleri taze kekik çiçeği, yaprakları ile de yapabilirsiniz. Kekik özleri cilt kırışıklık ve çatlakları içinde onarıcı etki gösterecektir.

Bunun dışında kullanılabilecek bitkilerde aynı şekilde işlemlerden geçirilerek uygulanabilir:

 • Ihlamur
 • Öküzgözü çiçekleri ve yaprakları
 • Kuşburnu
 • Gül yaprakları
 • Menekşe yaprağı ve çiçeği cilt sorunlarında kullanılmaktadır.

Bir başka işlem ise: Yine kaynatılmış van gülü uygulamışıdır. Kaynatılmış ve kaynayan su da yarım gün kadar bekletilen bileşim ile aynı şekilde cildinize uygulayabilirsiniz.

Başka bir tarif: 1 litrelik su içerisine kırlangıç otu, ebegümeci ve gül yapraklarını atarak kaynatın ve soğumasını bekleyin. Soğuduktan sonra haftada 3 defa olmak şartı ile cildinize uygulayın.

Bu işlemleri yaparken herhangi bir kimyasal veya krem kullanmadığınızdan emin olun. Kullandığınız bu kimyasallar bitkilerle farklı etkileşimlere girebilir ve istenmeyen sonuçlar doğurabilir. Bu yüzden cildinizin herhangi bir kimyasal cilt ürününden arındırılmış olması önemlidir.

Terleme

Terleme sorununuz varsa yemeklerinizden öncelikle baharatları kaldırın ve sentetik kumaşlardan kaçının. Sık yıkanın. Bir litre suyla hazırlayacağınız karışımlarla banyo yapın:

Aşırı terleme veya hiperhidroz sorunu yaşayanların öncelikle diyetlerine dikkat etmesi gerekir. Yemeklerden baharatların çıkarılması ve pamuk, ipek gibi doğal ürünlerin dışında kalan (naylon gibi) kıyafetlerden ve özellikle iç çamaşırlardan kurtulmaları gerekir. Bunun dışında daha fazla duş almak ta fayda sağlayabilir. Tüm bunların dışında doktor tavsiyesi almak aşırı terleminin altında yatan başka sebeplerin önlenmesinde veya tedavisinde de etkili rol oynayacaktır.

Terleme sorunu için evde kendiniz hazırlayabileceğiniz bitkisel çözümlerde bulunmaktadır.

Cilt Hastalıkları ve Kurdeşen

Cilt hastalıkları içerisinde en sıkıntılı olanlardan birisi de kurdeşendir. Kurdeşen için fincan başına iki tutam olmak üzere demlenmiş frenküzümü yaprakları veya aynı çalının kaynamış tomurcukları iyi gelir. Yaralı yerlere frenküzümü çekirdeğinden lapa uygulayabilirsiniz. Demlenmiş, dövülmüş ayıüzümü yapraklarını fincan başına bir tutam kullanabilirsiniz. Bitkinin tümünden üç avuç olmak üzere demle me suyunda dinlenmiş şahterotu ve hercaimenekşe bileşiminden el ve ayak banyoları yapabilirsiniz.

Varis

Neredeyse her 10 kişiden 5’in de görülebilen cilt hastalıkları içerisinde tedavisi en güç olan rahatsızlıklardan birisidir. Bunun için oluşmadan önce önlem almak gerekir. Özellikle hamilelik döneminde dar giysilerden kaçının. Açık havada uzun yürüyüşler yapın. Damar tıkanıklıklarını gidermek için her sabah soğuk duş yapın. Yere yatıp ayaklarınızı hafifçe havaya kaldırarak dinlenin.

Taze dulavratotu yapraklarıyla lapa, kaynamış ezilmiş soğanla sıvı emdirerek, kaynamış kestane ve atkestanesinden sıvı emdirerek, kaynamış, dövülmüş karakafes kökleri, kaynamış yabani kuşkonmaz yaprak ve meyvesi, demlenmiş ballıbaba çiçek ve yaprağı, demlenmiş civanperçemi yaprak ve çiçeği, demlenmiş küçük papatya çiçeği, demlenmiş lavanta çiçekleriyle kompresler yapabilirsiniz.

Cilt Hastalıkları ve Siğiller

Siğili asla kendi kendinize dağlayıp yakmayın. Çoğalır veya kötü huylu bir tümöre dönüşebilir. En iyisi doktora aldırmaktır. Doğal yollarla da şunları uygulayabilirsiniz: Sarımsakla pansuman veya friksiyon, suya yatırılmış kırlangıçotu özlü yarım banyo, incir yaprağı özüyle yarım banyo, soğan lapası, alkol içinde 24 saat emiştirilmiş mazı dallarından kompres, kırlangıçotu özünden yarım banyo.

Kaynamış duvar sarmaşığı yapraklarını fincan başına iki tutam veya on iki saat sirkeyle emiştirilmiş yapraklarından lapa yaparak siğillerin üzerine uygulayabilirsiniz.

Alopesi Areata

Bağışıklık sistemi yanlışlıkla saç köklerinize saldırdığında ve bunun sonucunda saç derisi ve vücudun çeşitli kısımlarında saç dökülmesine neden olan otoimmün bir hastalıktır

lopesi areata’dan etkilenen baş veya vücudun bölümlerine soğan suyu veya sarımsak jeli uygulamak saç büyümesini desteklemeye yardımcı olabilir. Küçük çalışmalar bunların etkili olduğunu buldu, ancak daha fazla araştırmaya ihtiyaç var.

Yapılan bir çalışma aromaterapi masajın çeşitli uçucu yağlar ile yapıldığında hastalık için tedavi edici olabileceğini bulmuştur. Bunlara baktığımız zaman kekik, biberiye, lavanta ve sedir ağacı yağları bulunmaktadır. Bu esans yağları geleneksel olarak saç dökülmesinin tedavisi için de kullanılmaktadır.

Egzama

Egzama ayrıca atopik dermatit, enflamatuar cilt durumu ve kontakt dermatit olarak da adlandırılan bir deri döküntüsüdür. Bu genellikle kuru veya ağır olabilen pullu kaşıntı derisi içeren kronik bir hastalıktır. Bu durum hafif ila şiddetli olabilir ve mevsim boyunca ve hatta gün boyunca değişebilir. Bu lezyonların kaşınması bakteriyel enfeksiyonlara neden olabilir.

Egzama için Kolloidal yulaf ezmesi ince öğütülmüş yulaftan yapılır. İltihaplı cildi sakinleştirir ve yumuşatır. Kolloidal yulaf ezmesi krem ​​veya toz halinde bulunur. Tozu ılık banyo suyuna ekleyin ve pürüzlü cildi yumuşatmak ve kaşıntıyı hafifletmek için 10 ila 15 dakika bekletin.

Banyodan sonra cildinizi kurulayın ve yüksek yağ içeriğine sahip kalın bir hipoalerjenik nemlendirici krem veya esansiyel yağ uygulayın. Çuha çiçeği yağı, çuha çiçeği bitkisinden gelir. Tahriş olmuş cildi rahatlatmak için topikal olarak kullanılır.

Ağızdan alındığında egzama gibi sistemik enflamatuar durumları tedavi etmek için kullanılır. Akşam çuha çiçeği yağı, omega-6 yağ asitleri ve vücuttaki iltihabı önlemede rol oynayabilen gama-linolenik asit içerir.

Ayçiçeği yağı, ayçiçeği tohumlarından elde edilir. Araştırmalar, cildin dış katmanını koruduğunu ve bunun da nemi ve bakterileri dışarıda tutmasını sağladığını göstermiştir. Ayçiçeği yağı ayrıca cildi nemlendirir ve kaşıntı ve iltihapları hafifletebilir.

Ayçiçek yağı, doğrudan cilde seyreltilmemiş, tercihen cilt hala nemliyken banyodan sonra doğrudan cilde uygulanabilir

Pemfigus Vulgaris

Pemfigus vulgaris, ağız, burun, boğaz ve üreme organlarının deride ve mukoza zarının aşırı derecede kabarmasına neden olan cilt hastalıkları içerisinde nadir görülen bir oto-immün hastalıktır.

Bu kabarcıklar ince çatılara sahiptir ve kolayca kırılarak, büyük ve aşırı acı verici olabilen ham alanlar (erozyonlar) bırakır. Bu rahatsızlık için kullanılabilecek doğal çözümler bulunmaktadır.

Pemfigus Vulgaris için Balık Yağı ve Hindistan Cevizi Yağı: Balık yağı, vücuttaki iltihabı önemli ölçüde azaltan yağ asitleri içerir. Hindistan cevizi yağı çok etkili bir anti-bakteriyel, mantar önleyici ve anti-viral bir maddedir.

Bu güçlü yararlar, tüm PV hastaları için balık yağı ve hindistancevizi yağı takviyesini gerekli kılar. Kendinize kaliteli (ve cıva testi yapılmış) bir balık yağı takviyesi bulun ve günde toplam 9.000 miligram alın. Ayrıca bir miktar organik hindistan cevizi yağı alın ve iyileşme sürecini hızlandırmak için günde 4-6 yemek kaşığı etkilenen bölgelere / lezyonlara sürün.

Pemfigus Vulgaris için Aloe Vera: Aloe vera jeli veya yağı PV kaynaklı lezyonların iyileşmesi için mükemmeldir. Aynı zamanda cildi çok rahatlatır ve rahatlatır. Kendinize %100 doğal aloe vera jeli veya yağı bulun ve yavaşça günde iki kez uygulayın. Yine de unutmayın, daima küçük bir alanda test edin, sadece vücudunuzun buna tepki vermediğinden emin olun.

Liken Sclerosus

Liken Sclerosus, çoğunlukla bayanlarda vulvayı ve ayrıca erkeklerde penis ucunu etkileyen kronik enflamatuar bir cilt hastalığıdır. Ergenlikten önce kızlarda ve menopozdan sonra kadınlarda en sık görülür, ancak her yaşta ortaya çıkabilir.

Liken Sclerosus’un kesin nedeni bilinmemektedir, ancak otoimmün bir hastalık olarak sınıflandırılır. Hastalığın kalıtımsal olabileceği düşünülmektedir. Liken Sclerosus, önceki bir yaralanmadan zarar görmüş ciltte de ortaya çıkabilir.

Doktordan alınan tedavilerin çoğu steroid tedavisi veya kremdir, ancak iyileşmek, doku izlerini önlemek ve Liken kaşıntılarına yardımcı olmak için kullanabileceğiniz bazı otlar ve doğal tedaviler vardır.

Karakafes: Karakafes doku iyileştirici yararları için kullanılır. Örgü kemiği olarak da bilinen karakafes, zarar görmüş hücreleri tekrar bir araya getirmeye yardımcı olur. Karakafes yaraları kısa sürede iyileştirir. Karakafes hızlı çalıştığından yaralı alan temiz olmalıdır. Alan kirliyse, mikroplar içeride tutulabilir ve enfeksiyon oluşabilir.

Calendula: Calendula Antibakteriyel, antifungal ve antiseptiktir. Yara iyileşme özellikleri enfeksiyonlarla savaşmaya yardımcı oluyor.

Kırmızı Yonca: Kırmızı yonca iltihap önleyici olarak kullanılır. Yaraların iyileşmesine yardımcı olur ve bazı fito östrojen etkileri vardır. Bunun, menopozal kadınlarda likenlerin iyileşmesine yardımcı olduğu gösterilmiştir.

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

İlgili Yazılar

Başka Yazı Yok