Ölen Kişinin Emekli Maaşı Kesilir Mi?

Ölen kişinin emekli maaşı kesilir mi? Emekli maaşı alırken ölmüş olan kişinin maaşı hak sahiplerine verilmektedir. Ölen kişinin maaşının miktarı ise belli bir oranda kesintiye uğramaktadır.

Yayınlanma:
Ölen Kişinin Emekli Maaşı Kesilir Mi?

Ölüm halinde emekli maaşı ne kadar düşer ve hak sahipleri kimler olur diye merak ediyorsanız yazımızda bulabilirsiniz. Günümüzde çalışan kişilerin ölmesi durumu normal bir süreci kapsar. Ölen kişinin maaşı konusu ise bu yüzden sıklıkla merak edilir. Ölen kişinin emekli maaşından yararlanma şartları bulunmaktadır. Ölüm halinde emekli maaşı ölen kişinin hukuken hak sahibi olacak olan yakınlarına kalmaktadır. Böylece ölen kişinin yakınları maddi olarak korunmaktadır.

Hak Sahibi Kimler Olabilir?

Ölüm her an gelebilir. Çalışma süreçlerinde ölen kişiler yakınlarına maaş bırakır. Böylece ölenin yakınları muhtaç kalmıyor. Günümüzde ölen kişinin maaşı durumunu hak ecen kişiler bellidir. Ölen kişinin maaşında hak sahibi olabilmek için belli şartlar bulunmaktadır:

  1. Vefat eden kişinin dul eşi hak sahibi olmaktadır. Eğer evlenirse hak sahibi olması durumu sona ermektedir.
  2. Erkek çocuklar için 25 yaşına kadar öğrenim durumunun devam etmesi halinde hak sahibi sayılmaktadırlar. Herhangi bir sosyal güvenlik kuruluşundan aylık almamaları durumunda ise hangi yaşta olurlarsa olsunlar hak sahibi sayılmak durumundadırlar.
  3. Kız çocukları da sosyal güvenlik kuruluşundan maaş almamak ve evli olmamak kaydıyla hak sahibi olmaktadırlar. Ölüm aylığından yararlanma şartları kısaca bunlardır.

Ölen kişinin maaşından ölen kişinin yakınlarına sunulması ölüm aylığı olarak adlandırılır. Ölen kişilerin bakıma muhtaç olmamaları için ölüm aylıkları temel bir ihtiyaçtır. Bu yüzden de ölen kişinin yakınları sunulan bir bu durum gerekli koşulların sağlanması ile yasal bir hak oluyor.

Ölüm Aylığı Başvurusu Yapma

Genel olarak sıklıkla ölüm aylığı başvurularının yapılması süreci merak edilir. Çünkü ölüm aylığı başvuru sürecinin sonuçlanması ile ölüm aylığı hakkı elde edilir. Ölüm durumunda sigortalı olarak çalışan kişinin işyerinin bağlı bulunduğu sigorta müdürlüğüne gitmesi gerekir. Eğer kişi aylık almaya başlamış durumda ise bu sefer de genel müdürlüğe başvuru yapılmalıdır.

Ölüm aylığı başvurusu esnasında hak sahiplerinin Sosyal Güvenlik Kurumu’na gitmeleri gerekmektedir. Bizzat yapılan başvuruda dilekçe gerekmektedir. Aksi durumlarda ölüm aylığı alınamaz. Dilekçenin yazılmasında ölen kişinin yakını olarak istedikleri belirtilir. Ölüm aylığının verilmeye başlanması ölen kişinin durumuna göre değişkenlik gösterebilmektedir. Çalışırken ölen kişinin hak sahiplerine bağlanacak olan maaşları ölen kişinin ölüm tarihinden bir ay sonra hak sahiplerinin hesaplarına yatmaya başlayacaktır.

Ölüm aylığının zamanında alınması için zamanında da ölüm aylığı başvurularının sağlanması gerekir. Emekli maaşı zaten almakta olan kişinin maaşının yatması ise sigortalının hak kazandığı son aylık devresinin sona ermesiyle başlamaktadır. Bu süreç içerisinde de gerekli olan işlemlerin ölen kişinin yakınları olarak yerine getirilmesi gerekir.

Ölüm Aylığının Hesaplanması

Emekli maaşı alan kişinin ölümü durumunda maaş, hak sahiplerinin hisseleri oranında paylaştırılır. Çalışırken vefat eden kişinin maaşının hesaplanması ise prim ödemesine ve birkaç çeşitli nedene bağlı olarak hesaplanmakta ve hak sahiplerine hisseleri oranında maaş verilmektedir.

Sadece eş hak sahibi olması durumunda %75, çalışan veya emekli maaşı alan bir eş olması durumunda %50, eşin yanında bir de yetim bulunuyorsa %60 eşe %30 yetim olana, eş ve 2 yetim söz konusuysa %50 eş, %25’er de yetim kişilere verilmektedir. Ölüm aylıklarının hesaplanması oranları gündelik yaşam sürecine göre sunulur. Dul aylığı olarak bilinen ölüm aylığı hisselerinde çocukların hissileri daha geniş olur.

Yorum Yapmak İçin Tıklayınız0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Ziyaretçilere aittir.
Keşfet