Şifa Orucu Nedir ?

Şifa Orucu Nedir ?

Sevgili peygamberimiz Hz. Muhammed (sav), bir hadis-i şerifinde “ oruç tutunuz şifa bulunuz” diye buyurmuşlardır. Zira kendisi Ramazan ayı orucu dışında pazartesi ve Perşembe günleri düzenli olarak oruç tutmaya özen göstermişlerdir.

Sevgili peygamberimiz Hz.  Muhammed (sav), bir hadis-i şerifinde “ oruç tutunuz şifa bulunuz” diye buyurmuşlardır. Zira kendisi Ramazan ayı orucu dışında pazartesi ve Perşembe günleri düzenli olarak oruç tutmaya özen göstermişlerdir. Müslümanlıkta olduğu gibi Hristiyanlık, Yahudilik, Musevilik gibi bütün semavi dinlerde hatta semavi olmayan dinlerin hemen hemen hepsinde farklı ritüellerde oruç tutma ibadeti bulunmaktadır.

Oruç tutmak, dini vecibeleri yerine getirmenin vermiş olduğu manevi huzurun yanı sıra insan sağlığı için çok faydalıdır. Tıp dünyası oruç tutmanın insan sağlığı üzerindeki faydaları konusuyla ilgilenmemiş hatta insanların gün içerisinde sık sık yemek yemeleri gerektiğini beyan etmişlerdir. İnsan vücudu yaradılışı bakımından sürekli yemek yemeye programlı  değildir. Çok eski yıllara gitmeye gerek yok bundan 100 yıl önce  salgın hastalıklar dışında çok fazla ölümcül hastalık yoktu. Bunun en büyük nedeni ise genetiği değiştirilmiş gıdaların olmaması yani sağlıklı ve doğal gıdalar tüketilmesi diğer bir nedeni ise insanların günümüzde olduğu gibi çok fazla yemiyor olmasıdır.  Az yiyen insanların daha sağlıklı oldukları bilimsel olarak kanıtlanmıştır.

HASTALIKLARDAN KURTULMAK İÇİN ORUÇ TUTUN 

İnsan bedeninin kendini yenilemesi ve hastalıklı hücrelerden kurtulması için belirli dönemlerde vücudu aç bırakması gerekmektedir. Çünkü vücut açken ihtiyacı olan enerjiyi elde edebilmek için bir süre sonra hastalıklı, zararlı, işe yaramayan hücreleri yok eder. İşte bu noktada devreye şifa orucu  giriyor.

SAĞLIK İÇİN ŞİFA ORUCU NASIL TUTULUR 

Herhangi bir sağlık sorununuz var ve bu hastalıktan kurtulmak için şifa orucu tutmaya karar verdiniz ya da hiç bir sağlık sorununuz yok fakat sağlıklı yaşayabilmek adına belirli dönemlerde şifa orucu tutmak için bazı hazırlıklar yapmanız gerekmektedir. Şimdi şifa orucu nasıl tutulur? Detayları ile anlatmadan önce yapmanız gereken en hazırlıktan söz etmek istiyoruz.

Sağlığınızı geri kazanmak için şifa orucu tutmadan bir ay önce vücudunuzu bu oruca hazırlamanız gerekmektedir. Bu 1 aylık hazırlık sürecinde her türlü hazır gıdadan, şekerli ve unlu gıdalardan, gazlı içecekler, hazır meyve suları gibi sağlık açısından zararlı olan hiç bir yiyeceğin kesinlikle yenmemesi gerekiyor. İkinci yapılması gereken ön hazırlık ise vücudun şifa orucu yaparken açlığa alışması için bu 1 aylık süreçte günde 2 öğün yenilmesi gerekiyor.  3 ve son yapmanız gereken ise akşam saat 8'den sonra ertesi sabah kahvaltı saati ne kadar kesinlikle hiçbir şey yememeye dikkat etmemiz gerekmektedir.

1 aylık ön hazırlıktan sonra dilerseniz direkt olarak üç gün süren şifa orucu tutabilirsiniz. Eğer ilk etapta 3 gün  aralıksız oruç tutmaya kendinizi hazır hissetmiyorsanız eğer 24 saatlik ya da 18 saat aç kalacak şekilde şifa orucu tutabilirsiniz. 18 saatten daha az süren bir açlığın hastalıkların tedavi edebilmesinde herhangi bir faydası olmamaktadır. Çünkü insan vücudu en az 18 saatlik bir açlık durumundan sonra otofaji sürecine girer. 2016 yılında Japon bilim adamı Joshinori Ohsumi,hücrelerin ihtiyaç duydukları enerjiyi besinlerden alamadıkları zaman hastalıklı hücreleri yiyerek giderdikleri konusundaki çalışmalarından dolayı Nobel tıp ödülü almıştır. Japon bilim adamı otofaji nedir? Konusunu şu şekilde açıklamaktadır.

Herkesin anlayabileceği bir şekilde açıklamak gerekirse otofaji hastalıklı, genel yapısı bozulmuş görevini yerine getiremeyen hücrelerin sağlıklı hücreler tarafından yok edilmesidir. 

Şifa orucu iki farklı şekilde tutulabilir. Birincisi aynı Ramazan ayında tutulan oruç gibi sahura kalkıp kalorisi az gıdalar yenir ve akşam ezanı saati ne kadar hiçbir şekilde yemek yenilmez. Ramazan orucundan tek farkı gün içerisinde istenildiği kadar su içilebilir. Arzu eden akşam ezanında iftar saatinde hafif bir şekilde yemek yiyerek orucunu açabilir ya da sadece su içerek orucunu açar sahur saatine kadar sadece su tüketir. İkinci seçenek ise akşam saat sekizden sonra yeme içme kesilir. Sahurda ve iftarda sadece su içerek şifa orucu istenildiği süre kadar tutularak tamamlanır.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.