SGK İdari Para Cezaları Nelerdir Ve Ne Kadardır?

SGK idari para cezaları nelerdir ve ne kadardır? SGK idari para cezalarının pek çok kimse tarafından merak edilmektedir. Peki, bu SGK idari para cezaları nelerdir ve ne kadardır?

Yayınlanma:
SGK İdari Para Cezaları Nelerdir Ve Ne Kadardır?

SGK idari para cezaları, asgari ücretin artışı ile birlikte paralel olarak artış göstermektedir. SGK idari para cezaları farklı başlıklar altında farklı miktarlarda ödenmektedir. Genel olarak SGK para cezalarında; para cezası gerekli durumlara göre değişmektedir. Bu cezaların başlıkları ve miktarları ise daha detaylı olarak incelenebilir.

Sigortalı İşe Giriş Bildirgesi İle Genel Sağlık Sigortası Bildirgesi

Sigortalı bir kimse işe başladığı zaman işveren yasal süre içerisinde sigortalı kimsenin işe giriş bildirgesini belirtilen usule göre bildirmelidir. Çalışanın yasal hakkı olarak sigortalı alınması vardır. Özelliklede işverenler para cezasından dolayı bu konuda oldukça hassas yapıdadırlar. İş veren sigortalı olarak bildirilmemesi durumunda her bildirge için aylık asgari ücret tutarında idari para cezası uygulanmaktadır. Bu miktar ise iş verenlere ağır gelmektedir.

Sigortalı çalışana ait işyeri giriş bildirgesinin verilmediği denetim sırasında veya ihbar sonucunda anlaşılırsa bu idari ceza asgari ücretin 2 katına çıkmaktadır. Günümüzde çalışanların hakları sürekli olarak korunur. Sigortalı çalışmak her çalışanın hakkıdır. Aksi durum ile çalışanın karşılaşması halinde de iş verenin gerekli mecralara ihbar edilme hakkı bulunur. Böylece çalışanın sigorta hakkı her zaman için korunmuş oluyor.

Ve son olarak işe giren sigortalının giriş bildirgesinin verilmediğinin 2.kez tespit edilmesi durumunda asgari ücretin 5 katı idari para cezası uygulanmaktadır. Genel olarak ise pek çok iş veren SGK para cezası ödemesi ile karşılaşmamak için çalışanların sigorta girişleri sağlanır.

Aylık Prim Ve Hizmet Bildirgesi

SGK idari cezalar kapsamında olan bir diğer ceza aylık prim ve hizmet bildirgesinin işveren tarafından zamanında kesilmemesi durumunda oluşmaktadır. Belgenin aslı olursa eğer asgari ücretin 2 katını geçmemek üzere belgede kaydı olan sigortalı için brüt asgari ücretin 1/5 oranında idari para cezası kesilmektedir. Belge ek ise bu ceza asgari ücretin 1/8 oranına çıkmaktadır.

İş veren eğer aylık olan prim ve hizmet belgelerinin zamanı teslim etmez ise; SGK,’ya göre çalışan o aylık çalışmamış olarak görülür. Bu yüzden en ufak bir ihmal çalışanın sigortasını etkiler. SGK ceza durumları ile bu tarz ihmallerin önüne geçilir. Aksi takdirde iş veren ciddi oranda SGK kurumuna ceza parası ödemek zorunda kalır. Bu durum ise iş verenlerin istedikleri bir durum olmaz.

Sigortalı çalışanın 30 günden az çalıştığını gösteren belgeler belirtilen süre içinde verilmezse veya geçersiz kabul edilirse asgari ücretin yarısı kadar ceza verilmektedir. Denetim sırasında kazancın eksik yattığı tespit edilirse ceza asgari ücretin 2 katıdır. İnceleme sonucu eksik çalışan gösterilmesinin tespiti halinde 5886 TL ceza ödenmektedir. Ceza miktarı yüksek olursa çalışanların hakları daha net korunmaktadır.

İşyeri Bildirgesinin Kurumca Verilen Şekle Göre Verilmemesi

Kamu idareleri ve bilanço esasına göre defter tutmanın zorunlu olduğu durumda asgari ücretin 3 katı ceza ödenmektedir. Diğer defterler için 2 katı, defter tutmakla yükümlü olmayanlar için 1 aylık asgari ücret tutarında ceza ödenmektedir.

İşyeri defteri ile diğer belgeler incelenmesi için 15 gün içinde ibraz edilmezse SGK idari para cezası miktarı 42,930 TL olup bilanço esasına göre defter tutmak zorunda olanlar için bu tutar yine aynıdır. SGK idari para cezalarını ödemek için banka şubeleri veya internet bankacılığı üzerinden ödenebilir.

Yorum Yapmak İçin Tıklayınız0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Ziyaretçilere aittir.
Keşfet