Zamanında Ödenmeyen Kıdem Tazminatı Ne Olur?

Günümüzde birçok çalışan kıdem tazminatı hakkında araştırma yapıyor. Bu yazımızda kıdem tazminatı hakkında detayları sizlere sunuyoruz.

Yayınlanma:
Zamanında Ödenmeyen Kıdem Tazminatı Ne Olur?

Zamanında ödenmeyen kıdem tazminatı ne olur? Son zamanların gündemini meşgul eden kıdem tazminatı için ödeme süreleri merak ediliyor. Süresinde ödenmeyen kıdem tazminatları için ne yapılması gerekiyor.

Kıdem tazminatının ödenmesi için hizmet sözleşmesinin sona erdiği tarih baz alınır. Kıdem tazminatının ödenmesinde bazı nedenlerden dolayı sorunlar çıkabiliyor. İş Kanunu kapsamında meydana getirilen değişiklikte faiz belirlenmeye başlamıştır. Kıdem tazminatının gününde ödenmemesi durumunda bankalar tarafından belirlenen en yüksek faiz oranı uygulanır. Her geçen gün süre için en yüksek faiz oranları hesaplanır. Kıdem tazminatına uygulanacak faiz kanun tarafından belirlenir. Faiz oranı ise bankaların Merkez Bankası’na uygulayacaklarını bildirdikleri faizler baz alınır.

Faiz ile Geri Ödeme Durumu

Kıdem tazminatının süresinde ödenmezse mahkeme tarafından faizle ödenmesine karar verilebilir. İşe iade davalarında çalışan süresi de etki etmektedir. Çalışan kişinin işveren tarafından işe başlatılmadığı tarih fesih zamanı olarak kabul edilir. Mahkeme ek olarak suç duyurusunda bulunabilir.

Yüksek Faiz Nasıl Belirlenir?

Süresinde ödenmeyen kıdem tazminatı için işçinin mahkemeye dava açması gerekiyor. İş mahkemesinde kıdem tazminatının gecikme süresi hesaba alınır. Kıdem tazminatının gecikme süresi hesaplanırken en yüksek faiz oranı belirlenir. En yüksek faizin tespit edilmesinde bankaların yazılı tebliğde bulunularak gösterdiği oranlar ele alınır.

Gecikme faizinin hesaplanmasında bu maddeler ele alınıyor. Kıdem tazminatında uygulanan faiz başlangıcı ise iş sözleşmesinin fesih tarihidir. Emeklilik, yaşlılık ya da malullük nedeniyle iş akdini fesheden çalışanların bu konuyu mutlaka işverenlere bildirmeleri gerekir. İşverenin kıdem tazminatını ödeme yükümlülüğü fesih tarihinden itibaren başlamaktadır. Faiz ödeme yükümlülüğü, söz mevzusu belgenin verildiği tarihten itibaren geçerlilik kazanıyor.

Emeklilik nedeniyle çalışan kişini kıdem tazminatı talebini SGK’ya bildirmelidir. Kuruma emekliliğe hak kazandığını belgelemesi gerekir. Bu şartların yerine getirilmemesi durumunda kıdem tazminatı hakkı doğmamaktadır. Zamanında ödenmeyen kıdem tazminatları bu şekilde hesaplanır. Ödenmeyen kıdem tazminatlarınız bulunuyorsa bu durumu SGK’ya bildirebilirsiniz. Kurum gerekli incelemeleri yaparak kısa sürede geri dönüş yapacaktır.

Zamanında Ödenmeyen Kıdem Tazminatının Taksitlendirilmesi

Kişiler kıdem tazminatı almaya hak kazandıkları zaman bu tazminatın zamanında ödenmemesi kişilerin farklı haklarının ortaya çıkmasına sebep olur. Ödenmeyen kıdem tazminatının taksitlendirilmesi işverenin ödemekle yükümlü olduğu ancak ödemeyi yapmadığı kıdem tazminatı konusunda işçinin yazılının onayının bildirilmesi gerekir. İşverenin kıdem tazminatını taksit ile ödeyebilmesi için işçinin rızasının olması şarttır. Aksi takdirde geciken kıdem tazminatının ödenmesi için taksitlendirme işlemi uygulanamaz. Bu sebeple işveren mutlaka taksitli kıdem tazminatı ödemesi için işçiden rıza almalıdır. Bu şekilde ödeme yöntemi de işveren için kolaylaşacaktır.

Ödenmeyen Kıdem Tazminatına Faiz

İşçinin açtığı dava neticesinde işverenden almaya hak kazandığı kıdem tazminatının işveren tarafından ödenmemesi faiz uygulanmasına sebep olur. Bu faiz miktarı işçinin almaya hak kazandığı kıdem tazminatı oranında değişiklik gösterir. Bunun yanı sıra işçinin almaya hak kazandığı kıdem tazminatının gecikme süresi de faiz işlenmesi konusunda tutarın belirlenmesinde önemli bir rol oynar.

İşverenin ödemekle yükümlü olduğu kıdem tazminatını geciktirdiği durumlarda ödeme yapabilmesi için çeşitli seçenekler bulunur. Taksitlendirme seçeneği de bunlardan biridir. Ancak geciken kıdem tazminatına gecikme yapılabilmesi için mutlak suretle işçinin bu konuda yazılı şekilde onay bildirmesi gerekir. Aksi halde bu ödeme yöntemi kullanılamaz. İşverenin faizli tutarı da ödememesi halinde işçinin hakkedişini alabilmek için işverene yeniden dava açma hakkı bulunur.

Yorum Yapmak İçin Tıklayınız0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Ziyaretçilere aittir.
Keşfet