Ücretsiz İzinde Olan İşçi, Başka Yerde Çalışabilir Mi?

Kısa süreli çalışan ya da ücretsiz izni bulunan işçiler bu dönemde ek gelir elde etmek istiyor. Peki, ücretsiz izinde olan bir kişi çalışabilir mi?

Yayınlanma:
Ücretsiz İzinde Olan İşçi, Başka Yerde Çalışabilir Mi?

Ücretsiz izinde olan işçiler farklı bir iş yapabilir mi? sorusu akıllara geliyor. Sizler için konuyu araştırdık. Ücretsiz izin konusu kanunda belirtilmiştir. Doğum ve yol izni dışında ücretsiz izin konusunda İş Kanunu’nda düzenleme yer almıyor.

Ücretsiz izin İş Kanunu’nda düzenlenmediği için, işverenin çalışanını ücretsiz izne göndermesi kendi aralarında halledilir.

İşçi İzin Sırasında Başka Bir Yerde Çalışabilir Mi?

İşçi işveren tarafından ücretsiz izne gönderilmişse, bu durumda kişi iş akdini feshedebilir. Bu durumda işveren kıdem tazminatı ödeyebilir. İşçi kendi isteği ve talebiyle ücretsiz izne ayrıldıktan sonra işverene başka bir yerde çalışmayacağının sözünü vermişse bu durumda başka bir işte çalışamaz. Çalışması durumunda işverenin fesih hakkı doğar.

Pandemi nedeniyle alınan tedbirler kapsamında bazı yasal düzenlemeler yapıldı. Bu düzenlemeler ile işverene işçi çıkarma yasağı getirildi. Ayrıca pandemi döneminde işverenin ücretsiz izne göndermesi işçi için haklı fesih sebeplerinden biri olarak sayılmıştır.

Ücretsiz İzne Gönderilen İşçi Başka Bir Yerde Çalışabilir

İş Kanununda yıllık ücretli izin sırasında çalışma hakkı düzenlenmiştir. Ücretsiz izin sırasında işçinin bir başka işyerinde çalışmayacağına dair herhangi bir hüküm yer almamaktadır. Pandemiye bağlı ücretsiz izin konusunda kanunda detaylı bir bilgi de bulunmamaktadır. Ücretsiz izne gönderilen işçi eğer çalışma imkanı varsa bu dönemde başka bir işte çalışabilir. Kanunda buna engel bir durum yer almamaktadır. Ücretsiz izinde alınan 39 liralık nakdi ücret desteği işçinin geçinmesi için yeterli değildir. Bu nedenle başka bir işte çalışma imkanı bulması durumunda bu hakkını kullanabilir. Ancak işçinin çalışma konusunda işvereni bilgilendirmesi gerekir. Başka bir işte çalışırken rekabet yasağının da unutulmaması gerekir. İşveren işçiyle rekabet oluşturacak bir işte çalışmaması konusunda sözleşme yaparsa işçi ücretsiz izin sırasında rekabet yasağı kapsamında bulunan işlerde görev alamayacaktır. Ücretsiz izin sırasında ek iş yaparken bu konuya mutlaka dikkat etmeniz gerekir.

Ücretsiz İzindeki İşçinin Hakları Nelerdir?

Ücretsiz izne ayrılan ya da gönderilen işçinin haklarının korunabilmesi için yasalarda düzenleme yapılmıştır. Yeni yapılan düzenlemeler ve Yargıtay kararları neticesinde ücretsiz izne ayrılmış işçinin iş akdini feshedebilmesi tanınmış haklardan biridir. Bu noktada işçi ücretsiz izinde olduğu süre içerisinde kendisi için daha avantajlı bir iş bulursa iş akdini feshederek yeni işine başlayabilir. Ücretsiz izindeki kişinin sigortalı olmamak kaydıyla başka bir iş yerinde çalışması da ona tanınmış haklardan biridir. Bunun yanı sıra işçi ücretsiz izindeyken alamadığı her hak için işvereninden hak talebinde bulunabilir. Yine hak talebinde bulunması da yasal olarak onanmış haklarından biridir. İşçi haklarını alamadığı zaman dava açma hakkı da bulunmaktadır. İşçi açtığı dava neticesinde tüm haklarını iş vereninden alabilir.

Ücretsiz İzne Gönderme Şartları Nelerdir?

İş verenin yanında çalıştığı işçiyi ücretsiz izne gönderebilmesi için çeşitli durumların gerçekleşmiş olması gerekir. Ücretsiz izne gönderme şartları nelerdir? Eğer kanunda bunu ön gören bir madde varsa ve işçi bu hakkından faydalanmak isterse işçinin ücretsiz izne gönderilmesi yasal olur. Bunun dışında kanunun getirdiği bir zorunluluk varsa iş veren bundan faydalanarak işçiyi ücretsiz izne yollayabilir. Bu konular dışında iş veren ve işçi arasında ücretsiz izinle alakalı bir anlaşma sağlandıysa yine bu durumda da işçinin ücretsiz izne gönderilmesi yasal olur.

Yorum Yapmak İçin Tıklayınız0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Ziyaretçilere aittir.
Keşfet