Sigorta Olmadan Çalışan Çalışanın Hakları Nelerdir?

Sigorta, işçinin herhangi bir olumsuz durumda güvende kalmasını sağlar. İşçinin emekli olduğunda yaşamını devam ettirebilmesi için sigorta önemli bir konudur.

Yayınlanma:
Sigorta Olmadan Çalışan Çalışanın Hakları Nelerdir?

Sigortasız işçi hakları nedeniyle, sigorta yapmayan işverene yaptırım uygulanabilir. Sigortalı olmak zorunludur. İşe başlama tarihinde sigortanın başlatılması gerekir. İşçi, sigortasız çalıştırıldığı süre için hizmet tespit davası hakkını da kullanabilir. 30 günden fazla süreyle sigortasız çalışmış olan işçiler bu durumu SGK ya bildirmeleri durumunda işverenden tazminat alır.

Ayrıca çıkarılan işçiler işe iade davasından da yararlanabilirsiniz. Bu davanın bir ay içerisinde açılması gerekir. Anlaşmaya varılmazsa dava iş mahkemesinde görülür.

Sigortasız İşçi Çalıştırılırsa Ne Olur?

İlgili İş Kanunu çerçevesinde sigortasız işçi çalıştırmak yasaktır. Uyulmaması durumunda yaptırım uygulanır. Salgın nedeniyle ortaya çıkan ekonomik zorluklar milyonlarca kişinin sigortasız çalışmasına neden oluyor. Küçük işyerlerinde sigortasız çalışanların sayısı daha da artıyor. Ancak bu durum ciddi yaptırımların ortaya çıkmasına neden olabiliyor.

İşveren, çalışana ilk günden itibaren sigorta yaptırmalıdır. Sigorta girişinin yapılması durumunda da işverenler bazı yaptırımlarla karşılaşabilir. Bu nedenle çalışanlar işe başlamadan önce sigorta durumlarını kontrol etmelidir.

SGK İnceleme Başlatıyor

Sigortasız çalışan SGK’ya başvuru yapıldığı zaman işyeri hakkında soruşturma başlatılır. Koronavirüs nedeniyle işyeri denetimlerine bir süre ara verilmiştir. Yakın zamanda yapılan açıklamaya göre SGK deneyimleri tekrar başlattı. SGK tarafından görevlendirilen müfettişler işyerine gelerek incelemelerini gerçekleştiriyor. Eğer kişi uzun zamandır işyerinde sigortasız olarak çalışıyorsa gerekli yaptırımlar uygulanıyor.

Sigortasız İşçinin Hakları

Sigortasız olarak çalışa kişiler işten ayrıldıktan sonra sigorta hakkını talep edebilir. Çalışanlar 5 yıl içerisinde haklarını talep edebilir. Ancak bunun için tespit davasının davası açılmalıdır. SGK tarafından görevlendirilecek müfettişler işyerindeki ücret, işe giriş ve çıkış kayıtlarını alır. Daha sonra gerekli kontrolleri gerçekleştirir. Çalışana ödeme banka yolu ile yapılmaması durumunda tespit çok daha zor hale gelebiliyor. Hizmet tespiti davası açmak için SGK’ya yazılı bildirimde bulunulması gerekir. Daha sonra SGK 60 gün içerisinde inceleme başlatılır. SGK kişinin çalıştığına dair herhangi bir kanıt bulamazsa, bu durumda İş Mahkemesi’ne başvuru yapmalısınız.

Sigortasız İşçinin Şikayet Hakkına Yönelik Bilgiler

Sigortasız çalışan işçinin işvereni ve Kurumu'nun Sosyal Güvenlik Kurumu İl Müdürlüklerine şikayet etme hakkı bulunur. Sigortasız işçinin şikayet hakkını kullanabilmesi için bu kurumlara dilekçe yazması gerekir. Dilekçede iş yerinin adı, işverenin adı, adresi, hangi tarihler arasında çalışıldığı ve SGK işyeri sicil numarası yazmalıdır. Bu şekilde yazılan dilekçeler kayda alınarak gerekli işletmeler başlatılacaktır. Bunun yanı sıra başvuruyu yapan kişinin çalıştığı yerde çalıştığına dair herhangi bir belgesi varsa bu da eklenmelidir. Sürecin ilerlemesi konusunda bu belgede oldukça faydalı olacaktır. Kişi şikayet dilekçesi vermesine rağmen hala kurumda çalışıyorsa dilekçe incelendikten sonra sigortası otomatik olarak o gün başlatılır.

Sigortasız Çalışmayı İspat Etme

Sigortasız çalışan işçinin dilekçe vermesinin ardından işçinin kurumda çalıştığını kanıtlayacak herhangi bir belgesi yoksa kurumda çalıştığını kanıtlaması gerekir Bu işlem hizmet davası çerçevesinde tespit edilir kişilerin Bu anlamda kurumda çalıştıklarına dair sana ihtiyaçları olur. Bu tanıklar davada kişinin kurumda çalıştıklarını ispat ederlerse kişi işverenden tüm sigorta hakkını alabilir kurumda çalışan diğer işçiler ya da işyerine komşu olanlar bu davada tanıklık yapabilirler Bunun yanı sıra işyeri müşteri alıyorsa gelen müşterilerle tanıklığı geçerli olacaktır. Böylece işçi sigortasız çalıştığını ispat eder ve kalan tüm haklarını iş verenden talep eder. Böylece işçinin alacağı hiçbir hakkı kalmaz.

Yorum Yapmak İçin Tıklayınız0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Ziyaretçilere aittir.
Keşfet